Umów teleporadę
Welbi
prawie 2 lata temu

Stan przedzawałowy – co to jest? Jak go rozpoznać?

Od lat cierpię na chorobę niedokrwienną serca, regularnie przyjmuję leki od kardiologa. Ostatnio odczuwam nasilenie dolegliwości. Jak mogę rozpoznać stan przedzawałowy?

Odpowiedź

Odpowiedź

Stan przedzawałowy jest potocznym określeniem objawów choroby niedokrwiennej serca, spowodowanej najczęściej zmianami miażdżycowymi w tętnicach wieńcowych. Za stan przedzawałowy uważa się nasilone objawy niedokrwienia mięśnia sercowego, tzw. dławicę piersiową. Najczęstszym jej symptomem jest ból w klatce piersiowej, zwykle o charakterze gniecenia, ucisku, często promieniujący do żuchwy, ramion, szyi, pojawiający się na ogół po wysiłku fizycznym lub w sytuacjach stresowych. W przeciwieństwie do zawału, objawy dławicy piersiowej ustępują w spoczynku lub po przyjęciu nitrogliceryny. U niektórych chorych symptomy przyjmują postać duszności, bólu brzucha, nudności lub osłabienia. Warto wspomnieć, iż typowy ból dławicowy pojawia się częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wystąpienie powyższych objawów powinno skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem lub Pogotowiem Ratunkowym pod numerem telefonu 999 lub 112.

Na pytanie odpowiada:

Masz podobny problem?

Umów się na konsultację
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Polecane
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
lek. Magdalena Mroczek19.05.2021
tramadol-dzialanie-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
Tramadol – jak działa i w jakich sytuacjach go stosować?
Marta Drzazga07.05.2024
ana-poznaj-jej-znaczenie-zastosowanie
Zdrowie
1 min.
ANA – co to takiego? Jakie ma znaczenie w diagnostyce różnych chorób?
Marta Drzazga07.05.2024
deja-vu-zjawisko-interpretacje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Déjà vu – skąd się bierze i jak można wyjaśnić to zjawisko?
Marta Drzazga07.05.2024
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.