account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Rumień alergiczny u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Wiktor Trela09.03.2022Aktualizacja: 03.10.2022

Rumień alergiczny jest jedną z reakcji nadwrażliwości organizmu na działanie czynnika uczulającego. Może mu towarzyszyć pieczenie, napięcie skóry, a nawet jej łuszczenie. Choć niekiedy zaczerwienienie wywołuje duży dyskomfort, można sobie skutecznie z nim radzić. Warunkiem jest jednak, by trafnie rozpoznać przyczynę rumienia i dostosować do niej leczenie.


rumien-alergiczny-przyczyny-objawy
pixabay

Polecane

uczulenia-jakie-sa-rodzaje-i-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenia – rodzaje, objawy, metody łagodzenia
08.12.2021
czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
alergia-na-gluten-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Alergia na gluten - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
alergia-na-kota-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
2 min.
Alergia na kota - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest rumień alergiczny?
  2. Przyczyny powstawania rumienia uczuleniowego
  3. Objawy rumienia alergicznego
  4. Rumień alergiczny a rumień wędrujący – jak je odróżnić?
  5. Rumień noworodkowy – alergia czy naturalna reakcja?
  6. Rumień alergiczny – leczenie

Czym jest rumień alergiczny?

Rumień alergiczny jest objawem reakcji immunologicznej organizmu na działanie alergenu. Lista czynników potencjalnie drażniących jest bardzo długa. Jednak do grupy najbardziej alergizujących związków należą: metale, pyłki roślin, konserwanty i  inne substancje chemiczne. Reakcja w postaci czerwonych plam może pojawić się natychmiast po zetknięciu z alergenem, ale i nieco później – w ciągu dwóch dób.

Rumień alergiczny to efekt rozszerzenia powierzchniowych naczyń krwionośnych w wyniku oddziaływania m.in. histaminy (hormonu naturalnie występującego w ludzkim ciele). Gdy organizm zetknie się z alergenem, który błędnie potraktuje jako zagrożenie, reaguje w sposób nieadekwatny, odpowiadając reakcją uczuleniową. To właśnie w wyniku nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych dochodzi do spadku ciśnienia, co może objawiać się zasłabnięciem. Ponadto ściany naczyń krwionośnych stają się bardziej przepuszczalne, co prowadzi do niekontrolowanego kichania, łzawienia i pojawienia się rumienia. Innymi słowy – wystąpienie rumienia alergicznego na skórze jest sygnałem tego, że układ odpornościowy broni się przed alergenem uznanym za zagrożenie.

Przyczyny powstawania rumienia uczuleniowego

Rumień alergiczny na twarzy, kończynach czy tułowiu może nasilać się w sytuacjach stresowych oraz podczas zmian hormonalnych wynikających z cyklu miesięcznego, ciąży i menopauzy. Jego powstanie powodują m.in.:

  • alergeny pochodzące z powietrza (np. pyłki roślin, pochodzące od zwierząt); 

  • alergeny pokarmowe;

  • zanieczyszczenia środowiska.

Warto przy tym zaznaczyć, że wymienione przyczyny powstawania rumienia alergicznego są również czynnikami wyzwalającymi atopowe zapalenie skóry. Poza zaczerwienieniem mogą wówczas wystąpić także m.in.: świąd i suchość skóry.

Objawy rumienia alergicznego

Rumień na twarzy, kończynach czy tułowiu rzadko kiedy pojawia się bez objawów towarzyszących. Szczególnie jeśli wywołany jest przez reakcję alergiczną. Zaczerwienienie może mieć nieco wyższą temperaturę niż nieobjęte zmianami partie ciała. Możesz też odczuwać świąd o różnym nasileniu. Rumień na nogach, rękach, twarzy czy tułowiu spowodowany alergią może również wywoływać wrażenie napiętej skóry. Ponadto towarzyszyć może mu wysypka.

