Jakie są przyczyny powstania żylaków odbytu, kończyn dolnych, jąder?
Przyczyny powstania żylaków mogą się nieco różnić w zależności od lokalizacji zmian. Niemniej niektóre czynniki – nadwaga, obciążenie genetyczne, mały ruch – predysponują do powstania większości żylnych patologii.
Przyczyny żylaków jąder
„Żylaki jąder” to zwyczajowa nazwa stosowana na określenie żylaków powrózka nasiennego. To struktura anatomiczna o długości 15–20 cm, która zbudowana jest z licznych elementów, w tym m.in. z: nasieniowodu, tętnicy mięśnia dźwigacza jądra, splotu żylnego wiciowatego (składającego się z dwóch żył nasieniowodu i żył mięśnia dźwigacza jądra), nerwu biodrowo-pachwinowego. Żylaki powrózka nasiennego są uważane za jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia parametrów nasienia. Występują u około 10–15% męskiej populacji. Stwierdza się je u około 40% niepłodnych mężczyzn.
Mechanizm powstawania żylaków powrózka nasiennego nie został do końca wyjaśniony. Najprawdopodobniej ma wieloczynnikowy charakter. Za jedną z potencjalnych przyczyn żylaków jąder uważa się nieprawidłowości anatomiczne zastawek żył jądrowych. To też częsta przypadłość osób z odwróconymi trzewiami, co na szczęście jest bardzo rzadką sytuacją. O odwróceniu trzewi mówi się wówczas, gdy występuje nieprawidłowe (po przeciwnych stronach – jak odbite w lustrze) położenie narządów w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej.
Żylaki lewej żyły jądrowej występują nawet 10 razy częściej w porównaniu z żylakami po stronie prawej. Wiąże się to z anatomicznych warunków naczyniowych. Lewa żyła jądrowa kieruje się bowiem do lewej żyły nerkowej. Z kolei prawa żyła jądrowa kieruje się do żyły głównej dolnej. Zastój krwi w żyle jądrowej skutkuje rozwojem obrzęku worka mosznowego, dolegliwościami bólowymi okolicy krocza, podwyższeniem temperatury jądra, co ma destruktywny wpływ na plemniki. A to tylko wybrane objawy żylaków powrózka nasiennego.
Przyczyny żylaków odbytu
Hemoroidy są jedną z bardziej rozpowszechnionych patologii proktologicznych. Dokładne przyczyny żylaków odbytu nie zostały poznane. Wymienia się wiele czynników, które podnoszą ryzyko ich rozwoju. Wśród nich znajdują się m.in.:
zaburzenia rytmu wypróżnień – długo utrzymujące się i częste zaparcia lub biegunka,
brak aktywności fizycznej,
długie przebywanie w pozycji siedzącej,
dieta uboga w błonnik,
przewlekły kaszel,
zaburzenia mięśni dna miednicy.
Przyczyną żylaków odbytu może być wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Do jego powstania predysponuje wodobrzusze, przedłużone parcie, obecność mas w jamie brzusznej. Żylaki odbytu często dotykają kobiety w ciąży – naczynia hemoroidalne powiększają się w wyniku ciśnienia wywieranego przez płód na jamę brzuszną i towarzyszących ciąży zmian hormonalnych. Do grupy ryzyka ich powstania należą też osoby w podeszłym wieku i obciążone genetycznie. Żylaki odbytu mogą stanowić powikłanie po operacjach okolic odbytu i krocza. Niekiedy są wynikiem wielokrotnych porodów siłami natury. Hemoroidy mogą rozwinąć się w wyniku innych chorób. Predysponują do nich zwłaszcza: guzy miednicy małej, marskość wątroby, wrodzony brak zastawek w żyłach trzewnych.
Jeśli zmagasz się z żylakami, a ich powiększanie się wywołuje coraz bardziej dokuczliwe objawy, koniecznie skonsultuj problem z lekarzem. A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach na wizytę, zdecyduj się na Polisę Zdrowie Welbi – prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Już od 69 zł możesz mieć dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego, internisty, pediatry), nawet w ciągu 1 dnia, i 14 innych specjalistów z reguły w ciągu 3 dni. Zamów ofertę i sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, opłacając miesięczną składkę.
Przyczyny żylaków kończyn dolnych
Do najczęstszych miejsc występowania żylaków zaliczamy kończyny dolne. Do czynników ryzyka tej jednostki chorobowej należą: nadmierna masa ciała, praca w pozycji stojącej i siedzącej, płaskostopie, podeszły wiek. Innymi opisanymi czynnikami ryzyka rozwoju żylaków są: wysoce przetworzona i uboga w błonnik dieta, mało aktywny tryb życia, niewłaściwie dobrana, zbyt ciasna odzież (pończochy, rajstopy). Ponadto czynnikami sprzyjającymi tworzeniu się żylaków kończyn dolnych mogą być: częste korzystanie z sauny i solarium, długotrwałe unieruchomienie, niewydolność serca, choroby krwi zwiększające jej krzepliwość.
Żylakom kończyn dolnych sprzyja obciążony wywiad rodzinny – udowodniono, że elastyczność ścian żył w nogach jest obniżona już u dzieci, w których rodzinach występowały żylaki. Sugerowany jest wpływ palenia papierosów, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku żylaków i nadciśnienia pomocne jest leczenie naturalne. Wśród ziół obniżających poziom cholesterolu, usprawniających przepływ krwi, uszczelniających ściany naczyń krwionośnych wymienia się m.in. koszyczek arniki, wyciąg z kasztanowca, liść oczaru, kwiat nagietka.
Mówiąc o przyczynach żylaków nóg, nie można nie wspomnieć o ciąży. Szacuje się, że około 70–80% żylaków kończyn dolnych u ciężarnych pojawia się w I trymestrze. Ich powstanie mogą powodować zjawiska, takie jak relaksacja mięśni gładkich oraz rozluźnienie włókien kolagenowych, za które odpowiadają progesteron i estrogeny. Progesteron prowadzi do poszerzenia mięśniówki w ścianie naczyń krwionośnych. Poza tym przyczynia się do zatrzymywaniu wody w organizmie, a to z kolei podnosi ryzyko obrzęków i zwiększa obciążenie naczyń krwionośnych. Estrogeny podobnie jak progesteron powodują zatrzymywanie wody. Dodatkowo zwiększają krzepliwość krwi. Poza hormonami ryzyko żylaków u ciężarnych wiąże się m.in.: ze zmianami w składzie osocza, z zastojem żylnym na skutek ucisku rosnącej macicy na naczynia, ze zwiększeniem objętości krwi krążącej. Uważa się, że powtórna ciąża podnosi dwukrotnie ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych.
- D. Beck, The ASCRS textbook of colon and rectal surgery, Springer, New York 2011.
- P. Poluha, T. Jargiełło, M. Szajner i wsp., Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą wewnątrznaczyniową, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. XXV, nr 5, s. 455–458.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.