Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Sok z selera naciowego na czczo ‒ właściwości i efekty stosowania

Magda Habel27.05.2022Aktualizacja: 12.10.2022

Jakie efekty przynosi picie soku z selera naciowego na czczo? Jak go stosować i czy każdy z nas może włączyć go do swojej codziennej diety? W naszym poradniku znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o soku z selera.


sok-z-selera-naciowego-na-czczo-jakie-daje-efekty
pixabay

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Sok z selera ‒ chwilowy trend czy dietetyczny cud?
  2. Sok z selera naciowego na czczo ‒ właściwości
  3. Jak sok z selera na czczo działa na organizm?
  4. Jak sok z selera wpływa na wygląd?
  5. Sok z selera na czczo ‒ kto nie powinien go pić?
  6. Jak przygotować sok z selera naciowego?

Sok z selera ‒ chwilowy trend czy dietetyczny cud?

Co jakiś czas w internecie pojawiają się mody na kolejne cudowne specyfiki zdrowotne i urodowe. W ostatnim czasie furorę robi sok z selera naciowego wypijany na czczo. Jeśli lubisz chrupać selera na surowo, sok z tym warzywem w roli głównej również będzie Ci smakować. Picie świeżo wyciskanych soków warzywnych to dobry nawyk. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej selerowi naciowemu i jego prozdrowotnym właściwościom. 

Sok z selera naciowego na czczo ‒ właściwości

Świeżo wyciśnięty sok warzywny czy owocowy jest źródłem żelaza, błonnika i witamin. Z pewnością warto wprowadzić takie napoje do swojej diety zamiast kawy czy słodzonych napojów. Nie możemy jednak traktować soku z selera czy innego warzywa jako cudownego leku na wszystko. Będzie pomocny w łagodzeniu wielu dolegliwości, ale nie zastąpi konwencjonalnego leczenia. 

Seler naciowy to niepozorne warzywo, które kryje w sobie całe bogactwo witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do nich: 

  • żelazo, 

  • sód, 

  • potas, 

  • magnez, 

  • wapń,

  • fosfor,

  • witaminy: A, K i E,

  • kwas askorbinowy (wit. C),

  • ryboflawina (wit. B2),

  • tiamina (wit. B1),

  • cholina (wit. B4), 

  • niacyna (wit. B3, PP),

  • kwas pantotenowy (wit. B5).

  • kwas foliowy.

Przy całym tym bogactwie seler naciowy ma wyjątkowo niską kaloryczność: 100 gram = 14 kalorii. Duży procent jego masy stanowi woda, śladowe są natomiast ilości tłuszczów i węglowodanów. Podobnie jak większość warzyw i owoców jest cennym źródłem błonnika. W przeciwieństwie do soków owocowych tutaj zawsze korzystamy z całego warzywa. Nie obieramy go ze skórki, więc nie ma obawy, że podczas wyciskania straci on swoje właściwości.

Jak sok z selera na czczo działa na organizm?

Sok z selera naciowego swoją dobrą sławę zawdzięcza Anthonemu Williamowi, który w swojej książce Celery Juice: The most powerful medicine of our time. Healing millions worldwide opisał jego właściwości. W popularyzacji tego trendu żywieniowego wtórują mu największe hollywoodzkie gwiazdy. Zaleca on picie 0,5 litra soku z selera naciowego na minimum kwadrans przed pierwszym posiłkiem. Sok możesz wycisnąć na świeżo, ale jeśli nie masz rano na to czasu, przygotuj go wieczorem i przechowuj w lodówce. W szczelnie zamkniętym opakowaniu i niskiej temperaturze może być przechowywany nawet dobę. 

