Sok z selera naciowego na czczo ‒ właściwości i efekty stosowania
Jakie efekty przynosi picie soku z selera naciowego na czczo? Jak go stosować i czy każdy z nas może włączyć go do swojej codziennej diety? W naszym poradniku znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o soku z selera.
Sok z selera ‒ chwilowy trend czy dietetyczny cud?
Co jakiś czas w internecie pojawiają się mody na kolejne cudowne specyfiki zdrowotne i urodowe. W ostatnim czasie furorę robi sok z selera naciowego wypijany na czczo. Jeśli lubisz chrupać selera na surowo, sok z tym warzywem w roli głównej również będzie Ci smakować. Picie świeżo wyciskanych soków warzywnych to dobry nawyk. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej selerowi naciowemu i jego prozdrowotnym właściwościom.
Sok z selera naciowego na czczo ‒ właściwości
Świeżo wyciśnięty sok warzywny czy owocowy jest źródłem żelaza, błonnika i witamin. Z pewnością warto wprowadzić takie napoje do swojej diety zamiast kawy czy słodzonych napojów. Nie możemy jednak traktować soku z selera czy innego warzywa jako cudownego leku na wszystko. Będzie pomocny w łagodzeniu wielu dolegliwości, ale nie zastąpi konwencjonalnego leczenia.
Seler naciowy to niepozorne warzywo, które kryje w sobie całe bogactwo witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do nich:
żelazo,
sód,
potas,
magnez,
wapń,
fosfor,
witaminy: A, K i E,
kwas askorbinowy (wit. C),
ryboflawina (wit. B2),
tiamina (wit. B1),
cholina (wit. B4),
niacyna (wit. B3, PP),
kwas pantotenowy (wit. B5).
kwas foliowy.
Przy całym tym bogactwie seler naciowy ma wyjątkowo niską kaloryczność: 100 gram = 14 kalorii. Duży procent jego masy stanowi woda, śladowe są natomiast ilości tłuszczów i węglowodanów. Podobnie jak większość warzyw i owoców jest cennym źródłem błonnika. W przeciwieństwie do soków owocowych tutaj zawsze korzystamy z całego warzywa. Nie obieramy go ze skórki, więc nie ma obawy, że podczas wyciskania straci on swoje właściwości.
Jak sok z selera na czczo działa na organizm?
Sok z selera naciowego swoją dobrą sławę zawdzięcza Anthonemu Williamowi, który w swojej książce Celery Juice: The most powerful medicine of our time. Healing millions worldwide opisał jego właściwości. W popularyzacji tego trendu żywieniowego wtórują mu największe hollywoodzkie gwiazdy. Zaleca on picie 0,5 litra soku z selera naciowego na minimum kwadrans przed pierwszym posiłkiem. Sok możesz wycisnąć na świeżo, ale jeśli nie masz rano na to czasu, przygotuj go wieczorem i przechowuj w lodówce. W szczelnie zamkniętym opakowaniu i niskiej temperaturze może być przechowywany nawet dobę.
Seler to naturalne źródło błonnika i potasu ‒ obie te substancje odpowiadają za naturalne procesy oczyszczania organizmu. Picie soku z selera na czczo polecane jest zatem osobom cierpiącym na zaparcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Badania potwierdziły, że seler zawiera flawonoidy, które mają działanie przeciwutleniające. Jego spożycie spowalnia procesy starzenia się komórek, sprawdzi się również w profilaktyce przeciwnowotworowej. Sok z selera naciowego obniża cholesterol. Pomaga również na nadciśnienie ‒ leczenie naturalne tego typu warto wdrożyć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby cywilizacyjne.
Jak sok z selera wpływa na wygląd?
Nie wierz w hasła, które głoszą, że sok z selera odchudza. Samo picie soku z selera na czczo nie spowoduje, że schudniesz. Natomiast może on wspomóc Twój plan żywieniowo-treningowy. Pomaga usunąć wodę nagromadzoną w organizmie i przyspiesza metabolizm. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotowywać koktajle odchudzające na bazie selera.
Wiele mówi się o tym, jak picie soku z selera na czczo wpływa na stan skóry. Z cala pewnością taka bomba witaminowa wypijana codziennie rano sprawi, że skóra nabierze blasku. Będzie dobrym wsparciem w walce z trądzikiem, którego przyczyny leżą w nieprawidłowym odżywianiu i codziennym stresie. Osoby, które przez pewien czas praktykują picie selera na pusty żołądek, zauważają, że w trakcie kuracji zmniejsza się wypadanie włosów.
Sok z selera na czczo ‒ kto nie powinien go pić?
Zanim zaczniesz pić sok z selera na czczo, regularnie wykonaj badania krwi, które oznaczą zawartość podstawowych pierwiastków w Twoim organizmie. Osoby, które mają zbyt wysoki lub zbyt niski poziom potasu, nie powinny sięgać po sok z selera przed śniadaniem.
W soku z selera naciowego zawarte są duże ilości szczawianów, zatem osoby, które cierpią na schorzenia układu moczowego, nie powinny spożywać go codziennie. Mimo że sam seler zawiera wapń, to szczawiany w nim zawarte utrudniają jego wchłanianie. Dlatego kolacja poprzedniego dnia powinna być bogata w wapń, który nocą organizm prawidłowo przyswoi.
Soku z selera na czczo nie powinny pić kobiety ciąży oraz wszystkie kobiety, które cierpią z powodu zbyt obfitych miesiączek. Apiina w nim zawarta to substancja, która zwiększa krwawienie menstruacyjne. Spożywanie jej w dużych ilościach może spowodować poronienie.
Jak przygotować sok z selera naciowego?
Anthony William poleca picie soku bez dodatków, ponieważ utrzymuje, że tylko wówczas możemy liczyć na jego dobroczynne działanie. Seler ma dość wyrazisty smak, który nie każdy lubi. W takiej sytuacji można pozwolić sobie na małe odstępstwa. Przygotowując sok z selera, możesz dodać swój ulubiony owoc: jabłko, pomarańczę, odrobinę soku z cytryny. Takie dodatki zneutralizują charakterystyczny posmak warzywa.
Przygotowanie soku z selera naciowego jest bardzo proste. Należy pokroić jego łodyżki na małe kawałki i w tej formie umieścić jej w sokowirówce lub wyciskarce wolnoobrotowej. Tak przygotowany sok ‒ jeśli pijesz go bez dodatków ‒ jest gotowy do spożycia.
- W. Anthony, Celery Juice: The most powerful medicine of our time. Healing millions worldwide, Hay House Inc., Carlsbad 2019.
- M. Osikowski, A. Gronowska-Senger, A. Predka, Badanie zawartości wybranych antyoksydantów w najczęściej spożywanych warzywach z upraw konwencjonalnych i ekologicznych, http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-5ae33ad9-ba00-4449-a1ab-12c2b76f52dd [dostęp 15.06.2021 r.]
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.