Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Nowotwór oka – przyczyny i rozpoznanie

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian22.04.2024Aktualizacja: 22.04.2024

Nowotwory złośliwe oka należą do rzadko występujących zmian rozrostowych u ludzi. U dzieci najczęściej diagnozowany jest pod postacią siatkówczaka, natomiast u dorosłych częściej rozwija się czerniak oka. W obrębie narządu wzroku diagnozuje się też niekiedy raka płaskonabłonkowego. Choroba zdradza swoją obecność niespecyficznymi objawami, utrudniającymi funkcjonowanie. Wcześnie wykryte nowotwory oka są zwykle uleczalne.


rak-oka-objawy-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Rodzaje i przyczyny nowotworów oka
  2. Objawy nowotworu oka 
  3. Rozpoznanie raka oka
  4. Metody leczenia nowotworów oka

Rodzaje i przyczyny nowotworów oka

Nowotwory oka występują rzadko. Przyczyny ich rozwoju są różne. Eksperci wskazują, że najczęściej ich rozwój determinuje czynnik genetyczny. W zależności od rodzaju nowotworu złośliwego oka, choroba obejmuje tęczówkę, siatkówkę, oczodół, przewody łzowe lub powieki. Wyróżnianych jest kilka rodzajów nowotworów oka. W przypadku dzieci najczęściej diagnozowanym jest siatkówczak. To nowotwór uwarunkowany genetycznie. Rozwija się na skutek mutacji genu dziedziczonego od obojga lub jednego z rodziców. Siatkówczak jest nowotworem wewnątrzgałkowym, klasyfikowanym jako złośliwy. Siatkówczak u dzieci objawia się pod postacią leukokorii, charakterystycznej białej plamki na środku źrenicy. U niektórych dzieci w następstwie rozwoju siatkówczaka może pojawić się zez.

Najczęściej występującym nowotworem narządu wzroku u dorosłych jest czerniak oka. To złośliwy nowotwór wewnątrzgałkowy. Rozwija się w naczyniówce, tęczówce, ciele rzęskowym i spojówce. Najczęściej atakuje jedno oko. Przyczyną czerniaka oka jest mutacja genu, a głównym czynnikiem ryzyka są predyspozycje genetyczne. 

Do rzadziej występujących nowotworów oka u dzieci i dorosłych należą m.in.: glejak (nowotwór, który atakuje nerwy wzrokowe), mięsak i oponiak (rozwijają się w oczodołach), chłoniak (rozwija się w obrębie spojówki), guz gruczołu łzowego, rak podstawnokomórkowy powieki, rak płaskonabłonkowy spojówki. Nowotwór oka może rozwinąć się pod postacią przerzutów raka z innych narządów. 

Objawy nowotworu oka 

Objawy nowotworu oka zależą od jego rodzaju i umiejscowienia guza. Wśród najczęściej występujących są szybko postępujące nieostre widzenie, zmiana zabarwienia tęczówki, owrzodzenie powieki lub zmianę ich zabarwienia, zmiana kształtu i rozmiaru źrenicy, wytrzeszcz, podwójne widzenie, ból oka, krwawe łzy, utrata rzęs, nadmierne łzawienie i silne zaczerwienienie spojówek, światłowstręt. Objawy te są alarmujące i wymagają pilnej konsultacji okulistycznej. Warto wiedzieć, że ich wystąpienie nie musi świadczyć o nowotworze oka. Niektóre z objawów występują również w przebiegu innych chorób oczu, np. jaskry

Rozpoznanie raka oka

Rozpoznanie nowotworu oka u dzieci i dorosłych stawia okulista. Do lekarza w trybie pilnym należy się zgłosić w przypadku wystąpienia nawet jednego niepokojącego objawu. Warto jednak wiedzieć, że na wizytę do okulisty należy się zgłaszać kontrolnie przynajmniej raz w roku. Powinny o tym pamiętać również osoby, które nie mają wady wzroku. Natomiast pierwsze profilaktyczne badanie wzroku dziecka powinno zostać wykonane po 2 roku życia. 

Na wizytę do okulisty refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia niezbędne jest skierowanie, które uzyskasz od lekarza rodzinnego.

A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach najpierw do lekarza rodzinnego, a potem do specjalisty, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi.

W pakiecie OCHRONA COMPLEX od 119 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość umówienia się na wizytę stacjonarną u okulisty i okulisty dziecięcego (oraz 27 innych specjalistów) bez skierowania. Co więcej, czas oczekiwania to przeważnie nie więcej niż 3 dni robocze. Oprócz tego w ramach miesięcznej składki będziesz mieć dostęp do lekarza pierwszego kontaktu z czasem oczekiwania na wizytę do 24 godzin od momentu rezerwacji terminu konsultacji.

Polisa Zdrowie Welbi to także:

  • możliwość konsultacji lekarskiej bez czekania w długich kolejkach i szukania specjalistów w wielu przychodniach na własną rękę;

  • dostęp do nawet blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (w pakiecie OCHRONA GOLD);

  • możliwość wykonania bez dodatkowych kosztów profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku (w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD). 

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Wstępne rozpoznanie polega na ocenie widocznych objawów. Następnie okulista przeprowadza badania obejmujące m.in. analizę ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, analizę dna oka, USG gałki ocznej. W przypadku dzieci badania przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Otrzymane wyniki są podstawą do ustalenia przez specjalistę dalszych kroków diagnostyki specjalistycznej. 

Metody leczenia nowotworów oka

Rak oka wymaga specjalistycznego leczenia, które powinno przebiegać w ośrodkach okulistycznych specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu nowotworów narządu wzroku. W procesie leczenia kluczowa jest współpraca wielu specjalistów, zarówno onkologów i okulistów, jak i radiologów, patologów i neurologów. Rodzaj terapii zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania, umiejscowienia raka, wieku pacjenta i ogólnego stanu zdrowia. Stosowane są m.in. chemioterapia, laseroterapia, zabieg operacyjny, krioterapia, termoterapia, fotokoagulacja laserowa. Leczenie ma na celu przede wszystkim ochronę życia. Obecny poziom i dostępność metod terapii umożliwia jednak w wielu przypadkach zachowanie gałki ocznej wraz z jej funkcjonalnością i ochronę wzroku.

Źródła
  1. J. Jędrychowska-Jamborska, i in., Siatkówczak z zespołem delecji długich ramion chromosomu 13. – opis przypadków, „Klinika Oczna”, 2016, nr 118, s. 32–35.
  2. P. Rutkowski i in., Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne u chorych na czerniaki oka – zalecenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, „Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Nowotwory” 2022, nr 7 (5), s. 389–400.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.