Czym są pękające pięty? Jak sobie z nimi radzić?
Pękające pięty mogą być uciążliwe i prowadzić do poważniejszych problemów, jeśli nie są leczone. Istnieje wiele domowych sposobów na popękane pięty. Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej. Soda jest ogólnodostępnym środkiem, który wykazuje znakomite efekty w leczeniu pęknięć na stopach.
Czym są pękające pięty?
Problem popękanych pięt dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, częściej kobiet niż mężczyzn. Dla większości ludzi pękające pięty nie stanowią poważnego problemu, choć nierzadko pęknięcia powodują dyskomfort podczas chodzenia na boso. Ekstremalna suchość wpływa na skórę i powoduje pęknięcia. Słabe nawilżenie (niewłaściwa pielęgnacja), zbyt duża ekspozycja na zanieczyszczenia i niektóre schorzenia mogą powodować pękanie pięt. Nieleczone pęknięcia stają się głębokie i powodują ból. Istnieje również ryzyko rozwoju infekcji w piętach. Ponadto nie wyglądają one atrakcyjnie. Aby zapobiec pękaniu pięt, należy dbać o stopy.
Dolegliwości towarzyszące popękanym piętom
Stopy są odpowiedzialne za podtrzymywanie całego ciała, wobec czego wytrzymują ogromny nacisk. Kiedy ciężar i nacisk są wywierane na pięty, skóra rozszerza się na zewnątrz. Jeśli jest ona sucha, staje się mniej elastyczna i sztywna, a przez to bardziej podatna na pęknięcia. Osoby, które się zmagają z popękanymi piętami, doświadczają na stopach również dolegliwości, takich jak:
łuszczenie się skóry,
swędzenie,
ból,
zaczerwienienie,
krwawienie,
owrzodzenie.
W ciężkich przypadkach popękane pięty mogą doprowadzić do powikłań, szczególnie gdy są spowodowane stanem chorobowym. Powikłania te obejmują utratę czucia w pięcie, zapalenie tkanki łącznej lub infekcję czy owrzodzenie stopy cukrzycowej. Ważne jest obserwowanie rozwoju pęknięć na stopach, aby nie doszło do poważnych powikłań.
Przyczyny pękających pięt
Do pierwszych oznak popękanych pięt możemy zaliczyć pojawienie się obszarów suchej, zgrubiałej skóry, zwanych modzelami. Modzele lokalizują się wokół krawędzi pięt. Podczas chodzenia często dochodzi do ich pęknięcia. Do innych czynników mogących powodować pękanie pięt należą:
chodzenie boso lub w butach z odkrytym tyłem,
wielogodzinne stanie na nogach,
branie długich, gorących pryszniców,
niedopasowane buty lub takie, które nie podtrzymują pięt,
stosowanie agresywnych środków myjących/ścierających, które pozbawiają skórę naturalnej warstwy lipidowej (ochronnej),
czynniki atmosferyczne, takie jak niska temperatura lub niska wilgotność powietrza.
W ciężkich przypadkach pęknięte pięty mogą ulec zakażeniu i doprowadzić do zapalenia tkanki łącznej. Leczenie odbywa się wówczas poprzez oczyszczenie martwej tkanki i podanie antybiotyków.
Medyczne przyczyny pękających pięt
Problem popękanych pięt może być związany ze stanem zdrowia. Wysoki poziom cukru we krwi i słabe krążenie w przebiegu cukrzycy są częstymi czynnikami powodującymi nadmierne przesuszenie skóry. Do innych stanów chorobowych przyczyniających się do pękania pięt należą:
niedoczynność tarczycy,
atopowe zapalenie skóry,
infekcje grzybicze,
łuszczyca,
niedobory witamin,
ciąża,
otyłość.
Ważne jest to, aby nie leczyć samodzielnie popękanych pięt, jeśli są one spowodowane stanem chorobowym. Często musi się nimi zająć specjalista – lekarz dermatologii lub podolog.
Domowe sposoby na pękające pięty – soda oczyszczona
Soda oczyszczona stanowi prosty, tani i skuteczny środek zwalczający pęknięcia na stopach. Z racji zasadowego charakteru zmiękcza zrogowaciały, twardy naskórek i przyczynia się do jego złuszczenia. Działa na podobnej zasadzie co peeling. Usuwa martwe komórki, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Soda oczyszczona pomaga również zneutralizować nieprzyjemny zapach na stopach.
Soda jest ogólnodostępnym środkiem, obecnym w większości domów, jednak terapia z jej użyciem jest wskazana nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również z powodu skuteczności. Zabieg na popękane pięty odbywa się w następujących krokach:
dodać 3 łyżki do miski napełnionej wodą,
dobrze wymieszać sodę w wodzie,
moczyć stopy w wodzie przez 15 minut,
po 15 minutach wyjąć stopy, delikatnie przetrzeć pumeksem,
spłukać stopy czystą wodą i osuszyć ręcznikiem.
Najlepszą formą leczenia pęknięć jest przede wszystkim zapobieganie ich powstawaniu. Można to osiągnąć, regularnie nakładając na stopy krem nawilżający, aby skóra była elastyczna i nawilżona. Dostępne są specjalne balsamy do pięt, które zawierają środki keratolityczne lub utrzymujące wilgoć. Wskazane jest używanie głównie gęstego kremu nawilżającego, takiego jak krem nawilżający na bazie mocznika, aby codziennie nawilżać pięty i stopy. W przypadku mocno popękanych pięt lub braku poprawy po tygodniu samodzielnego leczenia domowymi sposobami konieczna może być wizyta u podologa.
Jak zapobiegać pękaniu pięt?
Skóra stóp łatwo wysycha i pęka, zwłaszcza zimą. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby wyleczyć suche, popękane pięty w domu i zapobiec ich nawrotom. W przypadku skłonności do pękania pięt należy dobierać przede wszystkim odpowiednie buty, dopasowane i amortyzujące pięty. W miarę możliwości warto unikać wszelkich klapek, sandałów, butów na obcasie, zwłaszcza wysokim, wąskim, gdyż mogą powodować rozszerzenie się pięt na boki.
- Davis S., Caring for your skin when winter weather hits, SA Pharmacist's Assistant, Vol. 22, No. 2, 2021.
- Wadekar P.H., Potnis V., A Review on Heel Fissures and its Management, IJRESM, vol. 4, no. 2, pp. 96–98, 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.