Słodycze bez glutenu – jakie mogą znaleźć się w Twojej diecie?
Dieta bezglutenowa często kojarzy się z pasmem wyrzeczeń. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, należy pożegnać się z niektórymi potrawami i zawsze sprawdzać listy składników. Nie musisz jednak rezygnować ze wszystkich przyjemności. W sklepach znajdziesz słodycze bezglutenowe, które mogą zastąpić tradycyjne produkty. Sprawdź, czym kierować się przy ich zakupie.
Polecane
Jakie słodycze dla „bezglutenowców”?
Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie celiakię, zaleci Ci przejście na dietę bezglutenową. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze wszystkich słodyczy. W supermarketach i sklepach online znajdziesz zamienniki popularnych łakoci. Otrzymuje się je z mąki ryżowej, kukurydzianej lub gryczanej. Można do nich dodać owoce, rodzynki, orzechy czy wiórki kokosowe.
Gluten to mieszanina białek roślinnych, gliadyny i gluteniny, które występują w pszenicy, życie i jęczmieniu. Możesz go również znaleźć w niecertyfikowanym owsie. Składnik nadaje ciastu lepkość, elastyczność i sprężystość, a ponadto jest świetnym nośnikiem smaku i aromatu. Nic więc dziwnego, że dodaje się go do wielu wypieków. Powoduje on jednak uciążliwe dolegliwości u osób z celiakią i nadwrażliwością lub alergią na gluten.
Ze swej diety powinni go również wykreślić pacjenci z chorobą Dühringa, czyli opryszczkowym zapaleniem skóry. Gluten może wywoływać senność, ciągłe zmęczenie, wzdęcia, nudności, wymioty i bóle brzucha. Aby uniknąć dokuczliwych objawów, sięgnij po bezglutenowe słodkości.
Słodycze bezglutenowe – jak czytać etykiety?
Poszukaj słodkości, które mają na opakowaniu napis „produkt bezglutenowy” lub symbol przekreślonego kłosa. W ten sposób zaspokoisz apetyt na słodkie, a jednocześnie nie narazisz się na nieprzyjemne dolegliwości. Wspomniane oznaczenia wskazują, że zawartość białka zbóż w bezglutenowych słodyczach nie przekracza 20 mg/kg.
Czekolada powstaje z tłuszczu kakaowego, miazgi kakaowej, mleka i cukru lub innego środka słodzącego. Składniki te nie zawierają glutenu. To jednak nie oznacza, że osoby z celiakią mogą jeść wszystkie czekolady. Niekiedy znajdują się w nich dodatki, które mają gluten. Mogą być też nim zanieczyszczone podczas produkcji, jeśli powstają w miejscu, w którym wytwarza się produkty zbożowe. Zanim sięgniesz po słodycze bezglutenowe, upewnij się, że nie zawierają nawet znikomych ilości białka zbóż.
Słodycze na diecie bezglutenowej
Słodkości bezglutenowe są dobrym wyborem nie tylko dla pacjentów z celiakią, lecz także dla diabetyków, osób z nietolerancją laktozy czy tych, którzy próbują schudnąć. Produkty te mają niski indeks glikemiczny i nie zawierają białego cukru, ale można je dosłodzić stewią, erytrolem lub ksylitolem. Ciastka, batony, chałwa czy cukierki bezglutenowe doskonale sprawdzą się jako zdrowe, pyszne przekąski. Możesz również sięgnąć po landrynki, dżem i miód lub wykorzystać przepis na lekkie i chrupiące gofry bezglutenowe.
Zastanawiasz się, jakie możesz kupić słodycze dla bezglutenowców? W sklepach znajdziesz czekolady, żelki, lizaki, cukierki i lody, które nie zawierają niedozwolonego składnika. Popularne marki oferują też wafelki, batony, bakalie w czekoladzie i budynie, dzięki czemu osoby z celiakią lub alergią na gluten nie muszą rezygnować ze słodkich przekąsek.
Bezglutenowe obiady i desery – z czego je zrobić?
Jeśli cierpisz na celiakię lub nietolerancję glutenu, Twoja dieta wcale nie musi być monotonna. Zastanawiasz się, co przygotować na obiad? A może szukasz sprawdzonych sposobów na szybkie desery? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przepisów na dania bezglutenowe.
Nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. W niektórych przypadkach wystarczy zamienić mąkę pszenną, owsianą i żytnią na mąkę ryżową, gryczaną lub kukurydzianą. W razie potrzeby dodaj siemię lniane, aby łatwiej skleić uszka, kopytka czy pierogi bezglutenowe. Danie mączne to doskonały pomysł na szybki obiad. Wystarczy, że wyjmiesz je z zamrażarki i wrzucisz do wrzącej wody. Na deser możesz podać pyszne ciastka bez cukru i glutenu.
Przepis na bezglutenowe ciasto czekoladowe
Szukasz przepisu na słodycze wegańskie bezglutenowe? Jeśli masz trochę czasu, zrób pyszne i puszyste ciasto czekoladowe.
Składniki:
¾ szklanki kakao w proszku,
1 ¾ szklanki cukru pudru,
2 szklanki mąki bezglutenowej,
1 szklanka mleka owsianego,
½ szklanki zaparzonej mocnej kawy,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
1 ½ łyżeczki sody,
1 łyżeczka soli,
¾ szklanki oleju roślinnego,
3 łyżki siemienia lnianego + 9 łyżek wody,
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego.
Lukier czekoladowy
3 szklanki cukru pudru,
1 szklanka wegańskiego masła o temperaturze pokojowej,
4 łyżki mleka owsianego,
⅔ szklanki kakao w proszku,
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
szczypta soli.
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Nasmaruj dwie formy do ciasta i wyłóż je papierem do pieczenia. W dużej misce wymieszaj proszek do pieczenia, sodę, kakao w proszku, mąkę, sól i cukier puder. W osobnej miseczce ubij ekstrakt waniliowy, olej roślinny, mleko owsiane i siemię lniane. Mokre składniki wlej do suchych. Pamiętaj, żeby cały czas mieszać masę. Dzięki temu nie powstaną grudki. Dodaj zaparzoną kawę. Przelej ciasto do foremek i piecz 30 minut. Możesz też włożyć w nie wykałaczkę. Jeśli wyjdzie sucha, to znak, że ciasto się upiekło. Poczekaj, aż ostygnie, zanim wyjmiesz je z piekarnika.
W tym czasie zmiksuj wszystkie składniki na lukier. Zacznij od niskich obrotów i stopniowo je zwiększaj. Miksuj, aż masa stanie się puszysta. Umieść pierwszą warstwę ciasta na paterze i pokryj ją równomiernie lukrem. Powtórz to samo z drugą warstwą. Pozostałą częścią lukru udekoruj boki ciasta. Ostrożnie połóż jedną warstwę na drugiej. Pamiętaj, żeby trzymać ciasto w zimnym miejscu.
Przepis na bezglutenowe ciastka z masłem orzechowym
Bezglutenowe ciasteczka są kruche i pyszne, doskonale sprawdzą się jako drugie śniadanie do szkoły lub pracy. Możesz je również podać na podwieczorek. Mieszanka mąki migdałowej, kokosowej, soli i orzeszków pekan nadaje im wyjątkowy smak.
Składniki:
4 łyżki miękkiego masła,
1 duże żółtko,
1 łyżka mąki kokosowej,
50 g mąki migdałowej,
120 g masła orzechowego bez cukru,
2 łyżki stołowe drobno posiekanych orzechów pekan,
65 g erytrolu,
¼ łyżeczki soli + odrobina soli.
Rozgrzej piekarnik do 180°C i wyłóż blachę papierem do pieczenia. W średniej misce umieść masło i erytrol – miksuj blenderem ręcznym, aż masa stanie się puszysta. Dołóż masło orzechowe i mieszaj do pełnego połączenia się składników. Dodaj żółtko i ubijaj. Następnie wmieszaj sól, mąkę kokosową i migdałową. Nakładaj ciasto na blachę za pomocą łopatki. Pamiętaj, żeby zostawiać pomiędzy ciastkami 2,5-centymetrowe odstępy. Posyp je orzechami pekan i solą. Piecz, dopóki się nie zezłocą, czyli około 11 minut. Poczekaj, aż całkowicie ostygną, zanim je podasz.
- G. Konińska, A. Marczewska, M. Źródlak, Celiakia i dieta bezglutenowa praktyczny poradnik, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Warszawa 2017, s. 11–56.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.