Seler to naturalne źródło błonnika i potasu ‒ obie te substancje odpowiadają za naturalne procesy oczyszczania organizmu. Picie soku z selera na czczo polecane jest zatem osobom cierpiącym na zaparcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Badania potwierdziły, że seler zawiera flawonoidy, które mają działanie przeciwutleniające. Jego spożycie spowalnia procesy starzenia się komórek, sprawdzi się również w profilaktyce przeciwnowotworowej. Sok z selera naciowego obniża cholesterol. Pomaga również na nadciśnienie ‒ leczenie naturalne tego typu warto wdrożyć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby cywilizacyjne. 

Jak sok z selera wpływa na wygląd?

Nie wierz w hasła, które głoszą, że sok z selera odchudza. Samo picie soku z selera na czczo nie spowoduje, że schudniesz. Natomiast może on wspomóc Twój plan żywieniowo-treningowy. Pomaga usunąć wodę nagromadzoną w organizmie i przyspiesza metabolizm. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotowywać koktajle odchudzające na bazie selera

Wiele mówi się o tym, jak picie soku z selera na czczo wpływa na stan skóry. Z cala pewnością taka bomba witaminowa wypijana codziennie rano sprawi, że skóra nabierze blasku. Będzie dobrym wsparciem w walce z trądzikiem, którego przyczyny leżą w nieprawidłowym odżywianiu i codziennym stresie. Osoby, które przez pewien czas praktykują picie selera na pusty żołądek, zauważają, że w trakcie kuracji zmniejsza się wypadanie włosów. 

Sok z selera na czczo ‒ kto nie powinien go pić?

Zanim zaczniesz pić sok z selera na czczo, regularnie wykonaj badania krwi, które oznaczą zawartość podstawowych pierwiastków w Twoim organizmie. Osoby, które mają zbyt wysoki lub zbyt niski poziom potasu, nie powinny sięgać po sok z selera przed śniadaniem. 

W soku z selera naciowego zawarte są duże ilości szczawianów, zatem osoby, które cierpią na schorzenia układu moczowego, nie powinny spożywać go codziennie. Mimo że sam seler zawiera wapń, to szczawiany w nim zawarte utrudniają jego wchłanianie. Dlatego kolacja poprzedniego dnia powinna być bogata w wapń, który nocą organizm prawidłowo przyswoi.

Soku z selera na czczo nie powinny pić kobiety ciąży oraz wszystkie kobiety, które cierpią z powodu zbyt obfitych miesiączek. Apiina w nim zawarta to substancja, która zwiększa krwawienie menstruacyjne. Spożywanie jej w dużych ilościach może spowodować poronienie.

Jak przygotować sok z selera naciowego?

Anthony William poleca picie soku bez dodatków, ponieważ utrzymuje, że tylko wówczas możemy liczyć na jego dobroczynne działanie. Seler ma dość wyrazisty smak, który nie każdy lubi. W takiej sytuacji można pozwolić sobie na małe odstępstwa. Przygotowując sok z selera, możesz dodać swój ulubiony owoc: jabłko, pomarańczę, odrobinę soku z cytryny. Takie dodatki zneutralizują charakterystyczny posmak warzywa.

Przygotowanie soku z selera naciowego jest bardzo proste. Należy pokroić jego łodyżki na małe kawałki i w tej formie umieścić jej w sokowirówce lub wyciskarce wolnoobrotowej. Tak przygotowany sok ‒ jeśli pijesz go bez dodatków ‒ jest gotowy do spożycia. 

Źródła
  1. W. Anthony, Celery Juice: The most powerful medicine of our time. Healing millions worldwide, Hay House Inc., Carlsbad 2019.
  2. M. Osikowski, A. Gronowska-Senger, A. Predka, Badanie zawartości wybranych antyoksydantów w najczęściej spożywanych warzywach z upraw konwencjonalnych i ekologicznych, http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-5ae33ad9-ba00-4449-a1ab-12c2b76f52dd [dostęp 15.06.2021 r.]
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
pestka-awokado-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze
Odżywianie
1 min.
Czy można jeść pestkę z awokado?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.