account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Skąpy okres – po czym go poznać i skąd się bierze?

Marta Drzazga24.01.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Skąpy okres trwający krócej niż 3 dni to marzenie wielu kobiet, które zmagają się z długimi, obfitymi i bolesnymi krwawieniami. Jednak żadna skrajność nie jest dobra – skąpa miesiączka także może świadczyć o tym, że Twoje ciało choruje. Przewlekły stres, problemy hormonalne czy zaburzenia odżywiania to tylko kilka przyczyn tej przypadłości. Sprawdź, jakie są normy i kiedy skonsultować się ze specjalistą.


skapy-okres-jak-wyglada-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
  1. Skąpy okres – jak wygląda?
  2. Co oznacza skąpy okres? Jakie są jego przyczyny?
  3. Skąpy okres – kiedy pójść do lekarza?

Skąpy okres – jak wygląda?

Gdy myślisz o zaburzeniach miesiączkowania, jednym z pierwszych skojarzeń jest obfita lub bolesna miesiączka. Wydaje się, że kobiety, które mają krótki i skąpy okres, wygrały los na loterii. Niestety tak nie jest, a zbyt mała ilość krwi podczas menstruacji może być sygnałem, że w Twoim ciele dzieje się coś niepokojącego. Prawidłowy cykl miesiączkowy cechuje się regularnością i trwa średnio 28 dni, choć dopuszczalne jest 5 dni przesunięcia w obie strony. Krwawienie z dróg rodnych występuje przez 3-7 dni, ból w podbrzuszu nie utrudnia codziennego funkcjonowania, a całkowita utrata krwi wynosi 50-100 ml.

Skąpe miesiączki wyglądają zupełnie inaczej. Są praktycznie niezauważalne, bo trwają od kilku godzin do maksymalnie 3 dni, podczas których organizm wydala mniej niż 30 ml krwi. Jest to plamienie, które przeważnie nie wymaga używania podpasek ani tamponów – wystarczą zwykłe wkładki higieniczne, a czasem można obejść się bez nich. W trakcie skąpego okresu, zwanego w literaturze fachowej hypomenorrhoea, krew ma ciemnobrązowy kolor i niekiedy pojawiają się w niej skrzepy. Bóle menstruacyjne nie zależą jednak od tego, ile trwa okres i jak bardzo jest obfity. Również skąpa miesiączka może powodować silne bóle podbrzusza, nudności, osłabienie, bóle głowy, pleców etc. Ta przypadłość często idzie w parze z nieregularnością, dlatego trudno np. prowadzić kalendarzyk miesiączkowy lub zaplanować zajście w ciążę.

Co oznacza skąpy okres? Jakie są jego przyczyny?

Bardzo skąpy okres może wynikać z indywidualnych uwarunkowań i budowy dróg rodnych konkretnej kobiety i nie zawsze jest powodem do zmartwień. Jednak w pierwszej kolejności warto wykluczyć ewentualne przyczyny, takie jak:

  • problemy hormonalne, np. hiperprolaktynemia, czyli przypadłość, której towarzyszą przewlekłe bóle głowy i piersi, kłopoty z cerą, nadmierne owłosienie, nasilone napięcie przedmiesiączkowe, stany depresyjne etc. Powodem jest zbyt wysoki poziom prolaktyny we krwi, który trzeba uregulować za pomocą odpowiednich leków. Inne zaburzenia hormonalne, przy których występuje skąpy okres, to zespół policystycznych jajników, cykle bezowulacyjne czy niedobór estrogenów;

  • ciąża – jeśli miesiączkujesz normalnie i nagle pojawia się skąpy okres wraz z dolegliwościami, takimi jak nudności, wymioty, zmęczenie oraz wrażliwość na zapachy, możesz wykonać test ciążowy. Bez względu na jego wynik warto udać się do ginekologa i wyjaśnić swoje obawy;

  • intensywny trening – wyczynowe sportsmenki, jak również kobiety trenujące bardzo intensywnie często narzekają na problemy z regularnością cyklu. Aby wyeliminować problem skąpych i nieregularnych miesiączek, należy dbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią wagę;

  • zaburzenia odżywiania – kobiety, które cierpią na bulimię, anoreksję lub po prostu mają niedowagę albo wahania wagi, często skarżą się na nieregularne lub skąpe miesiączki. W skrajnych przypadkach okres zanika do momentu ustabilizowania się BMI (ang. Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) na właściwym poziomie;

  • przewlekły stres – związek między stresem a okresem znany jest od dawna. Pojedyncze sytuacje stresowe mogą pozostać bez wpływu na zdrowie, jednak życie w ciągłym napięciu zawsze zostawia ślad. Skąpy okres może występować u kobiet, które są ciągle zmęczone, cierpią z powodu depresji lub doświadczają stanów lękowych. Wtedy oprócz ginekologa kluczowa będzie pomoc psychiatry albo psychoterapia;

  • inne przyczyny – niekiedy skąpy okres jest jednorazowym epizodem, który pojawia się np. po antybiotykoterapii, łyżeczkowaniu, porodzie, pierwszym stosunku seksualnym lub w czasie menopauzy.

Skąpy okres – kiedy pójść do lekarza?

Każde zaburzenie miesiączkowania warto skonsultować ze specjalistą. Do gabinetu ginekologa koniecznie trzeba zgłosić się, gdy skąpym krwawieniom towarzyszy silny ból w podbrzuszu, w brązowej krwi można zauważyć duże skrzepy, a podczas cyklu pojawiają się krwawienia międzymiesiączkowe. Każda kobieta jest inna i dla szybkiego zdiagnozowania dolegliwości kluczowa jest umiejętność słuchania własnego organizmu i rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych, które on wysyła.

Jeśli Twoje miesiączki są bardziej skąpe niż dotychczas, nie zwlekaj. Skonsultuj problem z ginekologiem lub z endokrynologiem. Nie musisz czekać w długich kolejkach. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę można zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze (do ginekologa-endokrynologa umówisz się w ciągu 7 dni roboczych). Możesz też liczyć na wykonanie wielu badań laboratoryjnych, czynnościowych i obrazowych, w tym USG ginekologicznego, w krótkim czasie i bez dodatkowych opłat poza miesięczną składką.

Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. N. Miłuńska, 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność, Wydawnictwo Naya, Warszawa 2016.
  2. J. Skrzypczak, Zaburzenia miesiączkowania, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2017.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.