Soda oczyszczona na zgagę. Jak działa?
Osoby, które zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, chętnie sięgają po domowe sposoby. Jednym z najczęściej wymienianych jest soda oczyszczona na zgagę. Metoda ta jest znana od wielu lat. Ma ona wpływ na soki żołądkowe, które odpowiadają za pieczenie w przełyku i gardle. Zobacz, jak stosować sodę oczyszczoną na zgagę.
Soda oczyszczona na zgagę
Jeżeli szukasz sposobów na złagodzenie nieprzyjemnego pieczenia w gardle i przełyku, na pewno przynajmniej raz natrafiłeś na informację o sodzie oczyszczonej na zgagę. Jest to metoda znana od kilkudziesięciu lat. Stosowano ją, gdy dostęp do lekarzy i leków nie był jeszcze tak powszechny. Wiele osób korzysta z niej nawet teraz, zwłaszcza gdy dolegliwości pojawiają się tylko raz na jakiś czas. Powinieneś jednak wiedzieć, czy soda pomaga na zgagę oraz czy jej stosowanie jest bezpieczne.
Soda oczyszczona to inaczej wodorowęglan sodu, substancja, którą prawdopodobnie masz w kuchni, ponieważ jest wykorzystywana m.in. do wypieków. Ma ona postać białego proszku. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy. Dlatego cechuje ją zdolność do neutralizowania kwaśnego odczynu. Właśnie to wpływa na jej zastosowanie przy zgadze.Zgaga w nocy lub w dzień jest objawem spowodowanym przez cofanie się treści z żołądka. Soki żołądkowe mają kwaśny odczyn, który powoduje podrażnienie błony śluzowej przełyku i gardła. Właśnie dlatego odczuwasz nieprzyjemne pieczenie.
Wydaje się zatem oczywiste, aby stosować sodę oczyszczoną na zgagę. Musisz jednak pamiętać, że ten sposób czasem nie działa. Nie powinieneś sięgać po niego często, ponieważ może przyczynić się do nasilenia problemu lub pojawienia się innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo soda oczyszczona jedynie łagodzi objawy – nie usuwa ich przyczyny. Nie może zatem zastąpić terapii zleconej przez lekarza.
Jak stosować sodę oczyszczoną na zgagę?
Stosowanie sody oczyszczonej na zgagę jest bardzo proste. Wystarczy sięgnąć po mieszankę wodorowęglanu sodu i wody w momencie, w którym odczuwasz pieczenie w przełyku i gardle. Substancja ta spowoduje zneutralizowanie kwaśnego odczynu soku żołądkowego, a tym samym ustąpienie dolegliwości.
Zwolennicy stosowania sody oczyszczonej na zgagę zapewniają, że możesz po nią sięgnąć nawet kilka razy dziennie. Pamiętaj jednak, że nie jest to wskazane. Mieszankę tę stosuj tylko doraźnie i jednorazowo. Gdy dolegliwości utrzymują się przez długi czas lub często nawracają, wypróbuj inne domowe sposoby na zgagę, a także skonsultuj się z lekarzem. Może okazać się, że cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy i potrzebujesz specjalistycznego leczenia.
Jak zrobić sodę oczyszczoną na zgagę?
Jak zrobić sodę oczyszczoną na zgagę? Przepis nie jest zbyt skomplikowany i nie potrzebujesz zbyt wielu składników. Potrzebujesz szklanki wody oraz ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Zmieszaj je ze sobą, a następnie wypij roztwór. Jeżeli użyjesz letniej wody, proszek łatwiej się w niej rozpuści.
Soda oczyszczona na zgagę w ciąży
Częstym problemem jest zgaga w ciąży. Przyszłe mamy cierpią na nią z powodu zmian, które zachodzą w ich organizmie, dlatego często szukają skutecznych i bezpiecznych sposobów na to, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
W ciąży na zgagę nie powinna być stosowana soda. Wodorowęglan sodu powoduje retencję (zatrzymanie) wody w organizmie. Może przyczynić się także do powstania kwasicy metabolicznej. Oba stany stanowią zagrożenie dla przyszłej mamy i jej dziecka. Zabronione jest stosowanie nie tylko mieszanki sody oczyszczonej z wodą, ale także preparatów aptecznych, które ją zawierają.
Czy soda oczyszczona na zgagę szkodzi?
Soda oczyszczona na zgagę, która jest stosowana zbyt często i w nadmiarze, ma negatywny wpływ na organizm. Dlatego nie powinna być głównym sposobem na radzenie sobie z dolegliwościami. Pamiętaj też, że metoda ta nie może być stosowana przez dzieci, kobiety ciężarne, chorych przewlekle i stosujących jakiekolwiek leki na stałe (zwłaszcza moczopędne). Nie pij sody na zgagę, jeżeli czujesz, że masz pełny żołądek.
Co warto stosować na zgagę zamiast sody oczyszczonej?
Aby wiedzieć, co zastosować, musisz zdawać sobie sprawę z tego, od czego jest zgaga. Jej główną przyczyną jest choroba refluksowa. Ale pieczenie pojawia się też na skutek błędów dietetycznych. Za dolegliwości odpowiadają przede wszystkim kwaśne, pikantne i tłuste potrawy. Jeżeli chcesz złagodzić zgagę, wypij kwaśne mleko, kefir, maślankę, wodę mineralną lub zjedz garść migdałów. Zawierają one substancje, które neutralizują kwaśny sok żołądkowy. Możesz wypić także napar z rumianku, melisy lub korzenia lukrecji oraz zjeść siemię lniane.
- M. Śmiechowska, M. Cugowska, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2011, nr 3, s. 298–304.
- E. Tylec-Osóbka, S. Wojtuń, J. Gil, Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, nr 8, s. 315–323.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.