Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Rak trzustki – przyczyny, objawy i metody leczenia

lek. Agnieszka Żędzian28.04.2024Aktualizacja: 28.04.2024

Rak trzustki jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z komórek przewodów trzustkowych. Chociaż występuje dość rzadko, to częstość zachorowań wciąż rośnie. Rak trzustki przez długi czas nie daje żadnych objawów. W momencie rozpoznania leczenie operacyjne jest już zwykle niemożliwe. Poznaj czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby. Dowiedz się, jakie są jej objawy i na czym polega proces diagnostyczno-terapeutyczny u osób z rakiem trzustki.


rak-trzustki-przyczyny-objawy
Pixabay.com

Polecane

swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Rak trzustki – co to za choroba?
  2. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia raka trzustki?
  3. Jakie objawy mogą świadczyć o raku trzustki?
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Jakie są możliwości leczenia?
  6. Rak trzustki – jakie jest rokowanie?

Rak trzustki – co to za choroba?

Rak trzustki jest nowotworem złośliwym, wywodzącym się z komórek przewodów trzustkowych. Stanowi około 2% wszystkich raków i odpowiada za 5% zgonów związanych z chorobą nowotworową. Częstość jego występowania wciąż rośnie. U większości pacjentów choroba przez długi czas rozwija się bezobjawowo, co sprawia, że w momencie rozpoznania rak jest już w zaawansowanym stadium. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem i jest największe u osób po 70. roku życia.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia raka trzustki?

Przyczyny raka trzustki są od wielu lat przedmiotem badań. Dzięki nim udało się określić czynniki ryzyka wystąpienia tej choroby:

  • wiek >55 lat – niemal 90% zachorowań dotyczy osób po 55. roku życia, z czego większość znajduje się w przedziale wiekowym 70–80 lat;

  • palenie tytoniu – jest uważane za najważniejszy modyfikowalny czynnik ryzyka rozwoju raka trzustki;

  • cukrzyca – ryzyko raka trzustki u pacjentów z cukrzycą typu 1. jest 5–10 razy większe niż w populacji ogólnej;

  • płeć męska – mężczyźni chorują częściej niż kobiety, szczególnie w krajach rozwiniętych;

  • przewlekłe zapalenie trzustki – jest niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka trzustki;

  • dodatni wywiad rodzinny w kierunku raka trzustki – rak trzustki może mieć podłoże genetyczne, prowadzące do zachorowań u członków jednej rodziny. Znanych jest wiele mutacji zwiększających ryzyko tej choroby, m.in. mutacje w genach: K-RAS, CDKN2A (P16), TP53, SMAD4, BRCA2, BRCA1, STK11 i PRSS1.

Do czynników ryzyka raka trzustki należą także: otyłość, zakażenie Helicobacter pylori, marskość wątroby i narażenie na chemikalia. Związek raka trzustki z piciem alkoholu wciąż pozostaje niejasny. W jednym z badań wykazano, że spożywanie >30 g alkoholu dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby, podczas gdy inne badania nie wykazały tego związku [1].

Jakie objawy mogą świadczyć o raku trzustki?

Zastanawiasz się, jakie objawy mogą świadczyć o raku trzustki i powinny wzbudzić Twoją czujność? Zgłoś się do lekarza, jeżeli zauważysz:

  • żółtaczkę – zażółcenie skóry i twardówek oczu bez towarzyszącego bólu brzucha jest pierwszym objawem raka trzustki nawet u 70% chorych. Pojawia się w wyniku zastoju żółci, spowodowanego uciskiem dróg żółciowych przez guz zlokalizowany w głowie trzustki;

  • niezamierzona utrata masy ciała – dotyczy 90% osób z rakiem trzustki. Zmniejszenie masy ciała jest jednym z tzw. objawów alarmowych i może towarzyszyć także innym nowotworom, np. rakowi piersi czy rakowi jasnokomórkowemu;

  • ból brzucha – występuje u 75% pacjentów.

Do innych objawów raka trzustki należą: osłabienia, świąd skóry i oddawanie ciemnego moczu. Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej Ci osoby którykolwiek z wymienionych symptomów, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszą diagnostyką.

Jakie badania wykonać?

Rozpoznanie raka trzustki jest możliwe jedynie na podstawie badania histopatologicznego lub cytologicznego. Materiał do badania jest pobierany na kilka sposobów:

  • podczas endoskopowej ultrasonografii (badania EUS);

  • przezskórnie pod kontrolą tomografii komputerowej;

  • podczas paracentezy, czyli nakłucia jamy otrzewnej u pacjentów z wodobrzuszem;

  • podczas laparoskopii lub klasycznej operacji.

W diagnostyce raka trzustki wykorzystuje się również badania obrazowe (tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny jamy brzusznej i miednicy, PET-CT) i markery nowotworowe (m.in. CA19-9, CEA, CA125). Każdy chory ma wykonane podstawowe badania krwi i RTG klatki piersiowej. U pacjentów z rakiem zlokalizowanym w głowie trzustki endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) umożliwia lekarzowi ocenę dróg żółciowych, pobranie materiału do badania i wstawienie protezy udrażniającej drogi żółciowe.

Jakie są możliwości leczenia?

Leczenie pacjentów z rakiem trzustki może obejmować zabieg operacyjny, chemioterapię, radioterapię i postępowanie paliatywne (poprawiające jakość życia). Decyzja o odpowiednim dla danej osoby sposobie leczenia jest podejmowana przez zespół specjalistów na podstawie całokształtu obrazu klinicznego. W jego skład wchodzą chirurdzy, onkolodzy, specjaliści radioterapii onkologicznej, radiolodzy i patolodzy. W ostatnich latach lekarze coraz częściej sięgają też po innowacyjne metody terapeutyczne, takie jak immunoterapia, która moduluje działanie układu odpornościowego.

Resekcja chirurgiczna (operacja Whipple’a, czyli pankreatoduodenektomia – wycięcie głowy trzustki z dwunastnicą) jest jak dotąd jedyną metodą leczenia raka trzustki, która daje szansę na trwałą remisję. Przed operacją chorego poddaje się zwykle chemio- lub radioterapii. U pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego, stosuje się chemio- i radioterapię. Ogromne znaczenie, poprawiające komfort życia, ma leczenie paliatywne. Konieczne jest odpowiednie leczenie przeciwbólowe, najlepiej pod kontrolą poradni leczenia bólu.

Niezależnie od zaawansowania raka trzustki osoba chora wymaga ciągłej opieki i częstych kontroli w gabinecie lekarskim. Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym onkolog),

  • możliwość wykonania minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej, bez dodatkowych kosztów,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z onkologiem w ciągu 5 dni), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach Polisy Zdrowie Welbi.

Rak trzustki – jakie jest rokowanie?

Mimo coraz nowszych metod leczenia onkologicznego rokowanie u pacjentów z rakiem trzustki pozostaje niekorzystne. Tylko 35–45% chorych ze zmianami zlokalizowanymi jedynie w trzustce i leczonych operacyjnie przeżywa 5 lat. W przypadku pacjentów z rozsianą chorobą nowotworową 5 lat przeżywa <5% chorych.

Źródła
  1. Zhao Z., Liu W., Pancreatic Cancer: A Review of Risk Factors, Diagnosis, and Treatment, „Technology in Cancer research & Treatment”, 2020, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7768873/.
  2. Puckett Y., Garfield K., Pancreatic Cancer, „StatPearls”, 2022, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518996/.
  3. Park W., Chawla A., O’Reilly E., Pancreatic Cancer: A Review, „JAMA”, 2022, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9363152/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.