Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przyczyny zaburzeń erekcji – poznaj czynniki ryzyka problemów ze wzwodem

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela21.01.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Przyczyny zaburzeń erekcji są rozmaite. Mogą mieć charakter psychiczny lub somatyczny – związane są wówczas z chorobą, urazem, nieprawidłową budową narządów płciowych. Do powstania problemów ze wzwodem predysponuje zażywanie niektórych leków. Bez względu na przyczynę zaburzenia erekcji są istotnym czynnikiem pogarszającym komfort życia mężczyzn niezależnie od wieku.


przyczyny-zaburzen-erekcji-co-warto-wiedziec
unsplash

Polecane

biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
nimfomania-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
Seks
1 min.
Nimfomania - co to jest? Jakie są objawy? Jak ją leczyć?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co powoduje zaburzenia erekcji?
  2. Psychiczne podłoże zaburzeń erekcji
  3. Zaburzenia erekcji – przyczyny związane z członkiem
  4. Problemy z erekcją – przyczyny kardiologiczne
  5. Problemy ze wzwodem – choroby ogólne

Co powoduje zaburzenia erekcji?

Zaburzenia wzwodu definiuje się jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Zgodnie z definicją niepełny wzwód również zalicza się do tej kategorii przypadłości, gdyż mimo pobudzenia seksualnego prącie nie uzyskuje pełnego usztywnienia – pozostaje nieco zwiotczałe. Zaburzenia erekcji utrzymujące się ponad 3 miesiące stanowią wskazanie do podjęcia diagnostyki i leczenia. Przypadłość ta zaliczana jest do najczęściej występujących zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Największy odsetek impotentów stanowią mężczyźni w podeszłym wieku, lecz omawiane zaburzenia mogą rozwinąć się również u młodych panów. Problemy z erekcją mają różnorodne przyczyny. Mogą wiązać się z urazem, nieprawidłowym rozwojem narządów płciowych, chorobami somatycznymi. Za ich powstanie często odpowiadają czynniki psychiczne. Zaburzenia wzwodu niekiedy sugerują występowanie schorzeń układu krążenia, endokrynologicznych czy neurologicznych. Z uwagi na dużą liczbę możliwych przyczyn problemów sposób na to, jak poprawić erekcję, powinien ustalić lekarz. Warto jednak wspomagać terapię zdrowym stylem życia, ziołami czy ćwiczeniami na potencję.

Psychiczne podłoże zaburzeń erekcji

Impotencja psychogenna charakteryzuje się nagłym początkiem objawów i utrzymywaniem się nocnych erekcji. Oznacza to, że anatomiczne i fizjologiczne mechanizmy wzwodu są zachowane. Uważa się, że problemy z erekcją mogą być skutkiem ubocznym depresji czy zaburzeń lękowych. Mężczyzna może się obawiać niepowodzenia odbycia kontaktu seksualnego – towarzyszy mu niepokój związany na przykład z niespełnieniem oczekiwań partnerki czy zapłodnieniem jej. To z kolei powoduje niezdolność do całkowitego oddania się przeżyciom erotycznym. Do zaburzeń erekcji predysponują ponadto niska ocena własnych możliwości seksualnych, silne naciski i powtarzające się żądania seksualne ze strony kobiety. Wśród psychogennych przyczyn zaburzeń erekcji wymienia się stany nadmiernego niepokoju i stresu, związane z utratą pracy, kłopotami rodzinnymi czy finansowymi. Nieodzowne znaczenie przypisuje się brakowi lub niewłaściwej edukacji seksualnej oraz nieprawidłowym wzorcom płynącym ze środowiska rodzinnego.

Zaburzenia erekcji – przyczyny związane z członkiem

Wśród przyczyn zaburzeń erekcji znajdują się zmiany związane z budową lub funkcjonowaniem narządów płciowych. Mogą to być anomalie pierwotne, takie jak spodziectwo czy stulejka. Spodziectwo to jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych układu moczowo-płciowego u przedstawicieli płci męskiej. Charakteryzuje się umiejscowieniem ujścia zewnętrznego cewki moczowej na brzusznej powierzchni prącia. Z kolei stulejka stanowi defekt polegający na występowaniu zwężenia otworu napletka, co w konsekwencji uniemożliwia odsłonięcie żołędzi członka. Za zaburzenia erekcji mogą odpowiadać wtórne zmiany narządów płciowych, powstałe na skutek urazu lub po operacji, czy też choroby zapalne narządów płciowych, np. zapalenie żołędzi. Kolejną możliwą przyczyną męskich problemów jest choroba Peyronie, czyli stwardnienie ciał jamistych prącia, które powoduje skrzywienie członka, bolesność wzwodów i utrudnienie uzyskania pełnej erekcji. Etiologia choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Najczęściej za jej powstanie odpowiadają mikrourazy członka powstałe podczas stosunków płciowych, zapalenie cewki moczowej, infekcje, choroby weneryczne, zmiany miażdżycowe.

Problemy z erekcją – przyczyny kardiologiczne

Do częściej wymienianych przyczyny słabej erekcji należą schorzenia układu krążenia, zwłaszcza te zaburzające przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Jedną z nich jest zespół Leriche’a (niedrożność aortalno-biodrowa). To zespół objawów spowodowanych zwężeniem albo niedrożnością końcowego odcinka aorty brzusznej lub tętnic biodrowych. Objawia się impotencją, brakiem tętna w pachwinach i chromaniem przestankowym (bólem nóg podczas poruszania się).Problemy z erekcją dość często występują u diabetyków. W przebiegu cukrzycy dochodzi do powstania zmian o typie makroangiopatii (zmian w dużych i średnich naczyniach krwionośnych) oraz mikroangiopatii (zmian w małych naczyniach krwionośnych) w obrębie tętnic i tętniczek prącia. Prowadzą one do niewystarczającego napływu krwi i w związku z tym uniemożliwiają powstanie pełnego wzwodu.

Problemy ze wzwodem – choroby ogólne

Do chorób ogólnych, które mogą przyczynić się do problemów z uzyskaniem wzwodu, należą choroby nerek i wątroby, a także zaburzenia endokrynologiczne. Szczególnie często wymienia się pod tym względem niedoczynność i nadczynność tarczycy, hypogonadyzm (defekt układu rozrodczego skutkujący dysfunkcją jąder), hyperprolaktynemię (nadmiar hormonu prolaktyny w surowicy krwi).Nierzadko za problemy z erekcją odpowiadają choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Wśród potencjalnych przyczyn zaburzeń wzwodu znajduje się również bezdech senny (ustanie wentylacji płuc na dłużej niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50%). Skrócenie czasu snu głębokiego powoduje obniżenie poziomu testosteronu. Z kolei wtórne zaburzenia emocjonalne, zaburzenia koncentracji i depresja wiążą się z zaburzeniami erekcji. Negatywny wpływ na funkcje seksualne wykazują niektóre leki, w tym m.in.: przeciwnadciśnieniowe, antyarytmiczne, przeciwdepresyjne, wpływające na gospodarkę hormonalną.

Jeśli zmagasz się z zaburzeniami erekcji i chcesz uzyskać pomoc w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym urologa) oraz do wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
  1. R. Dadej, Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia, „Geriatria” 2008, nr 2, s. 182– 193.
  2. J. Stachura, W. Domagała, Patologia znaczy słowo o chorobie, t. II, Patologia narządowa, Wydawnictwo PAU, Kraków 2005.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.