Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Rozstępy na pośladkach – jak sobie z nimi poradzić?

Angelika Janowicz30.10.2021Aktualizacja: 02.07.2023

Rozstępy na pośladkach mogą pojawić się u każdego. Obserwują je zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w tym nastolatki. Na powstanie zmian szczególnie narażone są ciężarne. Dla niektórych osób rozstępy stanowią duży problem estetyczny. Są jednak sposoby na to, jak je usunąć.


rozstepy-na-posladkach-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Skąd biorą się rozstępy na pośladkach?
  2. Czerwone i białe rozstępy na pośladkach
  3. Rozstępy na pośladkach u nastolatków
  4. Rozstępy na pośladkach w ciąży
  5. Co można stosować na rozstępy na pośladkach?
  6. Jak usunąć rozstępy u specjalisty?

Skąd biorą się rozstępy na pośladkach?

Rozstępy na pośladkach pojawiają się z tych samych powodów, co na innych częściach ciała. Mają one postać wrzecionowatych pasm, w których pobliżu skóra jest cienka i mało elastyczna. Zdarza się, że przechodzą również na biodra, uda, a nawet na plecy. Rozstępy na pośladkach nie są groźne i nie powodują powikłań. Jest to głównie problem estetyczny, ponieważ są dobrze widoczne. Dla niektórych osób tego typu zmiany skórne są źródłem kompleksów i niskiej samooceny.

Przyczyn rozstępów na pośladkach należy upatrywać się w zmianach hormonalnych. Dotyczą one głównie kobiet w ciąży oraz nastolatków. Pojawienie się wrzecionowatych zmian na skórze jest związane z jej nadmiernym rozciąganiem. Możesz je zaobserwować, gdy przytyjesz lub nabierzesz masy mięśniowej na skutek intensywnych treningów.

Rozstępy na pośladkach pojawiają się także na skutek przyjmowania niektórych leków. Mowa m.in. o długotrwałym stosowaniu glikokortykosteroidów. Nieestetyczne pasma są także jednym z objawów zespołu Cushinga. Jest to schorzenie związane ze zbyt wysokim poziomem kortyzolu we krwi.

Zmiany hormonalne i nadmierne rozciągnięcie skóry powodują, że obecne w skórze właściwej włókna kolagenowe i elastynowe zostają rozerwane. Nie mają one zdolności do regeneracji. Dlatego w miejscu uszkodzeń skóra jest cienka, pozbawiona gruczołów potowych i łojowych, włosów oraz swoich właściwości.

Czerwone i białe rozstępy na pośladkach

Możesz zaobserwować, że rozstępy na pośladkach zmieniają kolor. Przez pewien czas są czerwone (a niekiedy nawet fioletowe), a następnie stają się białe. To prawidłowe zjawisko. Wygląd rozstępów zależy od tego, w której fazie powstawania obecnie się znajdują.

Czerwone rozstępy zaobserwujesz, gdy dopiero doszło do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych. Dodatkowo skóra w miejscu utworzenia się rozstępów może być lekko obrzęknięta. Zdarza się również niewielki stan zapalny.

Biały kolor oznacza, że rozstępy przeszły z fazy początkowej do fazy dojrzewania. Ustępuje wówczas stan zapalny i znika obrzęk. Wrzeciona stają się płaskie, granica między nimi a skórą nie jest wyczuwalna dotykiem.

Rozstępy na pośladkach u nastolatków

Rozstępy na pośladkach mogą pojawić się bardzo wcześnie – już u młodzieży w okresie dojrzewania. Jest to związane nie tylko ze zmianami hormonalnymi, ale także z intensywnym wzrostem ciała oraz zmianami w sylwetce (np. zaokrągleniem bioder i rośnięciem piersi u dziewcząt). Młodzi ludzie również mogą chorować na zespół Cushinga, jednak rozstępy z tego powodu nie pojawiają się u wszystkich chorych (są obecne u około połowy z nich).

Rozstępy na pośladkach w ciąży

Bardzo często rozstępy pojawiają się w ciąży, głównie na brzuchu i piersiach, jednak ciężarne mogą je zaobserwować także na innych częściach ciała (w tym na pośladkach). Przyczyną także są zmiany hormonalne (wzrost stężenia estrogenów, relaksyny i kortyzolu) oraz mechaniczne rozciąganie skóry. Kobiety mogą zapobiec powstawaniu rozstępów poprzez odpowiednią pielęgnację skóry w czasie ciąży.

Co można stosować na rozstępy na pośladkach?

Jeżeli zastanawiasz się, czy rozstępy znikają samoistnie, musisz zdawać sobie sprawę, że są to zmiany trwałe. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic zrobić, aby się ich pozbyć. Pomocna okazuje się codzienna pielęgnacja, połączona z profesjonalnymi zabiegami.

Jak pozbyć się rozstępów? Zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki. Wielu producentów ma w swojej ofercie linie produktów przeznaczone do walki z rozstępami. Powinieneś używać ich regularnie – najlepiej w połączeniu z delikatnym masażem skóry. Możesz także postawić na metody naturalne. Zamiast kosmetyków używaj olejów (migdałowego, rycynowego lub różanego).

Jak usunąć rozstępy u specjalisty?

Codzienna pielęgnacja jest ważna, ale nie sprawi, że rozstępy znikną. Z tego powodu powinieneś rozważyć zabiegi specjalistyczne. Na tego typu zmiany na skórze dobrze działają:

  • laseroterapia (laser frakcyjny CO2),

  • mikrodermabrazja,

  • peeling chemiczny,

  • mezoterapia.

Zabiegi mają na celu wsparcie komórek skóry w syntezie kolagenu i elastyny. Możesz wykonać je w niemal każdym gabinecie medycyny estetycznej. Pamiętaj, aby osoba, która je przeprowadza, miała odpowiednie kwalifikacje.

Źródła
  1. A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014, s. 120.
  2. A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 3, s. 283–286.
  3. M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska” 2018, t. 74, nr 7, s. 417–426.
  4. J. Starzyk, Zespół Cushinga u dzieci i młodzieży, „Pediatria po Dyplomie” 2014, nr 5 https://podyplomie.pl/pediatria/17270,zespol-cushinga-u-dzieci-i-mlodziezy (dostęp: 30.06.2021).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.