Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Schizofrenia rezydualna – czy jest dziedziczna?

Paulina Cywkalek. Agnieszka Żędzian19.02.2023Aktualizacja: 19.02.2023

Schizofrenia rezydualna jest jedną z najczęściej występujących postaci schizofrenii. Ma dość łagodny, ale przewlekły przebieg. Zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Jakie są główne objawy wspomnianej choroby? Czy można przekazać ją w genach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.


schizofrenia-rezydualna-przyczyny-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
autoagresja-co-to-jest-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autoagresja - co to jest? Jakie są przyczyny?
30.10.2021
nomofobia-co-to-jest-na-czym-polega-definicja
Zdrowie psychiczne
2 min.
Nomofobia - co to jest? Na czym polega? Definicja
28.10.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
Spis treści
  1. Schizofrenia rezydualna – jak ją rozpoznać?
  2. Czy schizofrenia rezydualna to choroba dziedziczna?
  3. Jak leczyć schizofrenię rezydualną?
  4. Jak rodzina może pomóc choremu ze schizofrenią rezydualną?

Schizofrenia rezydualna – jak ją rozpoznać?

Schizofrenia rezydualna to przewlekła i stabilna postać schizofrenii. Choroba przebiega bez omamów i urojeń. Towarzyszy jej natomiast wiele innych objawów. Do najważniejszych należą: 

  • Wycofanie społeczne – chory izoluje się od najbliższego otoczenia. Unika spotkań i kontaktów towarzyskich. Nie nawiązuje relacji z innymi ludźmi. Tworzy swój własny, zamknięty świat, który z biegiem czasu zupełnie zaczyna go pochłaniać. 

  • Zaburzenia w wyrażaniu i doświadczeniu emocji – pacjent nie okazuje smutku ani radości. Reaguje obojętnością na wszystko, co się wokół niego dzieje, niezależnie od tego, z jakim wydarzeniem ma w danym momencie do czynienia (szczęśliwym, bolesnym itp.). Pozostaje niewzruszony nawet w kontakcie z najbliższymi osobami.

  • Niedostateczna dbałość o siebie i swoje potrzeby – chory nie troszczy się należycie o higienę osobistą. Często się nie myje, nie czesze. Nie zmienia też ubrań. Niejednokrotnie zapomina o spożywaniu posiłków. 

  • Znaczny spadek motywacji do działania – pacjent nie kończy rozpoczętych czynności. Niejednokrotnie w ogóle nie podejmuje zwyczajowych aktywności. Nie realizuje obowiązków zawodowych ani domowych. Przestaje interesować się codziennymi sprawami. Ta apatia i bezwładność często dają o sobie znać również w procesie leczenia i skutkują niechęcią do przyjmowania leków. 

  • Lakoniczność werbalizowanych treści – chory niechętnie rozmawia z innymi ludźmi. Jego wypowiedzi są krótkie i nad wyraz konkretne. Zazwyczaj nie zawierają w sobie elementów opisowych. 

W obrazie klinicznym prezentowanej choroby dominują symptomy negatywne (resztkowe). Zwykle mają łagodne lub umiarkowane nasilenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rezydualny typ schizofrenii występuje u osób, które w przeszłości doświadczyły pełnoobjawowego epizodu choroby.

Czy schizofrenia rezydualna to choroba dziedziczna?

Kwestia dziedziczenia schizofrenii rezydualnej od dawna jest przedmiotem zainteresowania naukowców zgłębiających tematykę zdrowia psychicznego. Jak dotąd badacze nie znaleźli genów odpowiedzialnych za przekazywanie zaburzenia kolejnym pokoleniom. Dziecko, którego rodzice cierpią na psychozę może, ale nie musi być chore (ryzyko wystąpienia objawów schizofrenii wynosi około 40%). Na rozwój zaburzenia – poza pewnymi predyspozycjami biologicznymi – wpływa co najmniej kilka czynników zewnętrznych. 

Wielu psychiatrów jest zdania, że pojawieniu się schizofrenii rezydualnej oraz innych zaburzeń, na przykład napadów lękowych, sprzyja duży poziom stresu związany z wykonywanym zawodem lub nagłym pogorszeniem się sytuacji życiowej. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa również spożywanie nadmiernych ilości alkoholu lub zażywanie narkotyków. Substancje psychoaktywne mogą znacznie przyspieszyć rozwój schorzenia.

Jak leczyć schizofrenię rezydualną?

Schizofrenia rezydualna ma zwykle dość łagodny przebieg, ale jak każda choroba psychiczna wymaga systematycznego leczenia. Terapia wspomnianych zaburzeń opiera się przede wszystkim na podawaniu pacjentom farmaceutyków. Chory musi przyjmować leki z grupy neuroleptyków, które zmniejszają intensywność objawów i zapobiegają nawrotom. Wskazane jest także korzystanie z innych form pomocy, takich jak psychoterapia czy grupy wsparcia. Bardzo ważne jest to, by nie bagatelizować żadnych niepokojących objawów ze strony organizmu. Im wcześniej podejmie się odpowiednie kroki terapeutyczne, tym większa szansa na szybki powrót do normalnego życia i funkcjonowania. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pacjent ze schizofrenią rezydualną na ogół nie wymaga leczenia szpitalnego. Hospitalizacja staje się koniecznością, gdy dochodzi do zaostrzenia zaburzeń, a chory stwarza zagrożenie dla siebie lub otoczenia, odmawia przyjmowania przepisanych leków i nie zaspokaja swoich podstawowych potrzeb (picia, jedzenia, snu itp.).

Jak rodzina może pomóc choremu ze schizofrenią rezydualną?

Przede wszystkim trzeba zapewnić choremu spokój, stworzyć atmosferę zrozumienia i akceptacji. Warto również zachęcać go do podejmowania zwyczajnych aktywności i regularnego przyjmowania zaleconych przez lekarza leków. Wspomniane interwencje powinny być jednak dość łagodne, by nie przysparzać pacjentowi dodatkowych stresów. Należy działać z szacunkiem i poszanowaniem godności danej osoby.

Źródła
  1. American Psychiatric Association, Zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i inne zaburzenia psychotyczne DSM-5 Selections, red. wydania polskiego J. Wciórka, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
  2. P. Gałecki, A. Szulc, Psychiatria, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
  3. Informator edukacyjny Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Lublin na lata 2012 – 2015 „Co warto wiedzieć o schizofrenii…?”.
  4. E. Kaniewska-Mackiewicz, Codzienne wyzwania osób z rozpoznaniem schizofrenii, „Edukacja – Rodzina – Społeczeństwo. Zeszyty Naukowe WSG”, t. 40, nr 7, s. 277–304.
  5. A. Kępiński, Schizofrenia, Wydawnictwo Sagittarius, Warszawa 1992.
  6. G. Leszczyński, Schizofrenia jako przyczyna niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, „Łódzkie Studia Teologiczne”, nr 21, s. 153–167.
  7. Materiały informacyjne kampanii społecznej „Nie tracę siebie w schizofrenii”.
  8. Rozmowa z dr. n. med. specjalistą psychiatrą i psychoterapeutą, Maciejem Klimarczykiem: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,schizofrenia---objawy--przyczyny-i-leczenie-choroby,artykul,1647421.html (dostęp: listopad 2022).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.