Rwa kulszowa w ciąży – jak się objawia i jak ją leczyć?
Rwa kulszowa to zespół dolegliwości bólowych, które dotyczą dolnej części kręgosłupa. Ból pojawia się jednostronnie w odcinku lędźwiowym i promieniuje do uda, łydki, a nawet stopy. Problem ten nierzadko dotyczy kobiet w ciąży, a jego główną przyczyną jest rosnąca waga matki i dziecka. Rwa kulszowa w ciąży wymaga odpowiedniego leczenia – możliwości terapeutyczne są ograniczone, jednak można wykonywać bezpieczne ćwiczenia wzmacniające grzbiet, mięśnie brzucha oraz dno miednicy. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tej dolegliwości i jak skutecznie sobie z nią radzić.
Rwa kulszowa – co to takiego?
Rwa kulszowa – zwana także „bólem korzeniowym” lub „zapaleniem korzonków” – nie jest chorobą, lecz zespołem dolegliwości bólowych, które dotyczą dolnej części kręgosłupa. Ból promieniuje z odcinka lędźwiowego na uda, łydki i stopy. Może on dotyczyć obu kończyn albo tylko jednej, a wynika z ucisku na nerw kulszowy, czyli największy nerw obwodowy w ciele człowieka. Do czynników, które sprzyjają tego rodzaju dolegliwościom, należą m.in.: otyłość, dyskopatia, osteoporoza, cukrzyca, nowotwory uciskające nerw oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ryzyko wystąpienia rwy kulszowej wzrasta również w czasie ciąży, gdy w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele istotnych zmian.
Rwa kulszowa w ciąży – skąd się bierze?
Rwa kulszowa to jedna z dolegliwości w ciąży, która dotyczy kręgosłupa przyszłej mamy. Staje się on bardziej obciążony przez dodatkowe kilogramy oraz stale powiększającą się masę dziecka. Największe znaczenie mają tu jednak zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Wraz z końcem pierwszego trymestru zwiększa się ruchomość stawów krzyżowo-biodrowych, spojenia łonowego, a także chrząstkozrostu krzyżowo-guzicznego. W efekcie postawa ciała kobiety w ciąży zmienia się, środek ciężkości zostaje przesunięty do przodu i dochodzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej. Taka sytuacja sprzyja nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa i powoduje ucisk na nerw kulszowy.
Jeśli jeszcze przed ciążą kobieta cierpiała na dyskopatię, cukrzycę czy otyłość, ryzyko pojawienia się rwy kulszowej znacznie wzrasta. Dolegliwość ta częściej występuje u mam, które zaniedbują aktywność fizyczną, dźwigają ciężkie przedmioty, nie dbają o prawidłową postawę ciała i zbyt długo przebywają w pozycji siedzącej.
Rwa kulszowa w ciąży – objawy
Przyszłe mamy często skarżą się na dolegliwości, takie jak bóle kości w ciąży czy bóle pleców. Jednak rwa kulszowa wywołuje symptomy, które trudno pomylić ze zwykłym dyskomfortem. Warto więc zwrócić uwagę na następujące objawy:
ból w dolnej części pleców, który promieniuje do uda, łydki i stopy;
uczucie mrowienia i drętwienia kończyn;
ból podczas unoszenia nóg do góry w pozycji stojącej i leżącej;
osłabienie siły mięśni nóg;
zaburzenia czucia w kończynach dolnych;
problemy z oddawaniem moczu i stolca.
Wymienione dolegliwości mogą mieć różne natężenie i przeważnie przybierają na sile, gdy ciało jest w ruchu.
Rwa kulszowa w ciąży – ile trwa, kiedy się pojawia?
Rwa kulszowa zazwyczaj pojawia się pod koniec pierwszego trymestru, gdy w organizmie kobiety zachodzą najbardziej gwałtowne zmiany. Może dać o sobie znać również na końcowym etapie, zwłaszcza jeśli masa dziecka jest duża, a przyszła mama sporo przytyła w ciąży.
Dolegliwości bólowe mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni – wszystko zależy od tego, jak wcześnie zostanie wdrożona terapia.
Rwa kulszowa w ciąży – jak spać?
Aby złagodzić objawy rwy kulszowej, warto zadbać o odpowiednią pozycję w czasie snu. Najkorzystniejsze będzie leżenie na lewym boku z nogami ugiętymi w kolanach i biodrach. Jeśli przyszła mama woli spać na plecach, może ułożyć pod kolanami poduszkę w taki sposób, aby nogi znajdowały się nieco wyżej względem reszty ciała. Odpoczynek w tej pozycji jest także zalecany w ciągu dnia, aby wyeliminować bóle krzyżowe w ciąży.
Rwa kulszowa w ciąży – jak leczyć?
Rwa kulszowa w ciąży to dolegliwość, której nie warto ignorować. Wymaga ona terapii, która będzie bezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Najskuteczniejszymi metodami leczenia są fizjoterapia oraz regularne ćwiczenia wykonywane w domu.
Rwa kulszowa w ciąży – jaki lekarz pomoże?
Z problemem rwy kulszowej w ciąży warto zwrócić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego,który wykona masaż i zaleci odpowiednie ćwiczenia. Jeśli dolegliwości bólowe są wyjątkowo dokuczliwe, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę – podejmie on decyzję o ewentualnym zastosowaniu bezpiecznych leków przeciwbólowych. Kobiety w ciąży nie powinny sięgać po żadne środki farmakologiczne na własną rękę.
Ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży
Aby fizjoterapia przyniosła oczekiwane efekty, warto uzupełnić ją indywidualnymi ćwiczeniami w domu. Trening powinien być skoncentrowany na wzmocnieniu mięśni brzucha, grzbietu i dna miednicy, a także na rozciąganiu ciała. Tego rodzaju aktywności pomogą również zwalczyć bóle nóg w ciąży.
Oto przykładowe ćwiczenie:
Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach.
Stopy ułóż na podłożu.
W bardzo spokojnym tempie kołysz nogami, przekładając kolana z jednej strony na drugą.
Wykonaj 10 takich powtórzeń.
Pamiętaj, że tempo i intensywność ćwiczeń powinny być dostosowane do możliwości przyszłej mamy.
- F. Delavier, Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń dla kobiet, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2016.
- S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.
- H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
- H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.