Jak wyglądają rozstępy na piersiach? Jakie są sposoby ich likwidacji?
Piersi to jedno z miejsc, gdzie mogą pojawić się rozstępy. Wśród głównych przyczyn powstania tych nieestetycznych zmian wymienia się nagłe przybranie lub zrzucenie masy ciała. Rozstępy na piersiach to nierzadki problem kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie są skuteczne metody ich zwalczania.
Rozstępy na piersiach – co to znaczy?
Rozstępy definiowane są jako wrzecionowate pasma o wyglądzie cienkich srebrzystych linii. Ich ułożenie w skórze bywa różne w zależności od obszaru, na którym występują. Piersi są jedną z najczęstszych lokalizacji tych zmian, które przebiegają promieniście od brodawki. Rozstępy pojawić się mogą na piersiach u kobiet w różnym wieku, w tym nawet u osób w okresie dojrzewania. Rozstępy na piersiach u dziewczynek przypominają prążki.
Od czego są rozstępy na piersiach?
Za bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów na piersiach uważa się zerwanie sieci włókien kolagenowych, które tworzą strukturę tkanki gruczołów sutkowych. Wśród czynników predysponujących do tego stanu wymienia się nagłe zmiany masy ciała, do których często prowadzi brak ruchu lub/i nieprawidłowa dieta zawierająca nadmiar tłuszczów nasyconych oraz cukrów prostych. Ich powstaniu sprzyjają też zaburzenia hormonalne występujące podczas przechodzenia przez kolejne fazy osiągania dojrzałości płciowej. Do powstania rozstępów na piersiach przyczynia się też stres – wysoki poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) blokuje aktywność fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych. Rozstępy pojawiają się na piersiach w ciąży na skutek zmian hormonalnych, na jakie narażony jest organizm.
Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?
Medycyna i kosmetyka oferują wiele sposobów na poradzenie sobie z rozstępami na biuście. O tym, jak pozbyć się rozstępów, najlepiej porozmawiać ze specjalistą, który indywidualnie do potrzeb danej osoby dobierze optymalne rozwiązania. Rezultat podjętych działań determinowany jest w dużym stopniu fazą rozwojową rozstępów. Najlepiej, aby działania korygujące rozpoczęte zostały, zanim zakończy się proces bliznowacenia, w innym przypadku zlikwidowanie ich będzie trudniejsze i zajmie więcej czasu. Czy rozstępy znikają całkowicie? Skuteczność zabiegów jest ograniczona. Utworzone na skórze rozstępy całkowicie usunąć można jedynie drogą operacyjną, zabiegi kosmetyczne wyłącznie zmniejszają ich widoczność.
Wśród metod najczęściej stosowanych do likwidacji rozstępów na biuście wymienia się:
laseroterapię,
mikrodermabrazję,
mezoterapię.
Rozstępy na piersiach u kobiet prowadzić mogą do obniżenia poczucia własnej wartości i bywają powodem frustracji. Dlatego warto pozbyć się tego problemu.
Co na rozstępy na piersiach? Laseroterapia
Laseroterapia to w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych sposób na rozstępy na piersiach. Do zabiegu przeważnie wykorzystuje się lasery frakcyjne. Ich sposób działania najprościej można opisać jako kontrolowane i bezpieczne dokonywanie mikrouszkodzeń na poziomie głębokich warstw skóry promieniowaniem o określonej długości fali. W konsekwencji skóra właściwa zostaje pobudzona do regeneracji, a rozstępy podlegają unaczynieniu i przebudowaniu. Zastąpienie uszkodzonych włókien kolagenowych i elastynowych nowym, sprawia, że skóra staje się bardziej napięta, a rozstępy mniej widoczne. W leczeniu rozstępów zaleca się zwykle 3–5 serii zabiegów laseroterapii frakcyjnej w odstępach 4–6-tygodniowych.
Usuwanie rozstępów na piersiach – mikrodermabrazja
W walce z rozstępami na piersiach stosowana jest też mikrodermabrazja. Zabieg ten krótko opisać można jako mechaniczne usunięcie naskórka przy użyciu specjalnego aparatu. To rodzaj kontrolowanego mikropeelingu przeprowadzanego za pomocą takich materiałów ściernych, jak diament czy korund. Mikrodermabrazja podnosi stopień elastyczności skóry i intensyfikuje proces jej regeneracji. Poza tym stymuluje krążenie, dzięki czemu komórki skóry stają się lepiej odżywione i dotlenione. Zalecane jest wykonywanie serii 10–20 zabiegów w odstępach co 7–14 dni.
Usuwanie rozstępów na piersiach – mezoterapia mikroigłowa
Kolejnym specjalistycznym sposobem usuwania rozstępów na piersiach jest mezoterapia mikroigłowa. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry specjalnymi cienkimi igłami i wstrzykiwaniu pod nią substancji leczniczych. Powszechnie stosowane są preparaty zawierające kwas polimlekowy, kwas hialuronowy, antyoksydanty, witaminy. Iniekcja prowadzi do stymulacji fibroblastów skóry właściwej, a to do produkcji nowego kolagenu i przebudowy skóry.Zalecane jest wykonanie około 4–6 zabiegów w odstępach co 2–4 tygodnie.
Rozstępy na piersiach – domowe sposoby
Żeby zapobiec pojawieniu się rozstępów, warto stosować różne domowe sposoby profilaktyki. Mnóstwo jest balsamów i kremów ujędrniających piersi. Z myślą o ciężarnych i kobietach karmiących piersią powstały serie balsamów i kremów, które nie zawierają alergenów, sztucznych barwników i parabenów. Dzięki temu są bezpieczne dla matki i dziecka. W składzie tego typu produktów znaleźć można m.in.: zieloną herbatę, masło kakaowe, masło shea, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, aloes, witaminę E, wyciąg ze skrzypu. Nawilżają i natłuszczają skórę, dzięki czemu staje się miękka i gładka. Poza tym uelastyczniają ją i napinają. Poprawiają ogólną kondycję skóry narażonej na rozciąganie, wzmacniają jej wytrzymałość na ciężar i rozciąganie. Przeciwko rozstępom po ciąży i nie tylko stosowane są olejki eteryczne. Używa się ich do wykonywania delikatnego masażu. Znane oleje na rozstępy to:olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy.
- S. Bojarska-Hurnik, Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 2, s. 259–262.
- G. Jarząbek-Bielecka, M. Pisarska-Krawczyk, M. Mizgier i wsp., Ocena wiedzy 17-letnich pacjentek na temat samokontroli gruczołów sutkowych – propozycja schematu nauki samokontroli gruczołów sutkowych, „Endokrynologia Pediatryczna” 2017, t. 16, nr 3, s. 177–186.
- A. Przylipiak, Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
- K. Urtnowska, Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, t. 5, nr 4, s. 483–488.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.