Jak zrobić sok z jabłek i dlaczego warto go pić?
Polska jest trzecim co do wielkości światowym producentem jabłek. Liczba ich odmian wynosi ponad 60. Są soczyste, kruche, słodko-kwaśne. Dobrze komponują się z ciastami i deserami. Jednak najpopularniejsze są w postaci soku jabłkowego. Poza walorami smakowymi dostarcza on wielu witamin i mikroelementów, które uchronią Cię przed przeziębieniami w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli masz dostęp do dobrej jakości owoców – możesz przyrządzić go samodzielnie.
Sok z jabłek – co zawiera?
Sok jabłkowy przygotowuje się z miąższu owoców po usunięciu pestek i łusek gniazda nasiennego.
Domowy sok z jabłek to cenne źródło związków fenolowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, K i w wodzie: C, B1, B2, B6. Zawiera również kwas foliowy i pantotenowy oraz makroelementy: wapń, magnez i fosfor, potas i mikroelementy: mangan, żelazo, miedź.
Sok jabłkowy – dlaczego warto go pić?
Właściwości zdrowotne soku jabłkowego są nie do przecenienia. Ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu służy Twojej odporności. Jest więc dobrym sposobem na profilaktykę zdrowotną, której głównym celem jest uniknięcie infekcji.
Dzięki obecności związków fenolowych naturalny sok jabłkowy zwalcza wolne rodniki, co zapobiega rozwojowi chorób takich jak: nowotwory, dolegliwości układu krążenia, astma czy cukrzyca. Jeśli nie wiesz więc, jak dbać o układ oddechowy i jak wzmocnić serce, zacznij pić regularnie domowy sok jabłkowy.
Pamiętaj również, że bardziej wartościowy jest sok nieklarowany z miąższem. Zawiera bowiem błonnik, który ogranicza wchłanianie cholesterolu, chroniąc Cię tym samym przed miażdżycą czy udarem. Błonnik jest ponadto niezbędny w diecie ze względu na jego korzystny wpływ na perystaltykę jelit. Zapewnia również uczucie sytości na długo po posiłku. Z pewnością docenisz to, jeśli starasz się zrzucić dodatkowe kilogramy i szukasz prostej i skutecznej metody, jak przyspieszyć metabolizm. Pamiętaj jednak, by zachować umiar. Zarówno mętny, jak i klarowny sok jabłkowy zawiera dużo cukru, który w nadmiarze przyczyni się do wzrostu wagi, zamiast jej redukcji.
Jak przygotować sok jabłkowy? Sprawdzone przepisy
Do przygotowania soku jabłkowego wybieraj późne odmiany tych owoców, które są znacznie bardziej soczyste i słodsze. Możesz wycisnąć z nich sok przy pomocy sokowirówki, wyciskarki lub poradzić sobie bez tych urządzeń. W każdym wypadku będzie to dobra alternatywa dla gotowych klarownych i zagęszczonych soków z jabłek, które w procesie filtracji i odparowywania tracą większość witamin oraz mikro i makroelementów.
Sok z jabłek z sokownika
Sok jabłkowy z sokownika to najprostsza metoda przyrządzania tego napoju. Wystarczy oczyścić jabłka z gniazd nasiennych, pokroić je na mniejsze kawałki i wrzucić do pojemnika w sokowirówce.
Jeśli masz ochotę nieco urozmaicić przepis, możesz dodać marchew. Wówczas powstanie sok jabłkowo-marchwiowy, który będzie zawierał cenny beta-karoten.
Jak pasteryzować sok z jabłek? Po odfiltrowaniu piany przelej płyn do szklanych butelek lub słoików, zakręć je i wstaw do garnka z wodą. Od momentu zagotowania naczynia powinny spędzić we wrzątku ok. 15 minut.
Możesz przed pasteryzacją dodać cukier, jeśli przygotowany napój wydaje ci się zbyt kwaśny. Pamiętaj jednak, że sok jabłkowy bez cukru jest znacznie zdrowszy i bezpieczny dla diabetyków.
Sok z jabłek na zimę bez sokowirówki
Brak sokownika nie jest przeszkodą w przygotowaniu pysznego i zdrowego soku z jabłek na zimę. Jak go zrobić? Zetrzyj owoce na tarce i odczekaj pół godziny, aż jabłka puszczą sok. Aby proces ten nieco przyspieszyć, możesz je posypać niewielką ilością cukru. Następnie nałóż na pojemnik gazę i odciśnij sok z miąższu.
Po przelaniu soku do szklanych butelek lub słoików pasteryzuj je przez kwadrans.
Sok tłoczony z jabłek – czy można zrobić go samodzielnie?
Sok jabłkowy tłoczony na zimno to najstarsza metoda pozyskiwania soku z tych owoców. Wykorzystywano w tym celu domowe prasy koszowe. Dokręcane do drewnianego kosza śruby miażdżyły jabłka, wydobywając z nich cenny płyn. Obecnie możesz kupić specjalną prasę do tłoczenia soku jabłkowego.
Metoda ta pozwala zachować w napoju większość składników surowego jabłka. Miażdżenie, a nie ścieranie bądź siekanie jabłek sprawia, że sok nie utlenia się szybko. Ponadto jest bardziej aromatyczny i intensywny w smaku.
Aby przygotować sok jabłkowy z wyciskarki wolnoobrotowej:
oczyść owoce z gniazd pestkowych,
pokrój je na mniejsze kawałki,
włóż do środka urządzenia worek filtracyjny,
wsyp rozdrobnione owoce do kosza,
uruchom urządzenie, które zacznie tłoczyć sok.
Czy można pasteryzować sok jabłkowy po tłoczeniu? Oczywiście! Robi się to analogicznie jak w dwóch poprzednich przepisach. Pamiętaj jednak, że proces ten przyczynia się do redukcji związków fenolowych o nawet 35%. Dlatego soki najlepiej jest pić świeżo wyciśnięte.
- M. Kalinowska, Właściwości prozdrowotne jabłek oraz metody izolacji i identyfikacji związków biologicznie czynnych z jabłek, „Aparatura Badawcza i Dydaktyczna” 2012, nr 3, s. 37–44.
- Domowe soki tłoczone na zimno ze świeżych owoców ziemi kaliskiej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/domowe-soki-tloczone-na-zimno-ze-swiezych-owocow-ziemi-kaliskiej (data dostępu: 29.06.2021.)
- M. Michalak-Majewska, Ocena składu i właściwości soków owocowych preferowanych przez konsumentów, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2009, nr 3, s. 836–841.
- M. Czerwonka, B. Waszkiewicz-Robak, Wpływ procesu technologicznego na zawartość związków polifenolowych i aktywność przeciwutleniającą jabłek i przetworów jabłkowych, „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego” 2009, nr 2, s. 61–64.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.