Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 2 min.

Sangwinik – kto to jest? Poznaj jego cechy charakteru

Marta Skrzypek28.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Sangwinik jest jednym z rodzajów osobowości wyróżnianych przez psychologów. Charakteryzuje się otwartością, kreatywnością, jest bardzo towarzyski i lubi być w centrum uwagi. Jakimi jeszcze cechami charakteryzuje się sangwinik? Czy łatwo się z nim żyje? Jakie ma wady i zalety?


sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
pexels.com

Polecane

jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
motywacja-wewnetrzna-na-czym-polega-przyklady
Zdrowie psychiczne
1 min.
Motywacja wewnętrzna – co to takiego i jak się przejawia?
19.01.2023
psychoterapia-co-to-jest-jakie-sa-techniki-terapeutyczne
Zdrowie psychiczne
3 min.
Psychoterapia - co to jest? Jakie są techniki terapeutyczne?
30.07.2021
Spis treści
  1. Kim jest sangwinik?
  2. Jak postępować z sangwinikiem?
  3. Praca dla sangwinika
  4. Sangwinik a choleryk

Kim jest sangwinik?

Sangwinik to określenie jednego z czterech temperamentów, obok melancholika, choleryka i flegmatyka. Cechuje go ogromny optymizm, otwarty umysł, duża kreatywność, energia do działania i silna motywacja. Uchodzi za najbardziej zrównoważony, szczęśliwy typ osobowości. Często kieruje się emocjami, ma duże poczucie humoru, jest pełen energii i gotowości do działania. Uwielbia być w centrum uwagi, otacza go duże grono znajomych, potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi. Emanuje charyzmą i robi to w sposób naturalny i niewymuszony.

Sangwinik jest bardzo pogodny i radosny, ale cechuje go również kilka wad:

  • skłonność do dominacji i przytłoczenia innych,

  • chęć władzy nad innymi,

  • chaotyczność,

  • brak planowania,

  • narzucanie swojego zdania innym,

  • skłonność do bycia odrealnionym marzycielem.

Co więcej, sangwinik jest bardzo gadatliwy i bywa zapominalski. Ogarnia go wszechobecny chaos.

Nie zmienia to faktu, że sangwinicy są często lubiani przez otoczenie. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo towarzyscy i szybko zjednują sobie ludzi. To wieczni optymiści. Prócz tego nie są pamiętliwi i szybko wybaczają innym kąśliwe uwagi i przykre słowa. Warto też nadmienić, że sangwinik jest stosunkowo rzadko spotykanym typem osobowości.

Jak postępować z sangwinikiem?

Sangwinik to osoba, która przede wszystkim dużo mówi, jest głośna i radosna, a także uwielbia być w centrum uwagi, na co należy mu pozwolić. Jeżeli cechuje Cię ten typ temperamentu, powinieneś otaczać się ludźmi, którzy lubią słuchać twoich historii i anegdot. Skoro uwielbiasz opowiadać żarty, to potrzebujesz odpowiedniego audytorium, które będziesz mógł zabawiać.

Sangwinik to najczęściej osoba bardzo szczera, charakteryzująca się ciętym językiem. Jest typowym ekstrawertykiem, któremu zdarza się czasami powiedzieć o jedno słowo za dużo. Nie oznacza to jednak, że kieruje się złymi intencjami ‒ po prostu sangwinik często wypowiada się bez namysłu.

Osoba o takim temperamencie bywa egocentrykiem, który uwielbia opowiadać o sobie samym, własnych historiach, doświadczeniu i przeżyciach. Bywa męczący dla towarzystwa ‒ wówczas można mu delikatnie zasugerować, żeby trochę zwolnił. Sangwinik nie obraża się łatwo, więc można śmiało zwrócić mu uwagę.

Sangwinik może być lekko irytujący dla spokojniejszych typów osobowości ‒ dla flegmatyka, którego cechuje skrytość i brak konieczności bycia w centrum uwagi i dla melancholika ‒ introwertyka, który skrywa swoje emocje. Ten typ jest szczególnie męczący dla melancholika, który jest jego zupełnym przeciwieństwem.

Praca dla sangwinika

Sangwinik jest wesoły i radosny, a więc jest prawdziwą duszą towarzystwa! Wśród ludzi czuje się jak ryba w wodzie, ma dar przyciągania do siebie innych, jest gadatliwy i bardzo kreatywny. Jaki zawód najbardziej pasuje dla sangwinika? Ze względu na jego otwartość i łatwe nawiązywanie kontaktów ten typ osobowości doskonale sprawdzi się w pracy, w której na pierwszym planie są kontakty międzyludzkie.

Przykładowe zawody idealne dla sangwinika:

  • sprzedawca lub przedstawiciel handlowy – niezależnie od branży, którą reprezentuje, sprzedawca cechuje się otwartością, uprzejmością i wyrozumiałością. Dobry handlowiec potrafi nawiązywać wiele kontaktów, wzbudzając zaufanie,

  • animator – animator to praca dla kreatywnych i cierpliwych osób. Sangwinik ma również doskonałe zdolności organizacyjne i umiejętność planowania, które doskonale sprawdzą się w pracy animatora,

  • trener personalny – to praca dla osób pełnych empatii i zrozumienia, a zarazem energicznych i pozytywnie nastawionych do życia, którzy potrafią motywować innych. Sangwinicy potrafią swoją energią zarażać innych, dlatego na pewno odnajdą się w pracy na stanowisku trenera personalnego.

Sangwinik chętnie podejmuje inicjatywę, jest spontaniczny i potrafi zarażać innych swoją energią, dlatego doskonale odnajdzie się również jako nauczyciel, lider zespołu czy doradca personalny.

Sangwinik a choleryk

Zarówno sangwinik, jak i choleryk, to typowi ekstrawertycy. Niektóre cechy charakteru tych dwóch typów osobowości się zazębiają, dlatego często są myleni. Choleryk lubi dominować i kieruje się emocjami, podobnie jak sangwinik. Główną różnicą między tymi dwoma osobowościami jest to, że choleryk nie znosi krytyki. W dodatku jest nadpobudliwy i zdecydowany w działaniu. Potrafi być mistrzem manipulacji i uwielbia intrygi. W przeciwieństwie do sangwinika cholerykowi trudno nawiązywać relacje, gdyż bywa apodyktyczny i trudno mu przyznać rację innym. Co więcej, nie zależy mu na relacjach międzyludzkich, ponieważ dla choleryka liczy się wyłącznie osiąganie własnych celów.

Źródła
  1. A. Bennett, L. Bennett, Poznaj swój temperament, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2012.
  2. G. Dietrich, Typologia osobowości, czyli słów kilka o cholerykach i innych temperamentach, Wydawnictwo Helion, Warszawa 2013.
  3. J. Jankowski, Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości, Wydawnictwo Helion, Warszawa 2015.
  4. M. Maliński, Temperament – gdybym był inny, to bym siebie kochał, Wydawnictwo 2Ryby.pl, 2020.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.