Na czym polega rozjaśnianie włosów rumiankiem?
Jeśli chcesz nieco rozjaśnić włosy, ale boisz się inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, skorzystaj z domowych sposobów. Jednym z nich jest regularne płukanie włosów rumiankiem. Zobacz, jak to zrobić i jakiego efektu możesz się spodziewać.
Wpływ rumianku na włosy
Rumianek to zioło, które słynie ze swoich leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości. Stosowały go już nasze mamy i babcie. Robi się z niego nie tylko herbatki i napary, ale także dodaje się go do kosmetyków. Rumianek działa:
uspokajająco,
przeciwzapalnie,
oczyszczająco,
moczopędnie,
rozjaśniająco,
ochronnie na błonę śluzową żołądka,
likwiduje świąd,
likwiduje wzdęcia.
Codzienne picie naparów z rumianku z pewnością pozytywnie wpłynie na Twój organizm. To jednak nie wszystkie jego zalety. Doskonale sprawdzi się jako rozjaśniacz do włosów.
Jeśli marzą Ci się rozświetlone blond pasemka, a nie chcesz poddawać się kosztownym i inwazyjnym zabiegom w salonie fryzjerskim, skorzystaj z rumiankowych płukanek do włosów. Możesz kupić już gotowe w drogerii bądź przygotować je samodzielnie w domu. Popularne wśród zwolenniczek blondów jest także rozjaśnianie włosów wodą utlenioną. Daje ono podobny efekt jak rumianek, jednak jest bardziej szkodliwe dla włosów. Niszczy ich strukturę, dlatego po zabiegu mogą być kruche, suche i łamliwe. Rumianek natomiast pozostawia włosy w dobrej kondycji.
Jak rozjaśnić włosy rumiankiem w domu?
Włosy możesz rozjaśnić za pomocą kupionych w aptece bądź samodzielnie ususzonych ziół lub torebek herbaty rumiankowej. Do zabiegu potrzebujesz także wody, kubka i miodu dla jeszcze lepszego efektu. Rumianek zaparz w około 500 ml wrzątku, dodaj łyżkę miodu i poczekaj, aż napar ostygnie. Umyte, wilgotne włosy spłucz przygotowanym wcześniej wyciągiem. Nie musisz ponownie płukać włosów.
Jeśli nie masz czasu, aby za każdym razem przygotowywać płukankę, możesz napar przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać włosy po każdym myciu. Gdy chcesz, aby efekt był mocniejszy, do naparu dodaj sok z połowy cytryny.
Aby rozjaśnić włosy za pomocą rumianku, możesz stosować olejowanie na mokro. Najpierw musisz spryskać włosy roztworem z rumianku, a następnie nałożyć olej odpowiedni do porowatości Twoich włosów. Dzięki tej metodzie efekt będzie mocniejszy, ponieważ pod wpływem oleju witaminy i minerały wnikają w głąb włosów, dzięki czemu staną się one bardziej nawilżone i odżywione.
Żeby osiągnąć oczekiwane rezultaty, należy płukankę stosować regularnie po każdym myciu przez miesiąc, a następnie zrobić miesięczną przerwę, aby włosy się nie przyzwyczaiły i nie zaczęły reagować obojętnie na rumianek. W międzyczasie możesz wypróbować ocet jabłkowy na włosy. Jest on polecany przy rozjaśnianiu, ponieważ zamyka łuskę włosa i pozwala dłużej cieszyć się blaskiem.
Efekty rozjaśniania włosów rumiankiem
Efekty domowego rozjaśniania włosów nigdy nie będą tak spektakularne, jak zabiegi w salonie fryzjerskim. Musisz zdawać sobie sprawę, że stosując rumianek, rozjaśnisz włosy maksymalnie o dwa tony. Dlatego ten sposób jest polecany zwłaszcza blondynkom, które chcą odświeżyć swój kolor i sprawić, aby włosy nabrały złotych refleksów. Nie znaczy to, że z płukanki nie mogą korzystać brunetki. W ich przypadku efekt rozjaśnienia będzie ledwo zauważalny, jednak dzięki walorom rumianku zyskają one zdrowe i mocne włosy. Rumianek bowiem:
wygładza pasma,
łagodzi podrażnienia skóry głowy,
działa przeciwzapalnie i przeciwłupieżowo.
Rozjaśniania włosów rumiankiem nie poleca się osobom o włosach farbowanych albo rudych. W pierwszym przypadku mogą pojawić się niechciane żółte refleksy, natomiast w drugim włosy stracą blask, staną się matowe, a kolor będzie mniej intensywny.
Dzięki regularnemu stosowaniu rumiankowych płukanek wyraźnie poprawi się stan skóry głowy i ogólna kondycja włosów. Cebulki i mieszki włosowe staną się mocniejsze, a włosy będą mniej wypadać i po czasie zauważysz, że jest ich więcej.
Dlaczego warto rozjaśniać włosy domowymi sposobami?
Rozjaśnianie włosów domowymi sposobami ma wiele zalet. Przede wszystkim nie drenuje portfela tak jak zabiegi w salonie fryzjerskim. Rozjaśnianie włosów u fryzjera to jednorazowy koszt od 300 do 500 zł w zależności od długości włosów i odcienia, jaki chcemy osiągnąć. Jest to zabieg inwazyjny, więc włosy mogą być matowe i przesuszone, wymagają też intensywnej pielęgnacji i specjalnego traktowania.
Rozjaśnianie włosów rumiankiem kosztuje niewiele i jest ogólnodostępne. Gotowe suszone zioła lub herbatki rumiankowe znajdziesz w każdym sklepie i aptece już za kilka złotych. Zwróć tylko uwagę, żeby herbata zawierała czysty rumianek, bez dodatków smakowych i zapachowych. Możesz również samodzielnie nazbierać i ususzyć rumianek, wówczas domowy zabieg nie będzie Cię kosztował ani grosza. Jest to powszechne zioło, które znajdziesz na łące wiosną i wczesnym latem. Możesz je także hodować w doniczce na parapecie, nie wymaga wiele uwagi i pielęgnacji.
Kolejną zaletą rozjaśniania włosów rumiankiem jest jego pozytywny wpływ na włosy i skórę głowy. Rumianek działa delikatnie, rozjaśnia włosy stopniowo. Dzięki temu nie puszą się, nie kruszą i nie są przesuszone. Wręcz odwrotnie – pozostają w doskonałej kondycji. Rumianek ma przyjemny, naturalny zapach. Nie tylko rozjaśni Twoje kosmyki, ale działa też oczyszczająco i odświeżająco. Dzięki niemu włosy będą odpowiednio nawilżone, ale nie przetłuszczone. Będą się także mniej plątać podczas rozczesywania. Dla zachowania dobrej kondycji fryzury możesz przed rozjaśnianiem lub po nim wypróbować chelatowanie włosów, czyli usunięcie z nich metali ciężkich.
Jak widzisz, rumianek znajduje wiele zastosowań zarówno w apteczce, jak i w kosmetyczce. Warto mieć go więc zawsze pod ręką.
- M. Jędraszak, Pielęgnacja włosów w domu, Literat, Toruń 2016.
- A. Niedziałek, Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Buchmann, Warszawa 2021.
- W.P. Słupek, Trychologia kosmetyczna: pielęgnacja skóry głowy i włosów, FC Concept, Warszawa 2016.
- L. Peackock, Piękne włosy, Bauer-Weltbild Media Klub dla Ciebie, Warszawa 2007.
- J. Arct, Kosmetologia włosów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.