Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Punkty rubinowe – co warto o nich wiedzieć?

Sylwia Brodniewska 15.04.2024Aktualizacja: 15.04.2024

Punkty rubinowe to zmiany, które najczęściej można zaobserwować na skórze u osób starszych. Są łagodne i często nie wymagają interwencji chirurgicznej. Wiele osób jednak decyduje się na ich usunięcie przy wykorzystaniu lasera czy elektrokoagulacji. Sprawdź, czym charakteryzują się punkty rubinowe.


punkty-rubinowe-gdzie-sie-znajduja
Adobe Stock

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jak rozpoznać punkty rubinowe?
  2. Przyczyny powstawania punktów rubinowych
  3. Kiedy należy usunąć punkty rubinowe?
  4. Czy można usunąć punkty rubinowe?

Jak rozpoznać punkty rubinowe?

Punkty rubinowe nazywane są również naczyniakami starczymi. Powstają w wyniku nieprawidłowego rozrostu niewielkich naczyń krwionośnych na skórze. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Pierwsze naczyniaki mogą pojawić się po 30. roku życia. Z wiekiem powstaje ich więcej. Najczęściej mają czerwone lub bordowe zabarwienie. Zdarzają się również zmiany fioletowe lub sine. Punkty rubinowe mają niewielki rozmiar, zazwyczaj do kilku milimetrów. Czasami występują na skórze blisko siebie, chociaż najczęściej można je znaleźć na dekolcie, ramionach i plecach.

Czerwone punkty na skórze są bezbolesne, ale należy je obserwować. Jeśli pojawiają się w miejscach, w których podrażnia je odzież, może pojawić się niewielki stan zapalny. Wizyta lekarska jest konieczna w przypadku pojawienia się krwawienia, swędzenia lub zmiany wielkości. Możesz również pokazać punkty rubinowe dermatologowi podczas corocznej diagnozy pieprzyków na skórze. 

Przyczyny powstawania punktów rubinowych

Mechanizm powstawania punktów rubinowych nie został do końca poznany, ale jedną z przyczyn są uwarunkowania genetyczne. Jeśli jedno z Twoich rodziców ma podobne zmiany na skórze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpią również u Ciebie. Za powstawanie naczyniaków starczych mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne, które pojawiają się u:

  • kobiet w ciąży lub karmiących piersią;

  • kobiet w okresie okołomenopauzalnym;

  • osób z chorobami wątroby;

  • osób z chorobami tarczycy.

Duży wpływ na pojawienie się punktów rubinowych ma ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Jeśli dużo się opalasz lub korzystasz z solarium i nie stosujesz kremów z filtrem, to na skórze poza przebarwieniami mogą również pojawić się niewielkie naczyniaki. Nadmiar promieni słonecznych i brak odpowiedniej ochrony przed słońcem prowadzi do przyspieszonego starzenia się skóry nazywanego fotostarzeniem.

Prawdopodobieństwo występowania znamion rubinowych może zwiększać się wraz z wiekiem. Niektóre kobiety, aby zmniejszyć dolegliwości związane ze starzeniem, sięgają po zioła na menopauzę, poprawiające samopoczucie i dodające energii. Pamiętaj również, że na wygląd skóry duży wpływ ma dieta i styl życia. Jeśli nadużywasz kawy, alkoholu, lubisz ostre przyprawy, może to zwiększać ryzyko powstawania znamion naczyniowych. Dbając o swój jadłospis, będziesz w stanie znacznie wpłynąć na swój wygląd. 

Kiedy należy usunąć punkty rubinowe?

Usuwanie zmian skórnych jest możliwe tylko po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Podczas wizyty specjalista ogląda skórę i przeprowadza wywiad, a jeśli jest to konieczne, również niezbędne badania. Usunięcie punktów rubinowych warto jednak rozważyć, jeśli w wyniku urazu mechanicznego krwawią lub bolą. Najczęściej są to naczyniaki zlokalizowane w miejscach drażnionych przez ubranie, np. na szyi, pod biustem, na ramionach lub na tułowiu. Plamy rubinowe zlokalizowane na twarzy mogą być utrudnieniem dla mężczyzn, którzy podczas golenia naruszają je. 

Na zabiegi trwałego usunięcia zmian skórnych decydują się także osoby, dla których jest to defekt kosmetyczny. Rodzaj zabiegu dobiera lekarz, uwzględniając ilość punktów rubinowych do usunięcia, ich lokalizację oraz wielkość.

Jeśli niepokoi Cię wygląd skóry, masz widoczne przebarwienia, zmiany czy stany zapalne, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Często szybka diagnoza daje najlepsze efekty lecznicze.

Jeśli chcesz móc szybko skonsultować się z dermatologiem bez skierowania i móc wykonać w krótkim czasie badania, kup jeden z pakietów Polisy Zdrowie Welbi. W ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego możesz zyskać dostęp do:

  • konsultacji lekarskich z lekarzami pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin od rezerwacji terminu,

  • konsultacji ze specjalistami bez skierowania w ciągu przeważnie 3 dni roboczych, w tym z dermatologiem.

  • minimum 190 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • innych usług medycznych w zależności od wybranego pakietu.

Zamów ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w powrocie do zdrowia.

Czy można usunąć punkty rubinowe?

W czasach, gdy idealna skóra jest marzeniem wielu osób, medycyna estetyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Punkty rubinowe mają łagodny charakter i w wielu przypadkach nie wymagają usuwania chirurgicznego. Pojawienie się pojedynczych punktów na skórze nie powoduje ich rozrostu. Przy stosowaniu domowych sposobów nie są osiągane oczekiwane efekty, dlatego profesjonalne usuwanie zmian skórnych to jedyna skuteczna metoda. 

Dawniej niewielkie naczyniaki były usuwane podczas zabiegu krioterapii, czyli wymrażania. Ten sposób został jednak wyparty przez metody laserowe. Są one bezpieczniejsze i nie wymagają rekonwalescencji. Wiązka energii z lasera jest kierowana bezpośrednio na zmianę, powodując jej usunięcie. Pobliskie tkanki nie są w żaden sposób uszkadzane, co zmniejsza również ryzyko pojawienia się dużych blizn.

Naczyniaki rubinowe można także usunąć podczas elektrokoagulacji. To zalecane osobom, które z jakiegoś powodu nie mogą stosować lasera, np. mają uczulenie na światło, świeżą opaleniznę lub są w ciąży. Zabieg ten polega na likwidacji punktów przy użyciu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Elektrokoagulacja jest bezbolesna, a efekty są trwałe. Pamiętaj, że punkty rubinowe mogą powstać w innym miejscu, zwłaszcza jeśli masz do nich tendencję. 

Źródła
  1. R. J. G Rycroft i inni, Dermatologia, red. pol. L. Rudnicka i inni, tł. P. Traczewski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Z. Adamski, Dermatologia dla kosmetologów, red. A. Kaszuba, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2017.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.