Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Okłady na oczy – z czego je przygotować i jakie mają działanie?

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 25.06.2023

Okłady na oczy to skuteczny sposób na łagodzenie zmęczonych oczu. Wspomagają też leczenie stanów zapalnych, zespołu suchego oka i innych schorzeń okulistycznych. Największą popularnością cieszą się ziołowe okłady na oczy. Sprawdź, które surowce roślinne można do nich wykorzystać.


oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
pixabay.com

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Spis treści
  1. Z czego można przygotować okłady na oczy?
  2. Okłady z rumianku na oczy
  3. Okład na oczy ze świetlika
  4. Okłady z herbaty na oczy
  5. Z czego jeszcze można przygotować okłady na oczy?

Z czego można przygotować okłady na oczy?

Okłady na oczy to skuteczny sposób walki z wieloma schorzeniami oraz zmęczeniem oczu. Do ich przygotowania wykorzystuje się rozmaite produkty. Oto przykładowe propozycje okładów na oczy:

  • warzywa - popularnością cieszą się okłady z plasterków świeżego ogórka, nieco mniej znany z pozytywnego działania na oczy jest ziemniak, mimo że posiada właściwości nawilżające i redukujące obrzęki;

  • zioła - powszechnie wykorzystywane są świetlik, rumianek, nagietek, szałwia,

  • niearomatyzowana czarna herbata,

  • zimne (najlepiej pełnotłuste) mleko.

W sprzedaży spotkać można też żelowe okłady chłodzące na oczy oraz specjalne płatki do przyłożenia na powieki zawierające w składzie m.in. witaminy, ekstrakty roślinne, składniki mineralne, kwas hialuronowy, kolagen. Te propozycje okładów na oczy przeznaczone są do odpoczynku i poprawy kondycji skóry wokół oczu, a nie mają większego znaczenia okulistycznego.

Okłady z rumianku na oczy

Rumianek posiada liczne właściwości prozdrowotne. Nie dziwi zatem, że jest powszechnie wykorzystywany w lecznictwie i kosmetyce. Przypisuje się mu działanie rozkurczające, przeciwzapalne, ściągające, wiatropędne, przeciwbakteryjne. Rumianek pobudza przemianę materii w skórze i proces gojenia ran. Działa regenerująco na skórę z alergiami skórnymi, trądzikiem młodzieńczym i innymi zmianami. Roślina ta znana jest też z pozytywnego wpływu na oczy. Łagodzi objawy zapalenia spojówek (świąd, pieczenie, zaczerwienienie). Poleca się go w przypadku tzw. zespołów suchego oka, z uwagi na silne działanie nawilżające. Okłady z rumianku na oczy przygotowuje się najczęściej z zaparzonych torebek zioła. Lekarz zalecić może stosowanie maści z wyciągiem z rumianku. Są to rozszerzone formuły maści z witaminą A.

Okład na oczy ze świetlika

Kolejną propozycją jest okład na oczy ze świetlika. Roślina ta znana jest z powszechnego wykorzystania w zwalczaniu objawów chorób oczu, ale i dolegliwości skórnych, leczeniu alergii i kaszlu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, tonizujące, ściągające. Pomoże szczególnie na opuchnięte oczy. Okład ze świetlika przygotować można na kilka sposobów. Pierwszy z nich to przykładanie zmoczonych w naparze z ziela wacików kosmetycznych. Świetlik dostępny jest w postaci suszu lub w torebkach. Wystarczy zalać 2-3 g surowca (lub 1 torebkę) szklanką wrzącej wody i odstawić na kwadrans do zaparzenia. Jeśli korzysta się ze świetlika w saszetkach, to zamiast płatków można zrobić okład na oczy z przestygniętych torebek z zielem. Trzeci sposób na użycie świetlika to aplikowanie na powiekę i skórę wokół oczu maści świetlikowej. Preparat można nabyć w aptece bez recepty, lecz jego stosowanie najlepiej skonsultować z lekarzem. Okład na oko ze świetlika polecany jest przy zapaleniu spojówek, łagodzeniu dolegliwości okulistycznych towarzyszących alergii, przyspiesza gojenie tzw. jęczmienia na oczach. Poza tym ukoi zmęczone, podrażnione, czerwone oczy, gdyż poprawia ich nawilżenie. Stąd też okłady na oczy ze świetlika polecane są osobom przebywającym długo przed monitorem, w pomieszczeniach klimatyzowanych, zapylonych. Zioło to pozytywnie wpłynie też na stan skóry wokół oczu - nawilża ją, zmniejsza widoczność naczynek krwionośnych.

Okłady z herbaty na oczy

Okłady z herbaty na oczy to kolejny znany domowy sposób w walce z rozmaitymi dolegliwościami ze strony narządu wzroku. Herbata jest ekstraktem z liści rośliny o tej samej nazwie, która wykorzystywana jest w medycynie naturalnej od tysiącleci. Na zapalenie spojówek i inne schorzenia okulistyczne wskazane jest stosowanie czarnej, niearomatyzowanej herbaty. Okład z herbaty na oko wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, relaksujące, kojące podrażnienia oraz przeciwobrzękowe. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy zaparzyć 2 torebki herbaty, trzymając je we wrzątku przez około 5 minut. Po tym czasie wyciąga się je z wody do ostygnięcia. Nie powinno się ich wyciskać. Po około 5-10 minutach przestaną być gorące i będzie można je nałożyć na powieki.

Z czego jeszcze można przygotować okłady na oczy?

Okłady na oczy z szałwii mają działanie wysuszające i przeciwzapalne. Ziołem uśmierzającym ból oczu jest chaber. Łzawiącym oczom ulgę przyniesie nagietek. Oprócz ziół okłady na oczy można też przygotować z wykorzystaniem olejków eterycznych. Jednym z bardziej znanych jest okład na oczy z użyciem olejku z lawendy. Do 0,5 litra ciepłej wody dodaje się kilka kropli olejku. W otrzymanym roztworze moczy się płatki kosmetyczne lub gaziki i przykłada się je do oczu. Okłady te polecane są na opuchnięte, zaczerwienione, przekrwione oczy. Z uwagi na działanie przeciwzapalne lawendy okłady można stosować w łagodzeniu stanów zapalnych spojówek i powiek. Poza tym olejek lawendowy działa relaksująco, więc zrobiony z niego okład na oczy może też być remedium na skołatane nerwy i stres. Na popularności w ostatnim czasie uzyskują hydrolaty, czyli wody kwiatowe. Z nich też można zrobić okłady na zmęczone oczy. Dobrą propozycją jest woda różana, która dodatkowo nawilży i spowolni proces starzenia skóry wokół oczu.

Źródła
  1. M. Miazga-Sławińska, A. Grzegorczyk, Herbaty - rodzaje, właściwości, jakość i zafałszowania, „Kosmos, problemy nauk biologicznych” 2014, t. 63, nr 3, s. 473-479.
  2. P. Znajdek-Awiżeń, E. Studzińska-Sroka, W. Bylka, Ziele świetlika - działanie i zastosowanie lecznicze, stan badań, „Postępy Fitoterapii” 2013, nr 4, s. 256-259.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.