Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Śluz ślimaka – właściwości, działanie, zastosowanie

Agata Oleszkiewicz24.01.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Śluz ślimaka charakteryzuje się właściwościami silnie regenerującymi, odbudowującymi i nawilżającymi, dlatego jest wykorzystywany do odnowy biologicznej oraz w leczeniu wielu problemów i zmian skórnych. Dowiedz się, jak działa śluz ślimaka i kiedy warto go stosować!


sluz-slimaka-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Właściwości śluzu ślimaka
  2. Komu polecana jest terapia śluzem ślimaka?
  3. Jak pozyskać śluz ze ślimaka?

Właściwości śluzu ślimaka

Śluz ślimaka charakteryzuje się wysoką zawartością cennych składników pielęgnacyjnych i odżywczych. Dokładny skład różni się w zależności od gatunku ślimaka, który wyprodukował śluz, zwykle jednak stanowi mieszankę proteoglikanów, glikozaminoglikanów, glikoprotein, witamin, kwasu hialuronowego oraz przeciwbakteryjnych peptydów i jonów metali. Śluz niektórych odmian charakteryzuje się obecnością dodatkowych substancji, takich jak polifenole i kwas glikolowy, które nadają mu właściwości silnie regenerujące, odbudowujące i nawilżające.

Śluz ślimaka pod względem kondensacji substancji aktywnych jest jednym z najbardziej cennych naturalnych enzymów, wykorzystywanych w pielęgnacji skóry, a także do leczenia wielu problemów natury dermatologicznej. Znalazł zatem zastosowanie w kosmetologii i farmacji. Jednym z najważniejszych składników śluzu jest alantoina. To substancja o działaniu kojącym, nawilżającym i przeciwzapalnym. Stymuluje proces regeneracji skóry oraz przyspiesza gojenie się ran. Redukuje również widoczność blizn. Dzięki niej właściwości śluzu ślimaka wykorzystywane są do walki z nieestetycznymi wypryskami na twarzy, cellulitem i rozstępami. Kosmetyki z alantoiną możesz nakładać na niemal każdy rodzaj skóry; szczególnie dobrze reaguje na nie cera trądzikowa.

Śluz ślimaka cieszy się dużym uznaniem i skutecznością ze względu na obecność kolagenu i elastyny. To szczególnie cenne związki na zmarszczki pod oczami, uczucie zmęczenia i utratę wiotkości skóry. Kolagen wraz z elastyną i mukopolisacharydami przywraca właściwą sprężystość i plastyczność tkanek, a także wspiera prawidłowe krążenie krwi i limfy. Śluz ze ślimaka delikatnie złuszcza martwy naskórek, zwęża pory i optymalizuje produkcję sebum. Rozjaśnia też przebarwienia.

Komu polecana jest terapia śluzem ślimaka?

Właściwości kolagenu i innych związków chemicznych tworzących śluz ślimaka sprawdzą się w terapii odmładzającej i w leczeniu wielu zmian skórnych. Produkty zawierające drogocenny enzym przeznaczone są do każdego typu cery, jednak w szczególności możesz po nie sięgnąć, jeśli odczuwasz napięcie skóry, chcesz poprawić owal twarzy, zmniejszyć widoczność zmarszczek na czole czy w okolicach dekoltu. Śluz ze ślimaka dostępny w formie kremów, masek czy sebum sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skóry dojrzałej, suchej, pozbawionej blasku i zmęczonej. Mimo to mogą z niego korzystać również młodsi użytkownicy, szczególnie w zabiegach regeneracyjnych po opalaniu, depilacji czy goleniu, ale też w okresach rekonwalescencji po operacjach plastycznych. Śluz wykorzystywany jest również w gabinetach kosmetycznych podczas kawitacji ultradźwiękowej, sonoforezy czy mezoterapii mikroigłowej.

Jak pozyskać śluz ze ślimaka?

Zbieranie śluzu to zabieg bezinwazyjny i bezpieczny dla ślimaków. Odbywa się on w specjalnych hodowlanych, w których panują odpowiednie warunki do życia dla wybranego gatunku mięczaków. Zapewnienie zwierzętom właściwego środowiska ma niezwykle istotne znaczenie dla jakości i ilości produkowanego przez nie enzymu. Gruczoły ślimaków wydzielają dwa rodzaje śluzu. Jednym z nich jest limozyna, charakteryzująca się rzadką konsystencją ze względu na wysoką zawartością wody (około 97%). Produkowana jest najczęściej przez zwierzęta zestresowane, niedożywione. Drugi rodzaj śluzu to kryptozyna, stanowiąca niejako mechanizm obronny mięczaka. Ma ona gęstszą i bardziej lepką konsystencję, ale wykazuje pożądane właściwości lecznicze. Produkowana jest przez „szczęśliwe” zwierzęta.

Ze względu na to, że pobieranie śluzu musi odbywać się we właściwych warunkach, zajmują się tym tylko wyspecjalizowane fermy. Jednorazowo można pozyskać około 1 łyżeczki enzymu. Czysty śluz podlega odpowiedniej obróbce technologicznej w przetwórni. Oczyszczony w procesie filtracji i poddany procesowi standaryzacji, trafia do koncernów kosmetycznych i farmaceutycznych. Po pozyskaniu śluzu ślimaki są ponownie umieszczane w hodowli, gdzie czekają na kolejny zabieg.

Mimo że samodzielnie nie pozyskasz śluzu, możesz mieć bezpośredni kontakt z mięczakami w wybranych salonach kosmetycznych. Niektóre z nich oferują zabiegi, w których ślimak kładziony jest na twarz lub inną okolicę ciała. Wędrujący po ciele mięczak nie tylko wydziela dobroczynny śluz, ale też masuje.

Źródła
  1. M. Giemza in., Ona sensoryczna wyrobów perfumeryjnych, „Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie” 2000, nr 546.
  2. K. Szkucik i in., Ślimaki jadalne - użytkowość, wartość odżywcza i bezpieczeństwo dla zdrowia konsumenta, „Życie Weterynaryjne” 2011, nr 86.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.