Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Przyczyny skurczów nóg w nocy. Co zrobić, aby ich uniknąć?

Paulina Kłos-Wojtczak26.05.2022Aktualizacja: 21.03.2024

Skurcze nóg pojawiające się w nocy mogą dosłownie spędzić sen z powiek. Jeśli powtarzają się one zbyt często i są wyjątkowo bolesne, konieczne jest wykonanie szczegółowych badań i udanie się do lekarza. Istnieje jednak kilka metod na tę dolegliwość, w tym lekkich ćwiczeń fizycznych.


skurcze-nog-w-nocy-jak-im-zapobiegac
pexels

Polecane

ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
rosol-na-przeziebienie-sprawdzony-i-zdrowy
Zdrowie
1 min.
Rosół na przeziębienie – mit czy domowe lekarstwo?
02.06.2022
Spis treści
  1. Czym są skurcze łydek?
  2. Skurcze łydek w ciąży
  3. Jakie są przyczyny pojawienia się skurczów łydek w nocy?
  4. Jak zapobiegać skurczom nóg w nocy?
  5. Ćwiczenia zapobiegające skurczom łydek

Czym są skurcze łydek?

Skurcze i rozkurcze mięśni są fizjologicznym zjawiskiem, które warunkuje poruszanie się człowieka. To dzięki nim jesteśmy w stanie chodzić, biegać, jeździć na rowerze czy też pływać. Warto jednak zaznaczyć, że kondycja naszych mięśni jest uzależniona przede wszystkim od sposobu odżywiania się, stylu życia i współistnienia chorób, które mogą powodować ich osłabienie. Dużym problemem są bolesne skurcze łydek, ponieważ nie mamy kontroli nad intensywnością skurczu i bardzo trudno jest samodzielnie go rozluźnić. 

Skurcze łydek dotykają dużej partii mięśni, przez co mogą być wyjątkowo bolesne. Na skutek skurczu dochodzi do nagłej zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych. Ból zlokalizowany jest w tylnej części podudzia i daje uczucie jednoczesnego rozciągania w jej przedniej części. 

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży pojawiają się najczęściej między II a III trymestrem. Ich przyczyną są z reguły zaburzenia w równowadze wodno-elektrolitowej, w tym zbyt niski poziom magnezu, potasu, wapnia lub zbyt wysokie stężenie fosforu. Dolegliwe skurcze mięśniowe u kobiet spodziewających się dziecka mogą być także następstwem rosnącego brzucha, który nie tylko powoduje duże obciążenie kręgosłupa, ale także uciska na nerwy znajdujące się w okolicy miednicy. Ciężar rosnącej macicy może dodatkowo przyczyniać się do mniejszego ukrwienia kończyn dolnych.

Jakie są przyczyny pojawienia się skurczów łydek w nocy?

Przyczyn skurczu łydek może być wiele. Są nimi m.in.:

  • długotrwałe przyjmowanie leków o działaniu moczopędnym – dochodzi wówczas do dużej utraty elektrolitów zawartych w płynach,

  • nadmierne spożywanie kawy i ciemnej herbaty,

  • siedzący tryb życia i brak aktywności ruchowej,

  • cukrzyca,

  • nadciśnienie tętnicze krwi,

  • nadwaga i otyłość,

  • choroby o podłożu zapalnym, osteoporoza, zwyrodnienia stawów i mięśni,

  • miażdżyca i niewydolność żylna,

  • stosowanie niedostatecznie zdrowej diety, ubogiej w ważne składniki mineralne, w tym magnez i potas,

  • zbyt aktywny tryb życia – treningi o dużej intensywności przeciążające układ mięśniowo-szkieletowy.

Co więcej, brak magnezu objawiać się może także nadmiernymi skurczami innych partii mięśniowych, w tym powiek. Niedobory tego pierwiastka najlepiej potwierdzić za pomocą prostych badań laboratoryjnych wykonywanych z krwi. Zbyt niskie jego stężenie w znacznym stopniu upośledza zdolność koncentracji i sprzyja odczuwaniu stresu, co z kolei napędza całą spiralę zaburzeń równowagi hormonalnej i wodno-elektrolitowej. Niedobory wapnia z kolei skutkują nie tylko bolesnymi skurczami łydek, ale także mrowieniem i drętwieniem zarówno kończyn górnych, jak i dolnych. 

