Silny ból głowy w skroniach – przyczyny, objawy, leczenie
Ból głowy może mieć charakter pierwotny lub towarzyszyć innym chorobom. Na podstawie jego lokalizacji i innych objawów często da się określić jego etiologię. Dzięki temu możliwe jest szybkie włączenie skutecznego leczenia. Chcesz dowiedzieć się, co może być przyczyną silnego bólu w skroniach i jak go leczyć? Przeczytaj poniższy artykuł!
Jakie są przyczyny bólu głowy w skroniach?
Ból głowy, który lokalizuje się w skroniach, może objawiać się na wiele różnych sposobów. Niekiedy dotyczy jednej strony głowy i ma charakter pulsowania. Bywa, iż obejmuje obie skronie i przypomina silny ucisk. Bólowi głowy mogą towarzyszyć inne objawy, a dolegliwości nasilają się w różnych okolicznościach, np. podczas zmiany pozycji ciała czy narażenia na głośny dźwięk. Jeśli zmagasz się z bólem skroni, zgłoś się do lekarza i dokładnie opisz mu swoje dolegliwości. Pomoże mu to w ustaleniu przyczyny dolegliwości i dobraniu odpowiedniego leczenia.
Napięciowe bóle głowy
Napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym pierwotnym bólem głowy. Dolegliwości bólowe, na ogół zlokalizowane w okolicy skroni, mają zwykle charakter silnego ucisku. Pacjentom nierzadko wydaje się, że mają metalową obręcz na głowie. Epizody bólu trwają przeważnie kilka godzin i obejmują szyję lub kark. Napięciowy ból głowy może pojawić się w wyniku stresu lub przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała, np. w trakcie snu.
Migrena
Migrena, podobnie jak napięciowy ból głowy, należy do grupy pierwotnych bólów głowy. Występuje u 2–15% populacji, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest jedną z najczęstszych przyczyn silnego, pulsującego bólu głowy w skroniach. Napadowi bólu mogą towarzyszyć nudności, wymioty, fotofobia (nadwrażliwość na światło) i fonofobia (nadwrażliwość na dźwięk). Dolegliwości bólowe trwają od kilku godzin do nawet kilku dni. Poprzedzone są niekiedy zaburzeniami widzenia (np. błyskami w polu widzenia), węchu czy czucia, czyli tzw. aurą. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z migreną, skonsultuj się z neurologiem.
Klasterowy ból głowy
Klasterowy ból głowy jest jedną z przyczyn jednostronnego bólu głowy i oczu. Dotyczy najczęściej młodych mężczyzn. Charakteryzuje się znacznym nasileniem dolegliwości i występowaniem w tzw. klastrach. Oznacza to, iż napady bólu skroni, twarzy i oka powtarzają się kilka razy dziennie. Trwają zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podczas klasterowego bólu głowy możesz zauważyć dość charakterystyczne objawy towarzyszące: nadmierne łzawienie, zaczerwienienie spojówki oka oraz uczucie zatkanego nosa po stronie bólu.
Zapalenie tętnicy skroniowej
Zapalenie tętnicy skroniowej to przestarzała nazwa stosowana do opisania olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Choroba występuje najczęściej u osób dorosłych. W jej przebiegu dochodzi do zapalenia dużych tętnic, w tym tętnicy skroniowej i aorty. Objawia się ono m.in.:
silnym bólem głowy w okolicy skroni, rzadziej w części potylicznej głowy lub w okolicy oczodołów,
gorączką, osłabieniem, zmniejszeniem masy ciała,
bólem żuchwy,
obrzękiem i bolesnością w okolicy tętnicy skroniowej,
zaburzeniami widzenia, a nawet utratą wzroku,
zaburzeniami neurologicznymi, w tym udarem niedokrwiennym mózgu,
suchym kaszlem, chrypką, bólem gardła.
Zapalenie tętnicy skroniowej wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem doświadczonego reumatologa.
Choroby stawu żuchwowo-skroniowego
Choroby stawu żuchwowo-skroniowego są grupą schorzeń, obejmujących m.in. zapalenie i zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego. W ich przebiegu występuje ból w okolicy skroni, stawu i ucha. Dolegliwościom bólowym często towarzyszą inne objawy, m.in. zaburzenia ruchomości żuchwy i zawroty głowy.
Zapalenie zatoki klinowej
Objawy zapalenia zatok są jednym z częstszych powodów poszukiwania pomocy w gabinecie lekarza rodzinnego. Stanem zapalnym objęte są przeważnie zatoki czołowe i szczękowe. Rzadziej dochodzi do zapalenia zatok klinowych, czyli przestrzeni powietrznych zlokalizowanych wzdłuż oczodołów, po ich stronie przyśrodkowej. Zatoki klinowe położone są dość głęboko, w bliskim sąsiedztwie zatoki jamistej, która stanowi część opony twardej. To bardzo ważne, ponieważ stan zapalny zatoki klinowej może być przyczyną groźnych powikłań:
zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
zakrzepicy zatoki jamistej,
ropni wewnątrzczaszkowych,
uszkodzenia nerwów czaszkowych.
Zapalenie zatok klinowych może objawiać się bólem głowy w okolicy skroni, bólem w tylnej części gałki ocznej i bólem uszu. Nie są to objawy specyficzne, co często opóźnia postawienie właściwego rozpoznania. Diagnostyką i leczeniem zapalenia zatok klinowych zajmuje się specjalista otorynolaryngologii.
Przeczytaj również: Ból głowy od zatok – ile trwa? Domowe sposoby.
Do kogo się zgłosić z bólem w skroniach?
Jeśli odczuwasz silny ból w skroniach, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od podejrzewanego schorzenia włączy on odpowiednie leczenie lub skieruje Cię do innego specjalisty – neurologa, otorynolaryngologa, reumatologa czy stomatologa.
Sprawdź także: Ból głowy – jakie są rodzaje i metody leczenia?
Ból w skroniach – jak można go leczyć?
Metoda leczenia bólu głowy w skroniach zależy od jego przyczyny. W przypadku napięciowego bólu głowy skuteczne są zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen. Migrena często wymaga stosowania dodatkowo leków z grupy tryptanów. Napad klasterowego bólu głowy najłatwiej natomiast przerwać, oddychając 100-procentowym tlenem. W przypadku zapalenia tętnicy skroniowej konieczne jest włączenie glikokortykosteroidów, niekiedy w połączeniu z metotreksatem lub tocilizumabem. Zapalenie zatok klinowych wymaga stosowania antybiotyków. Leczenie bólu skroni spowodowanego chorobą stawu skroniowo-żuchwowego zależy od rodzaju zaburzenia.
- Ruschel M., De Jesus O., Migraine Headache, „StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560787/.
- Kandel S., Mandiga P., Cluster Headache, „StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544241/.
- Chowdhury D., Tension type headache, „Annals of Indian Academy of Neurology”, 2012, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3444224/.
- Ameer M., Peterfy R., Khazaeni B., Temporal Arteritis, „StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459376/.
- Maini K., Dua A., Temporomandibular Syndrome, „StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551612/.
- Ishak N., Subha S., Bakar S., Isolated sphenoid sinusitis: A big headache, „Malaysian Family Physician”, 2019, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6612268/.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.