Welbi
Zdrowie psychiczneSen 1 min.

Co to jest sen polifazowy? Jak zacząć z niego korzystać?

Klaudia Gaicka21.01.2022Aktualizacja: 22.10.2023

Sen polifazowy polega na rozłożeniu czasu snu na całą dobę. W nocy śpi się znacznie mniej niż normalnie, lecz za to w ciągu dnia dochodzi do tego jedna lub nawet kilka drzemek. Osoby eksperymentujące z tym rodzajem snu są zdania, że taka metoda daje więcej czasu na codzienne aktywności.


sen-polifazowy-co-to-jest-na-czym-polega
pexels

Polecane

sennosc-po-jedzeniu-co-oznacza-przyczyny
Zdrowie psychiczne
1 min.
Senność po jedzeniu - co oznacza? Przyczyny
21.01.2022
sennosc-po-jedzeniu-co-moze-byc-przyczyna
Zdrowie psychiczne
1 min.
Odczuwasz senność po jedzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną
02.12.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest sen polifazowy? Co może mi dać?
  2. Jakie są rodzaje snu polifazowego?
  3. Sen polifazowy – jak zacząć?
  4. Skąd wziął się sen polifazowy? Kto sypia w ten sposób?
  5. Jak mogę poprawić jakość snu?

Co to jest sen polifazowy? Co może mi dać?

Większość osób sypia jedynie w nocy i zwykle to właśnie taki tryb przyjmuje się za normę. Nie oznacza to jednak, że to jedyny możliwy sposób na dobry sen, odpoczynek, relaks i umożliwienie organizmowi łatwiejszej regeneracji. Jak sama nazwa wskazuje, sen polifazowy składa się z kilku faz snu. Osoby eksperymentujące ze snem polifazowym sypiają kilka razy w ciągu doby. W zależności od tego, który rodzaj snu polifazowego wybiorą, udają się na drzemkę raz lub nawet cztery razy w ciągu doby.

Wiele osób, które sypiają w ten sposób, deklaruje, że dzięki temu zyskały znacznie więcej czasu. Mogą go poświęcać na pracę, dodatkowe obowiązki domowe, realizację pasji, rozrywkę, spotkania z rodziną czy też wszystko inne, co tylko przyjdzie im do głowy.

Jakie są rodzaje snu polifazowego?

W zależności od tego, jak bardzo chcemy ograniczyć ilość snu w ciągu doby, możemy wybrać jeden z kilku znanych trybów snu polifazowego. Warto tu jednak wspomnieć, że przy standardowym czasie pracy (8 godzin), wliczając do niego jeszcze dojazdy, ciężko Ci będzie skorzystać z innego trybu niż dwufazowy.

Spanie polifazowe możemy podzielić na następujące tryby:

  • bifazowy (dwufazowy) – polega na tym, że w ciągu nocy śpisz 6 godzin (przy tym trybie to w nocy zapadasz w najdłuższy głęboki sen), a do tego w ciągu dnia robisz sobie drzemkę trwającą około 20–30 minut;

  • everyman – w tym trybie w ciągu nocy śpisz 4 godziny, a w ciągu dnia robisz sobie trzy drzemki po 30 minut;

  • dymaxion – polega na tym, że w ciągu nocy śpisz 3 godziny, a do tego w ciągu dnia robisz sobie 3 drzemki po 20 minut lub w odstępach 6 godzin po 30 minut;

  • uberman (sześciofazowy) – przy tym trybie co 4 godziny robisz sobie drzemkę trwającą od 20 do 30 minut.

Sen polifazowy – jak zacząć?

Aby zacząć przygodę ze snem polifazowym, niezbędna jest odpowiednia dyscyplina i umiejętność zarządzania swoim czasem. Tylko w ten sposób zachowasz cykliczność i unikniesz nadmiernej senności w ciągu dnia. Eksperci zalecają, aby swoje eksperymenty rozpocząć w czasie, kiedy mamy większą swobodę spędzania czasu i możliwość relaksu. Dobrym pomysłem będzie np. wypróbowanie tego sposobu na sen podczas urlopu lub luźniejszego okresu w pracy.

Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy będziesz umiał nauczyć się spać polifazowo, zwróć uwagę, że w ten sposób sypiają nawet dzieci. Co prawda nie stosują one do tego żadnych technik, jednak bez wątpienia jest to dla nich w pełni beztroskie i zgodne z ich naturą.

Wszelkie zmiany w trybie snu warto wprowadzać stopniowo. Zaczęcie od razu od trybu z największą ilością faz może sprawić, że łatwo się zniechęcisz. Lepiej na początku wypróbować tryb dwufazowy.

Skąd wziął się sen polifazowy? Kto sypia w ten sposób?

Pierwsze wzmianki na temat snu polifazowego pochodzą jeszcze z XV wieku. Wspomina o nim geniusz wszech czasów – Leonardo da Vinci. Podobno wykorzystywał go również między innymi Winston Churchill. Na większą skalę z tej techniki korzystali żołnierzy i szpiedzy, którzy pragnęli przez dłuższy czas być czujnymi. Dziś na tę metodę może zdecydować się praktycznie każdy. Często sięgają po nią freelancerzy, sportowcy, biznesmeni czy też studenci.

Jak mogę poprawić jakość snu?

Niezależnie od tego, jaki tryb snu wybierasz na co dzień, warto dbać o jego higienę. Przed snem nie należy się objadać, dobrze jest także zapewnić sobie spokojne środowisko, w którym nie ma zbyt wielu rozpraszających bodźców. Niezmiernie ważna jest również regularność. Niezależnie od dnia tygodnia, spróbuj spać zawsze w tych samych godzinach, nawet jeśli wdrażasz sen polifazowy. Badania potwierdzają pozytywny wpływ stałych pór snu na mózg.

Czasem niska jakość snu związana jest z koszmarami sennymi. Przyczyn tego stanu może być naprawdę wiele, zaczynając od bezdechu sennego, przez depresję, na podświadomej traumie kończąc. Aby poradzić sobie z tego rodzaju zaburzeniami, warto skonsultować się ze specjalistą. Doraźnie pomóc mogą również zioła na sen. Oferta tego typu środków jest bardzo szeroka, od naparów po ekstrakty zamknięte w tabletkach. Rośliny, o których mowa, to np. melisa, szyszki chmielu, kozłek lekarski, lawenda czy męczennica.

Polecamy

poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie psychiczne

Poznaj 5 sposobów na dobry sen

Zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia i wydajności w ciągu dnia. Jeśli chcesz, aby Twoja pamięć i koncentracja funkcjonowały na wysokim poziomie, zdolności motoryczne były prawidłowe, a samopoczucie dobre, to w pierwszej kolejności musisz zadbać o nocny wypoczynek. Nie pomogą Ci kolejne filiżanki kawy, cudowne suplementy na pracę mózgu ani napoje energetyczne. Twój mózg do prawidłowej pracy potrzebuje otrzymać odpowiednią porcję snu. Ale co zrobić, jeśli po zgaszeniu światła sen nie nadchodzi, czujesz natłok myśli, przewracasz się z boku na bok, a rano czujesz zmęczenie?

Redakcja20.08.2021

Źródła
  1. M. Skalski, Bezsenność – patogeneza i leczenie, „Kosmos” 2014, t. 63, nr 2, s. 233–243.
  2. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, t. 94, nr 1, s. 1–5.
  3. C. Stampi, Polyphasic sleep strategies improve prolonged sustained performance: A field study on 99 sailors, „Work & Stress” 2007, t. 3, nr 1, s. 41–55.
  4. E.A. Lucas, M.B. Sterman, Experimental Neurology, „Experimental Neurology” 1975, t. 46, nr 2, s. 369–388.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ksiezycowe-mleko-jakie-ma-właściwości-przepis
Odżywianie
1 min.
Księżycowe mleko – co to takiego i jak je zrobić?
27.05.2022
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.