account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Schizofrenia u dzieci – co ją zwiastuje?

Paulina Cywkalek. Wiktor Trela19.02.2023Aktualizacja: 19.02.2023

Schizofrenia coraz częściej daje o sobie znać na bardzo wczesnym etapie rozwoju (nawet przed ukończeniem 13 lat). Jednak szybko podjęta interwencja znacznie zwiększa szanse młodego człowieka na prowadzenie normalnego trybu życia. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę? Kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty? Sprawdź.


schizofrenia-u-dzieci-przyczyny-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

osobowosc-anankastyczna-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym charakteryzuje się osobowość anankastyczna?
19.05.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
nullofobia-lek-przed-odrzuceniem-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Nullofobia (lęk przed odrzuceniem) - przyczyny, leczenie
28.10.2021
Spis treści
  1. Schizofrenia u dzieci – czy to możliwe?
  2. Schizofrenia „dorosła” i „dziecięca” – porównanie
  3. Schizofrenia u dzieci – jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców i opiekunów?
  4. Przyczyny schizofrenii u dzieci
  5. Leczenie schizofrenii u dzieci

Schizofrenia u dzieci – czy to możliwe?

Przejmuje się, że szczyt zachorowań przypada między 20. a 30. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że przywołane zaburzenie dotyczy wyłącznie dorosłych. Coraz częściej diagnozuje się je bowiem również u bardzo młodych ludzi. Skala tego zjawiska doprowadziła do wyodrębnienia dwóch odrębnych jednostek chorobowych – schizofrenii o początku w dzieciństwie oraz schizofrenii o wczesnym początku. Na pierwsze z przywołanych schorzeń cierpią nastolatkowie, którzy nie ukończyli 13 lat, drugie natomiast pojawia się u pacjentów między 13. a 18. rokiem życia.

Schizofrenia „dorosła” i „dziecięca” – porównanie

Objawy schizofrenii u dzieci i dorosłych są podobne, ale występują z innym nasileniem. U młodych ludzi znacznie częściej można zaobserwować między innymi stereotypie ruchowe, omamy wzrokowe, zachowania błazeńskie czy ataki katatoniczne. Warto jednak zauważyć, że wspomniane wyżej symptomy bardzo często są przez rodziców i opiekunów nastolatków bagatelizowane. Zazwyczaj dorośli składają je na karb trudnego wieku i okresu dojrzewania. Postawienie właściwej diagnozy bywa utrudnione z jeszcze jednego ważnego powodu – dzieci mają na ogół duży problem z nazywaniem swoich emocji oraz stanów psychicznych. Nie potrafią zwerbalizować tego, co czują.

Schizofrenia u dzieci – jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców i opiekunów?

Zwiastować schizofrenię może wiele niespecyficznych objawów. Zaliczają się do nich między innymi:

  • Pogorszenie funkcjonowania poznawczego – młody człowiek zaczyna mieć kłopoty w nauce. Nie może skupić się na lekcjach. Znacznie trudniej przychodzi mu zapamiętanie nowego materiału i odtworzenie przyswojonych już informacji.

  • Izolowanie się od najbliższego otoczenia – nastolatek powoli zamyka się w swoim świecie. Wydaje się nieobecny. Nie nawiązuje kontaktu z rówieśnikami. Zaniedbuje również relacje z rodzicami i rodzeństwem.

  • Napady lękowe – młody człowiek żyje w poczuciu zagrożenia. Bywa zdezorientowany. Towarzyszy mu silny, obezwładniający niepokój, którego nie jest w stanie w żaden sposób opanować. Najbardziej widocznym objawem tego stanu są reakcje somatyczne organizmu (rozszerzone źrenice, przyspieszony oddech, zaburzenia rytmu serca, mdłości, zawroty głowy, bóle brzucha itp.).

  • Stany depresyjne – długotrwałe obniżenie nastroju i niezdolność do podjęcia jakichkolwiek aktywności, nawet tych, które kiedyś sprawiały dziecku przyjemność. Nastolatek ma poczucie beznadziejności egzystencji.

  • Objawy obsesyjno-kompulsywne – natrętne myśli i zachowania. Młody człowiek nie ma nad nimi żadnej kontroli. Wszelkie próby zmiany sposobu myślenia lub działania prowadzić mogą do intensyfikacji niechcianych reakcji. 

Przedstawione wyżej objawy pojawiają się na długo przed wystąpieniem pierwszego epizodu psychotycznego (nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem). Dotyczy to zwłaszcza nerwicy natręctw.

Przyczyny schizofrenii u dzieci

Za występowanie schizofrenii u dzieci odpowiadają czynniki wrodzone (anomalie neurorozwojowe) oraz środowiskowe. Coraz więcej mówi się również o mechanizmie dziedziczenia choroby. Specjaliści zwracają jednak uwagę na fakt, że geny nie warunkują wystąpienia schorzenia. Zwiększają jedynie podatność na tego typu zaburzenia. Podobnie działają różne substancje psychoaktywne. Niestety coraz więcej młodych ludzi sięga po różnego rodzaju używki (alkohol, narkotyki, dopalacze itp.).

Leczenie schizofrenii u dzieci

Leczenie schizofrenii u dzieci przebiega podobnie jak u osób dorosłych. Kuracja obejmuje podawanie leków przeciwpsychotycznych oraz oddziaływania psychoterapeutyczne. Plan leczenia jest dobierany do konkretnego pacjenta po dokładnej analizie jego stanu. Specjalista bierze pod uwagę takie czynniki jak obraz choroby (u każdego może on wyglądać nieco inaczej) czy wiek danej osoby.

Źródła
  1. American Psychiatric Association, Zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i inne zaburzenia psychotyczne DSM-5 Selections, red. wydania polskiego J. Wciórka, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
  2. Broszura informacyjna, Mój cień schizofrenia. Ważne informacje na temat schizofrenii i objawów negatywnych, Recordati Pharma GmbH, Ulm 2019.
  3. P. Gałecki, A. Szulc, Psychiatria, EDRA Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2018.
  4. M. Glinowiecki, Schizofrenia w rodzinie a system wsparcia społecznego. Analiza socjologiczna, Praca doktorska przygotowana pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Kwak, Warszawa 2017. 
  5. Informator edukacyjny Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Lublin na lata 2012 – 2015 „Co warto wiedzieć o schizofrenii…?”.
  6. E. Kaniewska-Mackiewicz, Codzienne wyzwania osób z rozpoznaniem schizofrenii, „Edukacja – Rodzina – Społeczeństwo. Zeszyty Naukowe WSG”, t. 40, nr 7, s. 277–304.
  7. A. Kępiński, Schizofrenia, Wydawnictwo Sagittarius, Warszawa 1992.
  8. G. Leszczyński, Schizofrenia jako przyczyna niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, „Łódzkie Studia Teologiczne”, nr 21, s. 153–167.
  9. Materiały informacyjne kampanii społecznej „Nie tracę siebie w schizofrenii”.
  10. Rozmowa z dr. n. med. specjalistą psychiatrą i psychoterapeutą, Maciejem Klimarczykiem: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,schizofrenia---objawy--przyczyny-i-leczenie-choroby,artykul,1647421.html (dostęp: listopad 2022).
  11. A. Rajewska-Rager, A. Rajewski, Schizofrenia u dzieci i młodzieży – biologiczne uwarunkowania diagnozy i leczenia, „Via Medica” 2010, t. 7, nr 4, s. 161–167.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
talassofobia-co-to-jest-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest talassofobia? Jak rozpoznać jej główne objawy?
30.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.