account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Jakie są różnice między rolą psychiatry i psychologa?

Monika Nowakowska29.07.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Psychiatra i psycholog odgrywają ważne role w diagnostyce i leczeniu zaburzeń o podłożu psychicznym. Spełniają jednak różne funkcje w tym zakresie. Psychiatra to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Psycholog przeprowadza specjalistyczne testy, np. osobowości, psychoedukację i udziela porad pacjentom w trudnej sytuacji. Ich współpraca umożliwia pełną opiekę nad osobą w kryzysie psychicznym. Dowiedz się, jakie są różnice między psychiatrą a psychologiem.


psycholog-a-psychiatra-czym-sie-roznia
pexels

Polecane

metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
Spis treści
  1. Czym zajmuje się psychologia?
  2. Kim jest psycholog?
  3. Czym zajmuje się psychiatria?
  4. Kim jest psychiatra?
  5. Podobieństwa i różnice między psychiatrą a psychologiem

Czym zajmuje się psychologia?

Dotychczas sformułowano wiele definicji, które próbują określić, czym jest psychologia. Pełni ona wiele funkcji, dlatego trudno wskazać tę najważniejszą. Psychologia jest nauką o psychice, życiu umysłowym i zachowaniu człowieka. Stara się wyjaśniać procesy myślowe i postępowanie danej osoby. Prawdopodobnie psychologia wywodzi się z medycyny i filozofii. Zakłada bowiem, że myśli, uczucia i postępowanie wynikają z biologii i fizjologii organizmu ludzkiego. Odnosi się jednak do umysłu, wiedzy i woli osoby.

Kim jest psycholog?

Tytuł zawodowy psychologa otrzymuje osoba, która ukończyła pięcioletnie studia na kierunku psychologia i odbyła podyplomowy staż zawodowy. Zdobyta wiedza na temat ludzkiego umysłu i zachowań sprawia, że psycholog pełni wiele ważnych funkcji w opiece nad pacjentem. Do najważniejszych zadań psychologa należą m.in.:

  • diagnozowanie pacjentów pod kątem psychologicznym;

  • psychoterapia;

  • wydawanie specjalistycznych opinii;

  • orzekanie, np. w procesach sądowych;

  • udzielanie pomocy psychologicznej.

Dodatkowo psychologowie mogą prowadzić badania naukowe w swojej dziedzinie. Ważną rolę odgrywają też specjaliści, którzy kształcą studentów i przygotowują ich do pracy w zawodzie.

Obecnie zwiększa się świadomość na temat znaczenia psychiki w funkcjonowaniu człowieka i społeczeństwa, dlatego psychologowie wykonują swoje zadania w wielu instytucjach. Mogą pracować np.:

  • w szkole lub w poradni psychologiczno-pedagogicznej i w ten sposób wspierać uczniów oraz uczestniczyć w ich procesie wychowawczym;

  • w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ psycholog kliniczny bierze udział w ustalaniu rozpoznania i w leczeniu pacjentów;

  • w prywatnych placówkach i gabinetach psychologicznych, w których prowadzą psychoterapię,

  • w działach HR w przedsiębiorstwach, gdzie zajmują się polityką personalną, czyli rekrutacją, szkoleniem, motywowaniem oraz zwalnianiem pracowników.

Czym zajmuje się psychiatria?

Psychiatria jest dziedziną medycyny, która współcześnie nabiera coraz większego znaczenia. Przez ostatnie lata znacznie poprawiła się świadomość społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego. Dzięki temu coraz więcej pacjentów zgłasza się po pomoc do lekarza specjalisty. 

Psychiatria rozpoznaje, leczy i bada zaburzenia psychiczne. Dodatkowo lekarze pomagają zapobiegać chorobom o tym podłożu i promują zachowania prozdrowotne. Psychiatria zajmuje się także sposobami i organizacją opieki nad pacjentami. Szczególnie dużo uwagi poświęca metodom leczenia, np. za pomocą leków, czyli farmakoterapii czy elektrowstrząsów. Lekarze psychiatrzy biorą także udział w tworzeniu aktów prawnych, które określają zasady opieki nad pacjentami w szpitalach i w różnych instytucjach.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób oraz zaburzeń o podłożu psychicznym. By uzyskać tytuł psychiatry, należy ukończyć sześcioletnie studia medyczne oraz kilkuletnią specjalizację z zakresu psychiatrii. Do jego zadań należą m.in.:

  • badanie i ocena stanu zdrowia pacjenta;

  • rozpoznawanie zaburzeń;

  • leczenie i rehabilitacja chorych;

  • promowanie działań, które pomagają zachować zdrowie psychiczne;

  • udzielanie porad lekarskich;

  • wydawanie opinii i orzeczeń lekarskich.

Psychiatra kieruje procesem terapeutycznym. Jak każdy lekarz, może wprowadzać leczenie farmakologiczne i wypisywać recepty. Podczas konsultacji udziela pacjentowi niezbędnego wsparcia, a gdy problem wymaga głębszego przepracowania, zaleca także podjęcie psychoterapii. Dodatkowo lekarz może doradzić, który nurt najlepiej sprawdzi się w pracy nad danym zaburzeniem, np. terapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia humanistyczna czy terapia systemowa.

Podobieństwa i różnice między psychiatrą a psychologiem

Zadania psychologii i psychiatrii mogą się pokrywać w wielu sprawach. Obie są dziedzinami nauki, które zajmują się opieką nad pacjentami z problemami o podłożu psychicznym. Obydwie badają pracę umysłu oraz opierają się na biologii i fizjologii organizmu. Praca zarówno z psychologiem, jak i z psychiatrą wymaga systematyczności, czasu i zaangażowania. Opiera się na zaufaniu i relacji między pacjentem a specjalistą. Psycholog i psychiatra pracują nad osiągnięciem wspólnego celu, jednak dochodzą do niego innymi drogami. Dlatego tak ważna jest współpraca między tymi specjalistami.

Źródła
  1. A. Bilikiewicz i in., Psychiatria, t. III, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2002, s. 435−467, 527−538.
  2. A.S. Reber, Słownik psychologii, tłum. I. Kurcz, K. Skarżyńska, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2002, s. 581, 587−588.
  3. Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19941110535/U/D19940535Lj.pdf, dostęp: 10.05.2022 r.
  4. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970280152/U/D19970152Lj.pdf, dostęp: 10.05.2022 r.
  5. Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20010730763/U/D20010763Lj.pdf, dostęp: 10.05.2022 r.
Author Monika Nowakowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.