Na czym polega rozjaśnianie włosów wodą utlenioną i jak je zrobić w domu?
Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną to jeden z bardziej popularnych domowych zabiegów, na które decydują się osoby chcące zmienić kolor włosów. Na czym polega i jak je wykonać samodzielnie?
Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną?
Za rozjaśnianie włosów za pomocą wody utlenionej odpowiada nadtlenek wodoru. Powoduje zmianę koloru zwykle o 1–3 tony. Nie możesz więc oczekiwać, że diametralnie zmienisz w ten sposób wizerunek. Musisz przy tym pamiętać, że rozjaśniania wodą utlenioną nie wolno wykonywać zbyt często, bo wpłynie to niekorzystnie na kondycję włosów.
Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną jest nieprzewidywalne, a każdy włos reaguje na nie inaczej – włosy jasne zabarwią się w inny sposób niż brązowe czy czarne. Włosy delikatne mogą być bardziej podatne na zabieg niż te o mocnej strukturze. Dlatego też warto przed rozpoczęciem zabiegu najpierw przetestować działanie preparatu na jednym kosmyku (najlepiej wybrać taki, który jest mniej widoczny).
Sposoby rozjaśniania włosów wodą utlenioną
Najpopularniejszym sposobem na rozjaśnienie włosów przy użyciu wody utlenionej jest spryskanie wilgotnych pasm rozcieńczonym preparatem. Aby to zrobić, potrzebujesz:
wody utlenionej (3-procentowego roztworu),
zwykłej wody,
butelki z atomizerem,
grzebienia lub szczotki.
100 ml wody utlenionej zmieszaj z 200 ml czystej wody, a następnie wlej do butelki z atomizerem. W kolejnym kroku włosy, od nasady aż po końcówki, psikaj preparatem i dokładnie przeczesuj tak, by mieszanka została rozprowadzona równomiernie. Po 30 minutach włosy należy spłukać chłodną wodą.
Rozjaśnianie wodą utlenioną możesz przeprowadzić na suchych włosach i przy użyciu wyłącznie roztworu wody utlenionej o stężeniu 3%. Podobnie jak przy rozpylaniu rozcieńczonego roztworu, włosy należy spłukać po 30 minutach chłodną wodą.
Po zabiegu warto pozwolić włosom wyschnąć naturalnie, a nie przy użyciu suszarki.
Jak na włosy wpływa rozjaśnianie wodą utlenioną?
Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną jest zabiegiem, który może wpłynąć negatywnie na kondycję włosów. Nadtlenek wodoru wędruje do wnętrza włosa i powoduje rozkład pigmentów, a taka reakcja z kolei wywołuje zmiany w strukturze włosa. Niemniej utlenianie włosów należy do delikatniejszych zabiegów (zwykle włosy rozjaśniają się zaledwie o 1–2 tony), chociaż regularne stosowanie go może powodować, że będą suche, szorstkie i matowe.
Zbyt częste stosowanie wody utlenionej do rozjaśniania włosów może sprawić, że włosy będą:
napuszone,
matowe,
suche,
zniszczone.
By uniknąć negatywnych skutków rozjaśniania za pomocą wody utlenionej, należy stosować zalecane proporcje do przygotowania mieszanki, a także nie przedłużać czasu trzymania jej na głowie. Do rozjaśniania włosów stosuj wodę utlenioną o stężeniu 3%. Wyższe stężenia mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów.
Jeśli zależy Ci na mniej inwazyjnym i naturalnym zabiegu, to dobrą alternatywą może być rozjaśnianie włosów rumiankiem. Być może efekty nie będą widoczne tak szybko, jak w przypadku użycia wody utlenionej, ale z pewnością nie odbiją się tak na kondycji Twoich włosów.
Miej na uwadze, że rozjaśnianie włosów wodą utlenioną nie przyniesie tak mocnego efektu, jak zastosowanie rozjaśniacza w salonie fryzjerskim (rozjaśni maksymalnie o 3 tony). Włosy mogą rozjaśnić się nierównomiernie – jedne pasma będą jaśniejsze niż inne. Włosy po rozjaśnianiu nie wrócą do naturalnego koloru, dopóki nie odrosną.
Jak dbać o włosy po rozjaśnianiu wodą utlenioną?
Włosy rozjaśniane potrzebują specjalnego traktowania. Przede wszystkim nie używaj mocnych szamponów z silnymi detergentami. Do codziennego mycia wybieraj łagodne preparaty, a raz na około 7 myć możesz umyć włosy silnym szamponem albo zrobićchelatowanie włosów.
Włosy rozjaśniane trzeba odpowiednio nawilżać, dlatego warto do pielęgnacji włączyć odżywki i maski nawilżające. Można także wykonać olejowanie włosów na maskę nawilżającą.
Warto regularnie olejować włosy. Ten prosty zabieg doskonale poprawia ich kondycję. Przy tym jednak należy pamiętać, by dopasować olej do porowatości włosów. Należy także unikać nadmiernej ekspozycji włosów na słońce i jeśli to możliwe, zrezygnować z suszenia włosów suszarką i z korzystania z prostownicy.
By cieszyć się pięknym wyglądem rozjaśnianych kosmyków, nie możesz zapominać o równowadze PEH włosów. Obserwuj włosy i dostosowuj pielęgnację do ich potrzeb.
Kiedy nie używać wody utlenionej do włosów?
Z rozjaśniania wodą utlenioną z całą pewnością powinny zrezygnować osoby, których włosy są przesuszone i zniszczone. Jeśli jesteś jedną z nich, musisz najpierw zadbać o odpowiednią pielęgnację i ewentualnie sięgnąć po naturalne metody z wykorzystaniem ziół.
Zastosowanie wody utlenionej nie sprawdzi się, gdy Twoim celem jest mocne rozjaśnienie. Będzie za to dobrą metodą, jeśli zależy Ci jedynie na delikatnym efekcie.
Zabiegu z wykorzystaniem wody utlenionej nie powinno się wykonywać, jeśli wystąpi reakcja alergiczna. Stąd też zaleca się przed rozjaśnianiem wykonać próbę uczuleniową.
Woda utleniona od wielu lat jest stosowana do rozjaśniania włosów. Metoda z jej użyciem jest prosta, niedroga i każdy może ją wykonać samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie jej właściwości rozjaśniających z rozsądkiem i umiarem, a także z dbałością o kondycję włosów zarówno przed zabiegiem, jak i po nim.
- J. Kehm, Włosy i ich pielęgnacja: budowa i właściwości włosów, pielęgnacja włosów i skóry głowy, tłum. D. Majkowski, Wydawnictwo REA, Warszawa 2001.
- M. Jędraszak, Pielęgnacja włosów w domu, Literat, Toruń 2016.
- W.P. Słupek, Trychologia kosmetyczna: pielęgnacja skóry głowy i włosów, FC Concept, Warszawa 2016.
- L. Peackock, Piękne włosy, Bauer-Weltbild Media Klub dla Ciebie, Warszawa 2007.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.