Warto pamiętać, że najczęstszą przyczyną skurczów łydek są niedobory elektrolitów, których objawy dotykają wiele układów ludzkiego ciała, w tym także serca, przewodu pokarmowego i mózgu.

Jak zapobiegać skurczom nóg w nocy?

Co na skurcze łydek jest najskuteczniejsze? Ponieważ znacznie łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, więc profilaktyka może uchronić nas przed bolesnymi skurczami łydek pojawiającymi się w nocy. 

Tym, co może uchronić nas przed skurczami łydek, są:

  • ciepła, lecz nie gorąca kąpiel zażywana wieczorem,

  • masaże nóg,

  • stosowanie kosmetyków redukujących obrzmienie kończyn dolnych,

  • fizjoterapia antyzakrzepowa,

  • dieta, w której należy unikać spożywania nadmiernej ilości kofeiny, alkoholu, a także szczawianów (np. rabarbaru, szczawiu),

  • picie około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.

Nie mniej ważne jest zadbanie o odpowiedni ruch. Szczególnie taki, który nie przeciąży mięśni łydek, a wzmocni je i pozwoli im na regenerację oraz odpoczynek. Wtedy częste skurcze łydek odejdą w zapomnienie. 

Zdiagnozowanie przyczyny skurczów nóg w nocy może wymagać wykonania rozmaitych badań i odbycia wielu konsultacji (m.in. neurologicznej, kardiologicznej czy endokrynologicznej).

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy licznych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania, jeśli lekarz uzna, że to niezbędne. 

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet u 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym kardiologa, endokrynologa i neurologa),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych – laboratoryjnych (np. poziomu witamin i minerałów), obrazowych (np. tomografii komputerowej kończyn dolnych) i czynnościowych (np. EKG),

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Ćwiczenia zapobiegające skurczom łydek

Ryzyko skurczów łydek zwiększa się przy siedzącym trybie życia. Dlatego też, jeśli pracujesz przed komputerem lub długo prowadzisz samochód, pamiętaj o tym, aby często wykonywać krótkie przerwy i robić spacery. Staraj się chodzić po schodach, zamiast jeździć windą, i w ramach codziennej aktywności fizycznej wybieraj spacery, pływanie lub jazdę na rowerze.

Prostym ćwiczeniem, które można wykonywać w warunkach domowych, są wspięcia na piętach. Usiądź wygodnie na krześle, nogi rozstaw na szerokość bioder, a stopy ustaw w kierunku zewnętrznym. Wykonuj delikatne wznosy pięty, trzymając dłonie swobodnie oparte na kolanach. 

Jeśli skurcz łydki zaskoczy cię w nocy, pamiętaj o głębokim oddychaniu i próbie rozluźnienia mięśni. W tym celu wyprostuj nogę i skieruj palce u stóp ku górze. Ćwiczenie nie powinno trwać dłużej niż 20 sekund i po tym czasie powinieneś odczuć wyraźną ulgę w bólu. Przy wstawaniu z pozycji leżącej staraj się delikatnie oprzeć całą stopę na powierzchni i stopniowo rozruszać mięsień. 

Źródła
  1. J. Chudek, Bolesne skurcze mięśni, zator powietrzny, ból w klatce piersiowej, „Problemy Lekarskie” 2006, t. 45, nr 3, s.120–121.
  2. E. Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, „Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka” 2015, nr 6.
  3. B. Filipek, Farmakoterapia przewlekłej niewydolności żylnej, „Czasopismo Aptekarskie” 2008, t. 178, nr 10, s. 40–50.
  4. I. Sudoł Szopińska, K. Błachowiak i P. Koziński, Wpływ czynników środowiskowych na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej, „Medycyna Pracy” 2006, t. 57, nr 4, s. 365–373.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.