Recepta transgraniczna – zasady realizacji
Recepta transgraniczna umożliwia wykupienie leku dostępnego na receptę poza granicami kraju, w którym została ona wystawiona. Gdzie można zrealizować receptę transgraniczną wystawioną w Polsce? Czy jest ona refundowana?
Polecane
Recepta transgraniczna – co to jest?
Recepta transgraniczna jest dokumentem wystawianym przez lekarza na wniosek pacjenta, umożliwiającym mu wykupienie leku poza granicami kraju, w którym jest wystawiana. Co istotne, realizacja takiej recepty jest możliwa wyłącznie w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej.
Zastanawiasz się, kto może skorzystać z recepty transgranicznej? Wniosek o jej wystawienie może złożyć każdy pełnoletni pacjent lub opiekun pacjenta (np. dziecka). Tak jak w przypadku każdej innej recepty, lekarz określa w pierwszej kolejności wskazania do stosowania danego leku. W praktyce oznacza to, iż może on w wybranych przypadkach odmówić wystawienia recepty transgranicznej, jeśli uzna, iż nie ma wskazań do stosowania danego leczenia.
Najczęściej prośba o receptę transgraniczną wynika z niedoboru lub braku określonego leku w kraju i możliwości wykupienia go w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Warto jednak wiedzieć, iż nie może ona zawierać leków z kategorii dostępności Rpw., między innymi środków psychotropowych i odurzających. W przypadku nagłej potrzeby konsultacji z lekarzem podczas pobytu za granicą można umówić się na teleporadę – zobacz, jak to działa: https://www.welbi.pl/nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny/.
Receptę transgraniczną możesz również otrzymać w wygodnej formie e-recepty. Ta nowoczesna forma umożliwia szybkie otrzymanie recepty, również podczas teleporady. Sprawdź jak długo jest ważna e-recepta i jak można zrealizować ją przez internet.
Jak uzyskać e-receptę – obejrzyj infografikę
Jak wygląda recepta transgraniczna?
Wygląd recept transgranicznych został ustalony przez Komisję Europejską celem ich ujednolicenia i usprawnienia realizacji na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Każda recepta transgraniczna musi zawierać określone informacje:
imię/imiona i nazwisko pacjenta,
datę urodzenia pacjenta,
imię/imiona i nazwisko osoby wystawiającej receptę oraz jej kwalifikacje uprawniające do jej wystawienia (tytuł zawodowy),
dane umożliwiające bezpośredni kontakt z osobą wystawiającą receptę (numer telefonu/faksu z uwzględnieniem prefiksu międzynarodowego lub adres poczty elektronicznej),
adres miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego z uwzględnieniem nazwy kraju (w przypadku Polski należy zastosować dopisek „Polska” lub skrót „PL”),
międzynarodową nazwę produktu leczniczego – wyjątek stanowi recepta na leki biologiczne, odnośnie do których stosuje się nazwę własną produktu, oraz każdy przypadek, kiedy osoba wystawiająca receptę uważa, iż ze względów medycznych należy podać lek o określonej nazwie,
dane dotyczące produktu leczniczego: postać, dawkę, ilość, sposób dawkowania dostosowany do potrzeb pacjenta,
datę wystawienia recepty.
Prawidłowe wystawienie recepty transgranicznej jest warunkiem przyjęcia jej do realizacji na terenie Unii Europejskiej, dlatego zawsze należy się upewnić, i ż zawiera ona wszystkie wymagane dane. Warto wiedzieć, iż receptę transgraniczną może również wystawić ginekolog https://www.welbi.pl/czy-ginekolog-przedluzy-mi-e-recepte-na-leki-podczas-teleporady/.
Czy recepta transgraniczna jest refundowana?
Wykupienie produktu leczniczego na podstawie recepty transgranicznej poza granicami kraju odbywa się za pełną odpłatnością, niezależnie od spełnienia wymogów refundacji obowiązujących w Polsce. Pacjent może się natomiast zwrócić o zwrot kosztów do poziomu refundacji określonego na dzień, kiedy recepta została zrealizowana. Odbywa się to na podstawie złożonego przez niego wniosku oraz załączonych dokumentów, w tym rachunku i zaświadczeń o spełnianiu wymogów refundacyjnych. Wniosek należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od daty wystawienia rachunku dotyczącego świadczenia zdrowotnego.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept, Dz.U. 2020 poz. 2424.
- Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 czerwca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz.U. 2021 poz. 1285.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.