Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Skurcze mięśni – jakie są przyczyny neurologiczne?

Sylwia Brodniewska 29.10.2021Aktualizacja: 02.04.2024

Bolesne skurcze mięśni mogą pojawiać się o każdej porze dnia, jednak najczęściej pojawiają się w nocy. Może im towarzyszyć wiele innych dolegliwości, dlatego warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę. Najpoważniejsze są przyczyny neurologiczne, które wymagają wizyty u specjalisty.


skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
pexels.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny skurczu mięśni?
  2. Jakie są neurologiczne przyczyny skurczu mięśni?
  3. Inne przyczyny skurczów mięśni?

Jakie są przyczyny skurczu mięśni?

Skurcze mięśni zazwyczaj pojawiają się nagle i są bolesne. Najczęściej są konsekwencją odwodnienia, przetrenowania lub zaburzeń hormonalnych. Skurcze łydek często pojawiają się w nocy i mogą promieniować aż do stóp. Są jednym z symptomów wysokiego poziomu cholesterolu, który może powodować chorobę tętnic obwodowych. Jeśli cierpisz na częste skurcze mięśni, głównie kończyn dolnych, to wykonaj odpowiednie badania i udaj się do lekarza. Nieleczona hipercholesterolemia może być przyczyną wielu groźnych chorób. Jedną z nich jest miażdżyca, w której konsekwencją może być zawał serca. W celu uniknięcia groźnych chorób bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, włączenie aktywności fizycznej do codzienności, a także unikanie nikotyny i alkoholu.

Wiele rodzajów bólu spowodowanego skurczami może promieniować do innych mięśni. Wyróżnia się bóle powięziowo-mięśniowe, które najczęściej występują w okolicach kręgosłupa. Ból jest promieniujący, często powoduje skurcze szyi czy mięśni głowy. Zlokalizowanie bolesnego miejsca jest kluczowe do wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Lokalizacja skurczu jest istotna dla postawienia prawidłowej diagnozy. Skurcze palców u stóp mogą wskazywać na choroby wątroby lub nerek, a także być spowodowane niedoborem potasu i magnezu. Osoby zażywające leki moczopędne czy przeczyszczające również mogą odczuwać skurcze mięśni.

Polecamy

do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna

Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?

Skurcze mięśni są bardzo częstą przypadłością i zwykle nie wzbudzają powodów do obaw. Może je wywołać nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie czy stres. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy nawracają i występują często, utrudniając uprawianie sportu, spacery czy wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, aby zgłębić problem. Jaki lekarz rozpozna i wyleczy skurcze mięśni?

Redakcja08.12.2021

Jakie są neurologiczne przyczyny skurczu mięśni?

Ból mięśniowy ma pochodzenie receptorowe i może wskazywać na wiele jednostek chorobowych. Jeśli odczuwasz częste skurcze mięśni, warto odwiedzić neurologa w celu ustalenia przyczyny ich występowania. Choroby neurologiczne zdarzają się rzadko, jednak warto wykluczyć je na samym początku. Jeśli badania nie wykażą żadnych odchyleń od normy, uznaje się, że skurcze mięśni są powodowane przez układ nerwowy. Przewlekły ból mięśni może wskazywać na schorzenia mięśni, układu nerwowego czy infekcji.

Skurcze mięśni pojawiają się w przebiegu choroby Parkinsona, w stwardnieniu rozsianym oraz dystonii, czyli choroby układu nerwowego polegającej na mimowolnych skurczach mięśni. Diagnozowanie ich często jest trudne ze względu na skurcze łydek, które często pojawiają się w przypadku odwodnienia czy przetrenowania i mogą zostać mylnie zinterpretowane przez lekarza.

Chorobą, której objawem są niekontrolowane skurcze mięśni, jest tężyczka. Jedną z przyczyn jest niski poziom wapnia we krwi, a także potasu i magnezu. Pierwszymi objawami, które są widoczne w przebiegu tej jednostki chorobowej, są silne mimowolne skurcze mięśni, które obejmują całe ciało, rozpoczynając się od rąk, przechodząc przez tułów, a kończąc na nogach. Skurcze mięśni nigdy nie są jedynymi objawami choroby, dlatego podczas diagnozy warto zwrócić uwagę na wszelkie zachowania, które odbiegają od normalności. Niedobory witaminy D3 często są odpowiedzialne za występowanie skurczów, ponieważ biorą udział we wchłanianiu wapnia i fosforu. Witamina D korzystnie wpływa na odporność, a w naszej szerokości geograficznej prawie każdy cierpi na jej brak.

Obserwujesz u siebie niepokojące skurcze mięśni, które powinny zostać skonsultowane z neurologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze. 

Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej.

Sprawdź, co wchodzi w zakres oferowanych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Inne przyczyny skurczów mięśni?

Skurcze mięśni mają wiele przyczyn, od tych szybkich do wyeliminowania do świadczących o poważniejszych zaburzeniach. Uciążliwe, bolesne skurcze towarzyszą również chorobom takim jak Hashimoto, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Prowadząc niehigieniczny tryb życia, można samodzielnie spowodować u siebie skurcze mięśni, dlatego warto uważać na upały, których następstwem może być odwodnienie organizmu, a także udar cieplny. Szybka reakcja, uzupełnienie elektrolitów i ochłodzenie organizmu pozwoli prędko przywrócić lepsze samopoczucie. Do podobnych sytuacji może dojść podczas treningów – w trakcie wysiłku fizycznego wraz z potem traci się cenne elektrolity. Nie uzupełniając ich na bieżąco, można narazić się na skurcze, osłabienie organizmu, a także zmęczenie.

Skurczom mięśni często towarzyszą obrzęki nóg i stóp, które świadczą o żylakach. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do poważniejszych chorób. Żylaki mają tendencję do powstawania w kończynach dolnych, chociaż często są genetyczne.

Jeśli cokolwiek cię niepokoi, a skurcze są coraz częstsze, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Wcześnie zdiagnozowana choroba pozwoli na zminimalizowanie nieprzyjemnych dolegliwości.

Źródła
  1. W. Kołłątaj i inni, Tężyczka utajona i pobudliwość nerwowo-mięśniowa, Endokrynologia Pediatryczna 2018.
  2. M. Kessler, Techniki terapeutyczne w fizjoterapii neurologicznej, pod red.E.Saulicz, Wyd. Elsevier Urban & Partner, St.Louis 2007.
  3. A. Przybylska, A. Peszek, Jak biegać zdrowo? Wyd. Landie.pl, Warszawa 2011.
  4. K. Nicpoń, Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Via Medica, Polski Przegląd Neurologiczny 2007, s. 237–248.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.