Slow life
Slow life, czyli życie na zwolnionych obrotach, to protest przeciwko funkcjonowaniu w atmosferze ciągłej presji, stresu i pośpiechu. Warunki panujące we współczesnym świecie wymuszają szybkie tempo niemal w każdej sferze życia – człowiek musi pracować „na akord” w nadziei na szybki awans, je posiłki w biegu, a gdy przechodzi na dietę, również oczekuje błyskawicznych efektów. Slow life to alternatywny styl życia, w którym jest czas na samorozwój, zdrowe posiłki w gronie przyjaciół oraz rytuały czy zwiedzanie nieznanych miast bez ciągłego patrzenia na zegarek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat idei slow life i jak wprowadzić jej założenia do codziennego życia.
Polecane
Slow life – co to takiego i skąd się wzięło?
Slow life to termin pochodzący z języka angielskiego, który można przetłumaczyć jako „życie na zwolnionych obrotach” lub „życie w zwolnionym tempie”. Nie jest to tylko pojęcie, które zadomowiło się w różnych językach świata, lecz styl życia oparty na konkretnych założeniach. Idea narodziła się we Włoszech, a jej autorem był mieszkaniec Piemontu Carlo Petrini. Pod koniec lat 80. XX stulecia w europejskich miastach coraz częściej pojawiały się restauracje sieci McDonald’s, znanej już wtedy z serwowania kuchni typu fast food. W 1986 r. w Rzymie odbył się protest przeciwko tej formie spożywania posiłków oraz pośpiechowi, który jej towarzyszy. W ten sposób narodziła się idea slow food (ang. „jedzenie w zwolnionym tempie”), która okazała się o wiele bardziej pojemna, niż początkowo przypuszczano. W jej ramach promowano nie tylko niespieszne spożywanie posiłków w gronie przyjaciół, lecz także zdrowe żywienie, naturalne składniki, regionalne produkty oraz lokalną kuchnię. Włoski protest szybko zyskał światowy rozgłos i rozszerzył się na wiele innych sfer życia. Doczekał się w końcu kompleksowej wersji, czyli idei slow life.
Slow life – fakty
Coraz więcej ludzi szuka odpowiedzi na pytanie, jak się wyciszyć w świecie, który wymusza ciągły pośpiech i wywiera coraz większą presję. Nic więc dziwnego, że życie slow zyskuje coraz większą popularność. Rozpoznawalność trendu potwierdził już raport „Slow life w Polsce”, sporządzony w 2018 r. Prawie ⅓ ankietowanych potrafiła poprawnie zdefiniować to pojęcie, a co czwarta osoba przyznała, że kupuje ekologiczną żywność i ma kosmetyki naturalne w swojej kolekcji. Można przypuszczać, że od tamtej pory świadomość społeczna wzrosła i dziś jeszcze więcej osób utożsamia się z ideą życia na zwolnionych obrotach.
Slow life – najważniejsze zasady
Slow life – podobnie jak każda inna filozofia – bazuje na konkretnych założeniach. Jej najważniejsze zasady można opisać w formie podręcznego „dekalogu”. Znajdują się w nim następujące „przykazania”:
Wyznaczaj sobie cele – staraj się, aby były one długoterminowe, osiągalne, a ich efekty można było mierzyć na bieżąco. Dzięki temu dasz radę dojść do wielkich rzeczy – napisania książki lub założenia własnej firmy – małymi krokami i bez zbędnego pośpiechu.
Dbaj o relacje z najbliższymi – nie zaniedbuj życia rodzinnego i towarzyskiego na rzecz pełnego zaangażowania w życie zawodowe. Znajduj czas dla bliskich i nie patrz na zegarek, kiedy z nimi rozmawiasz.
Dbaj o siebie – odżywiaj się zdrowo, dbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie żałuj czasu na rozwijające rytuały, takie jak medytacja poranna.
Żyj blisko natury – wybierz się na spacer do lasu lub parku, zamiast siedzieć przed komputerem lub scrollować media społecznościowe. Wprowadź naturę do swojego codziennego życia, np. w postaci świeżych ziół, które wykorzystasz w kuchni.
Kontroluj przepływ informacji – nie bierz do serca każdej informacji, która do Ciebie dociera. Mindfullness, czyli uważność, polega na tym, aby umiejętnie sortować wiadomości i wybierać te, które rzeczywiście są dla Ciebie ważne.
Wprowadź porządek w przestrzeniach dookoła Ciebie – porządek w kuchni lub szafie to nie tylko oznaka wewnętrznego uporządkowania, lecz także sposób, aby żyć bardziej ekologicznie i oszczędniej.
Nie gromadź rzeczy – spróbuj żyć zgodnie z zasadami minimalizmu. Wymieniaj się ubraniami, których już nie nosisz i gotuj w myśl filozofii zero waste, czyli w taki sposób, aby nie marnować pożywienia.
Zaufaj swoim emocjom – nie pozwól, aby presja otoczenia tłumiła Twoją osobowość. Jeśli widzisz, że obecna praca źle wpływa na Twoje zdrowie, poszukaj takiej, w której zaczniesz się rozwijać na swoich zasadach. Jeśli chcesz uważniej obserwować swoje emocje, sięgnij po techniki medytacyjne.
Bądź ciekawy/a jak dziecko – bądź uważnym obserwatorem, podobnie jak dzieci, które cieszą się każdym nowo poznanym zjawiskiem.
Żyj „tu i teraz” – ogranicz wybieganie w przyszłość na rzecz radości z tego, co przynosi chwila obecna.
Slow life w praktyce
Filozofię slow life można praktykować w różnych dziedzinach życia. Oprócz celebrowania posiłków z bliskimi osobami możesz postawić na rodzicielstwo w trybie slow. Oznacza to, że Twoje dziecko będzie rozwijało się w swoim tempie i uniknie „tresury” oraz zbędnej presji. W myśli idei slow tourism (ang. „turystyka na zwolnionych obrotach”) zwiedzaj nowe miasta powoli i daj sobie czas, aby poznać inną kulturę i zachwycić się nią. Gdy robisz zakupy w drogerii, sięgaj po ekologiczne kosmetyki – w ten sposób nie tylko wybierasz naturalne składniki, lecz także wspierasz zrównoważoną produkcję. Idea slow life może mieć także pozytywny wpływ na samorozwój – w tym pojęciu zmieści się edukacja, medytacja czy rozwijanie swoich pasji.
- Raport „Slow life w Polsce 2018”, https://www.naturativ.pl/raportslow/ (dostęp z 03.05.2022).
- J. Glogaza, Slow life. Zwolnij i zacznij żyć, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2016.
- J. Glogaza, Slow fashion. Modowa rewolucja, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2015.
- L. Knabit, Slow life według ojca Leona, Wydawnictwo Znak, Kraków 2016.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.