W przypadku osób, które mają stały kontakt z alergenami, może rozwinąć się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (ACD) o ostrym lub przewlekłym przebiegu. W pierwszym przypadku ogniska rumieniowe z wysiękami tworzone są przez liczne grudki i pęcherze. Mają zwykle nieregularny kształt i nie są wyraźnie oddzielone od skóry nieobjętej zmianą. W przypadku ACD przewlekłego – rumień ma charakter umiarkowany i często jego powierzchnia się łuszczy. Może towarzyszyć temu także poletkowanie skóry. Sprawia wówczas wrażenie oglądanej przez szkło powiększające.

Rumień alergiczny a rumień wędrujący – jak je odróżnić?

Jednym z czynników uczulających są ukąszenia owadów. W przypadku ugryzienia przez kleszcza trudność może sprawić rozróżnienie reakcji alergicznej od rumienia wędrującego, który pojawia się u ok. 60 proc. osób zakażonych boreliozą.

Rumień alergiczny po kleszczu pojawia się na krótko po ukąszeniu. Zaczerwienieniu wokół miejsca ugryzienia często towarzyszy silny świąd. Natomiast rumień wędrujący może pojawić się na skórze w ciągu 30 dni od ukąszenia. Przypomina wyglądem tarczę strzelniczą i powiększa się z każdym dniem, osiągając średnicę przekraczającą 5 cm. 

Rumień noworodkowy – alergia czy naturalna reakcja?

Rumień alergiczny u noworodków pojawia się na skórze całego ciała z wyłączeniem błon śluzowych, dłoniowych części rąk i podeszew stóp. Choć jest to reakcja uczuleniowa, to należy ją traktować jako zjawisko całkowicie naturalne, dlatego też nie wymaga leczenia. Delikatna skóra dziecka przystosowuje się dopiero do drażniących czynników znajdujących się w otoczeniu.

Rumień alergiczny u dziecka może pojawić się w ciągu 48 godzin od przyjścia dziecka na świat i ustępuje w ciągu tygodnia. Jak wygląda rumień noworodkowy? W większości przypadków poza zaczerwienieniem na skórze nie pojawią się żadne inne istotne kliniczne patologie.

Nie należy przy tym mylić tego rodzaju reakcji alergicznej z rumieniem nagłym. Ta choroba (zwana również trzydniówką) rzadko dotyka dzieci w pierwszych miesiącach życia. Nie jest też reakcją alergiczną, lecz chorobą wywołaną przez wirusy.

Rumień alergiczny – leczenie

Podstawą leczenia rumienia alergicznego jest zdiagnozowanie, czy zaczerwienienie powstałe na skórze w istocie jest powiązane z reakcją uczuleniową. Aby określić, co wywołuje rumień alergiczny, lekarz może zlecić wykonanie testu płatkowego. Po analizie wyników decyduje o dalszym leczeniu. Dosyć często zalecane jest stosowanie miejscowo glikokortykosteroidów. Mają one na celu złagodzenie stanów zapalnych i stłumienie reakcji uczuleniowej.

Równie ważna jest profilaktyka. Aby uniknąć ponownego wystąpienia rumienia alergicznego, stosuj hipoalergiczne kosmetyki. Osoby ze skłonnością do atopii powinny natomiast sięgnąć po nawilżające i natłuszczające emolienty.

Źródła
  1. E. Waszczykowska, Choroby alergiczne skóry i różnicowanie, „Przegląd Alergologiczny” 2005, t. 2, nr 4, s. 24–29.
  2. Ż. Smoleńska, A. Matyjasek, Borelioza – najnowsze rekomendacje w diagnostyce i leczeniu, „Forum Reumatologiczne” 2016, t. 2, nr 2, s. 58–64.
  3. D. Chomiczewska-Skóra, M. Kieć-Świerczyńska, Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, „Alergia” 2014, nr 1, s. 19–24.
  4. M. Vzarnecka-Operacz, A Sadowska-Przytocka, Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej, https://podyplomie.pl/pediatria/25560,klasyczne-zmiany-skorne-u-noworodkow-jako-trudny-problem-w-codziennej-praktyce-klinicznej (dostęp: 5.02.2022).
  5. A. Woldan-Tambor, J.B. Zawilska, Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, „Farmacja Polska” 2009, t. 65, nr 11, s. 804–811.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.