Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Rozstępy na plecach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 22.10.2023

Rozstępy na plecach to nieestetyczne zmiany na skórze, które są źródłem kompleksów zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powstają w każdym wieku, nawet u bardzo młodych osób. Skąd się biorą rozstępy? Czy istnieją metody, aby się ich pozbyć?


rozstepy-na-plecach-jak-sie-ich-pozbyc
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Czym są rozstępy?
  2. Rozstępy na plecach - z jakich przyczyn powstają?
  3. Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów na plecach?
  4. Rozstępy na plecach - jak się ich pozbyć?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to inaczej blizny, które powstają na skutek rozciągania się skóry w bardzo krótkim czasie. Mocno naciągnięta skóra nie nadąża z produkcją odpowiedniej ilości kolagenu oraz elastyny i ulega osłabieniu. Wówczas następuje zerwanie włókien i powstają rozstępy, czyli linie o nieregularnym kształcie. Można podzielić je na dwa typy:

  • czerwone - charakterystyczne w pierwszej fazie uszkodzenia skóry. Są fioletowe, zarumienione, często towarzyszy im obrzęk i swędzenie. Ten etap może trwać nawet pół roku,

  • białe - wygojone, właściwe dla procesu bliznowacenia skóry, łatwo wyczuwalne pod palcami. Mają chropowate wybrzuszenia. Przybierają charakter permanentny.
    Osłabienie włókien kolagenowych może wystąpić u nastolatków, osób starszych, kobiet i mężczyzn, a więc u każdego i w każdym wieku. Najczęściej dotyka chłopców w okresie dojrzewania. Rozstępy mogą być poziome lub pionowe.

Rozstępy na plecach - z jakich przyczyn powstają?

Rozstępy na plecach to bardzo wstydliwy problem, który nierzadko jest powodem niskiej samooceny. Pojawiają się dość często u mężczyzn, a swój początek mają w okresie dojrzewania. Zaczynają być widoczne w wieku 12-15 lat. Wówczas pojawiają się głównie w dolnej części pleców i po bokach. Rozstępy na plecach u nastoletnich chłopców występują dlatego, że jest to najszybciej rosnąca część ich ciała. Oni nie tylko rosną w górę, ale również wszerz, a plecy w barkach się poszerzają. Czasami przyczyna leży w genetyce - dysfunkcja tkanki łącznej może być dziedziczna.U dojrzewających dziewczynek rozstępy na plecach zdarzają się niezwykle rzadko. Wszystko zależy od budowy ich ciała. W większości przypadków ślady po rozciągniętych włóknach kolagenowych pojawiają się na piersiach, biodrach i udach.Rozstępy na plecach mogą być związane z nadwagą lub otyłością. Szybkie tempo wzrostu lub nagła utrata wagi ciała jest w zasadzie jedną z najczęstszych przyczyn. Skóra szybko się rozciąga i wiotczeje. W tym przypadku skórę rozciąga tkanka tłuszczowa.Zmiany mogą być wynikiem niedostatecznego nawilżenia skóry, zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Nawilżona skóra jest elastyczna, a w konsekwencji zmniejsza się jej podatność na powstawanie nieestetycznych blizn. Dlatego ważne jest, aby pić codziennie dużą ilość wody oraz smarować skórę balsamem po każdej kąpieli. Rozstępy na plecach mogą się również pojawiać u kobiet po świeżo przebytej ciąży.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów na plecach?

Jeżeli masz predyspozycję do powstawania rozstępów, profilaktykę trzeba zacząć od odpowiedniej diety.Należy spożywać produkty bogate w witaminy A, E, PP, B5, cynk i krzem. Co zatem powinieneś jeść? Przede wszystkim produkty najlepszej jakości, niskokaloryczne, bogate w zdrowe tłuszcze. Twoja dieta powinna składać się z:

  • chudego mięsa i ryb,

  • roślin strączkowych,

  • kasz,

  • orzechów, szczególnie włoskich,

  • pełnoziarnistego pieczywa,

  • warzyw i owoców.
    Zdrową dietę warto uzupełnić w regularną aktywność fizyczną. Jeżeli nie lubisz biegać lub ćwiczyć na siłowni, wystarczy 30 minut spaceru dziennie. Ważne, aby w ogóle zacząć się ruszać. Nie zapomnij również o odpowiednim nawodnieniu - wypijaj minimum 1,5 litra wody dziennie.

Rozstępy na plecach - jak się ich pozbyć?

Świeże rozstępy na plecach można zwalczać różnymi kosmetykami. Tego typu produkty często w swoim składzie zawierają kolagen, który wspomaga odbudowę tkanki łącznej i przyspiesza gojenie. Bardzo skutecznymi produktami są różnego rodzaju oleje, a w szczególności olej arganowy i kokosowy. To, jak kosmetyk zareaguje, zależne jest od stopnia zaawansowania problemu, dlatego należy reagować stosunkowo szybko. Kolejną sprawdzoną metodą na rozstępy na plecach są zabiegi kosmetyczne.Jeżeli zmiany na skórze pojawiły się niedawno lub blizna jest stosunkowo świeża, można spróbować takich metod jak:

  • peeling chemiczny - najczęściej z dodatkiem kwasu,

  • mikrodermabrazja - nieinwazyjny peeling, który delikatnie ściera naskórek,

  • mezoterapia - niewielkie nakłucia, dzięki którym zregenerujesz skórę i zmniejszysz blizny.
    Jeżeli rozstępy na plecach są duże i mają już kilka lat, najbardziej efektywnym zabiegiem będzie laseroterapia. Efekty zauważysz już po pierwszym zabiegu, a kompletna regeneracja skóry nastąpi po 3-4 seriach. Pamiętaj, aby uważać na przeciwwskazania, takie jak ciąża lub przyjmowanie niektórych leków.Środki na rozstępy znajdziesz również w swojej kuchni. Na przykład sok z cytryny znany jest z właściwości rozjaśniających. Zawiera sporo witaminy C oraz hydrokwasy, które zarówno złuszczają naskórek, jak i pobudzają produkcję kolagenu. Można go dodać do peelingu cukrowego lub kawowego. Pomocny będzie również olej kokosowy - zawiera dużo witamin E i K, mocno nawilża skórę i ma właściwości przeciwzapalne.

Źródła
  1. J. Gillbro, Zrozum swoją skórę, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2020.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.