Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?

Marta Drzazga31.05.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Wszy ludzkie to pasożyty, które żyją na ziemi od tysięcy lat i można je spotkać w każdym klimacie i kraju. Te niemal całkowicie niewidoczne dla oczu owady powodują nieprzyjemny świąd i wszawicę, ale mogą też przenosić groźne choroby, np. dur brzuszny. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć, żeby skutecznie się przed nimi chronić.


wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
pexels

Polecane

wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Spis treści
  1. Skąd się biorą wszy? Brak higieny to nie wszystko
  2. Jak wygląda wesz ludzka?
  3. Wszy – po czym poznać ich obecność?
  4. Gdzie można najczęściej zarazić się wszami i dlaczego?

Skąd się biorą wszy? Brak higieny to nie wszystko

Wszy ludzkie cały czas są tematem tabu. Niesłusznie, bo im więcej informacji na ich temat, tym mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się wszawicy. Dolegliwość powszechnie zwana chorobą włóczęgów lub chorobą wagabundy nie bierze się wyłącznie z braku higieny. Wszy także nie powstają z brudu, ale rozprzestrzeniają się przez brak wiedzy o tym, jak można się nimi zarazić oraz co odstrasza wszy.

Wszy to pasożyty, które istniały na Ziemi jeszcze przed pojawieniem się człowieka. Występują we wszystkich strefach klimatycznych i mogą pojawić się w każdym kraju, nawet najbardziej cywilizowanym. Możesz je złapać tylko poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub przedmiotami, których ona używa na co dzień, takich jak: grzebień, szczotka do włosów, pościel, ręcznik, ubrania. 

Jak wygląda wesz ludzka?

Pasożyt ten jest praktycznie niewidoczny dla oczu. Najpopularniejsza odmiana, która występuje we włosach na głowie, mierzy zaledwie 2–3 mm. Wesz odzieżowa jest nieco większa – może osiągnąć 5 mm.

Ten uciążliwy owad ma nieco spłaszczony, owalny kształt, małą główkę i trzy pary pojedynczych odnóży, dzięki którym bardzo szybko się porusza. Wbrew przekonaniu wielu osób, wszy nie potrafią latać ani skakać, nie są też przenoszone przez zwierzęta. Poza ciałem swojego żywiciela mogą przeżyć do 48 godzin.

Na preparatach zwalczających wszy znajdziesz adnotację, że zwalcza on również gnidy. Gnidy to larwy wszy. Mają one biało-brązowy kolor i są wielkości główki od szpilki. Wesz składa ok. 8 jaj dziennie, które dzięki substancji klejącej bardzo mocno przyczepiają się do skóry głowy żywiciela. Wybierając preparat zwalczający wszy, upewnij się, czy likwiduje on dorosłe osobniki i gnidy jednocześnie.

Wszy – po czym poznać ich obecność?

Jeśli dziecko wróciło z przedszkola i cały czas drapie się po głowie, możesz przypuszczać, że w jego grupie pojawiła się wszawica. Silny świąd jest efektem działania toksyn, które wszy wpuszczają do ciała człowieka podczas picia jego krwi. Inne objawy wskazujące na obecność wszy to:

  • grudki zapalne w miejscu ukłuć,

  • włosy zlepione wydzieliną o charakterze ropno-surowiczym,

  • zaczerwieniona skóra głowy, szyi i okolic uszu.

Jeśli w Twoich ubraniach pojawiły się wszy odzieżowe, również zwróć uwagę na charakterystyczny zespół objawów takich jak uporczywe swędzenie skóry i zaczerwienienie podobne do rumienia w okolicach pach, pachwin, karku i grzbietu. Często są to miejsca, w których skóra najbardziej styka się z ubraniem.

Aby wszawica nie rozprzestrzeniała się i nie stała się początkiem groźnych chorób, działaj szybko. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych domowych sposobów na wszy, które są równie skuteczne jak preparaty z apteki, a przy tym zawierają wyłącznie naturalne składniki.

Gdzie można najczęściej zarazić się wszami i dlaczego?

Wszy rozprzestrzeniają się najszybciej w dużych skupiskach ludzkich, a szczególnie sprzyjają im przedszkola, szkoły, kolonie i obozy z udziałem dzieci. To właśnie tam najwięcej jest zabaw kontaktowych, podczas których dzieci nie zwracają uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości i często stykają się głowami. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy i nieznajomości problemu. Dlatego tak ważna jest rola rodziców i nauczycieli, którzy powinni wytłumaczyć, na czym polega prawidłowe zachowanie zasad higieny i dlaczego trzeba unikać wszawicy. Literatura dziecięca i książeczki z obrazkami pomagają wytłumaczyć najmłodszym, czym są wszy i jak można je odstraszyć.

Problem nie dotyczy wyłącznie dzieci, bo zarazić mogą się też osoby dorosłe. Doskonałym celem dla wszy są akademiki oraz niektóre miejsca pracy. Schemat jest dokładnie taki sam jak w przedszkolach i szkołach – jedna osoba, która jest żywicielem pasożytów, może zarazić całą grupę. Jak się okazuje, dystans społeczny to nie tylko wymaganie czasów pandemii COVID-19, lecz także jedna ze skutecznych metod profilaktyki wszawicy.

Źródła
  1. J. Izdebska, Wszy, poznaj i pokonaj problem, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.
  2. N. Davies, Robale, czyli co nas zżera, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019.
  3. E. Grave, Head lice. The Disgusting Critters Series, Wydawnictwo Tundra Books, Toronto 2015.
  4. A. Baklayan, Pasożyty – prawdziwa przyczyna chorób. Diagnostyka i samodzielne leczenie, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.