Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Stłuczone kolano - objawy i leczenie urazu

Emilia Kruszewska24.01.2022Aktualizacja: 11.10.2023

Stłuczenia, chociaż z pozoru są niegroźne, niekiedy mogą powodować poważne urazy mięśni, a nawet kości. Sprawdź, jak postępować w przypadku stłuczenia. Jak wygląda proces rehabilitacji?


stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
pexels.com

Polecane

cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wstrzas-mozgu-jakie-sa-objawy-pierwsza-pomoc
Zdrowie
1 min.
Wstrząs mózgu - jakie są objawy? Pierwsza pomoc
31.10.2021
bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?
27.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest stłuczenie kolana?
  2. Objawy stłuczenia kolana
  3. Kiedy stłuczone kolano wymaga konsultacji lekarskiej?
  4. Jak leczyć stłuczone kolano?
  5. Rehabilitacja stłuczonego kolana

Czym jest stłuczenie kolana?

Stłuczenie kolana jest rodzajem urazu mechanicznego, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i tkanek. Stłuczenie nie skutkuje przerwaniem ciągłości skóry. W zależności od stopnia stłuczenia wskazuje się na wystąpienie różnych zespołów objawowych. Do stłuczenia najczęściej dochodzi w wyniku upadku lub uderzenia stawem w twarde podłoże. Kontuzja dotyka zarówno osoby uprawiające sport, jak i niepodejmujące aktywności fizycznej.

Objawy stłuczenia kolana

Stłuczenie objawia się miejscowym obrzękiem, zaczerwienieniem i tępym bólem o różnym natężeniu. Początkowo bolesność jest trwała, jednak z czasem pojawia się tylko przy ruchliwości. Ponadto wskazuje się na dużą tkliwość na dotyk stłuczonego miejsca. Jeśli stłuczona okolica jest wyraźnie ciepła, możemy mówić o podniesieniu temperatury tkanek. Bardzo często opuchnięciu kolana towarzyszy również siniak, który powstaje na skutek uszkodzenia podskórnych naczyń krwionośnych i wylewu krwi. Skutkiem stłuczenia jest również upośledzenie ruchomości stawu, który jednak wraca do pełnej funkcjonalności po kilku godzinach.

Kiedy stłuczone kolano wymaga konsultacji lekarskiej?

Konsultacji lekarskiej wymagają poważne stłuczenia, w wyniku których dochodzi do długotrwałych zaburzeń w mobilności stawu. Jeśli poszkodowany pomimo upływu kilku dni ma problem z chodzeniem, wskazana jest konsultacja, czy nie doszło do poważnych urazów. Bardzo mocne stłuczenia kolana mogą prowadzić nawet do zerwania więzadła, zerwania mięśnia, a nawet pęknięcia kości stawu. Dodatkowo konsultacji wymagają duże i rozległe krwiaki. Wskazaniem do wizyty u ortopedy jest również utrzymujący się kilka dni obrzęk kolana i gorączka, która wskazuje na stan zapalny. Bagatelizowane stłuczenia mogą prowadzić do pogłębiania się urazów, trwałych zmian w obrębie stawu, a z czasem bóli reumatycznych.

Jak dbać o kolana - infografika

Jak leczyć stłuczone kolano?

Kluczowa w przypadku stłuczenia kolana jest pierwsza i szybka reakcja. Zbagatelizowanie kontuzji może prowadzić do poważnych urazów tkanek. Ulgę w bólu przyniesie zimny okład, który dodatkowo niweluje opuchliznę i zapobiega rozszerzaniu się podskórnego krwiaka. Należy jednak pamiętać, by zimnego okładu nie przykładać bezpośrednio do skóry. Kostki lodu lub specjalny żelowy okład chłodzący należy owinąć w ściereczkę i tak przykładać do opuchniętego miejsca. Pomocna może być również maść przeciwbólowa i przeciwzapalna. W przypadku krwiaka warto stosować maść z heparyną, która ma właściwości ściągające, zmniejszające zasinienie i podskórne wylewy. Wskazany jest odpoczynek z uniesionymi do góry nogami. To pozycja pomocna w zmniejszaniu obrzęku i łagodzeniu bólu. Diagnostyka stawu kolanowego w zależności od rodzaju urazu opiera się na badaniu RTG, USG lub tomografii komputerowej.

W przypadku trudności z chodzeniem i poruszaniem stawem kolanowym niezbędna może być orteza, czyli stabilizator kolana, który odciąży kontuzjowane miejsce. Jeśli skutkiem stłuczenia jest poważny uraz, niezbędna w przywróceniu mobilności stawu kolanowego jest rehabilitacja. W niektórych przypadkach ortopeda może zalecić również przyjmowanie środków farmakologicznych wspomagających regenerację uszkodzonych tkanek. Doraźnie dopuszcza się przyjęcie tabletek przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Rehabilitacja stłuczonego kolana

Ćwiczenia na ból kolana skupiają się na wzmacnianiu mięśni, w szczególności przyczepów, a także stopniowym zwiększaniu zakresu ruchliwości stawów. W pierwszej fazie fizjoterapii wykonywane są ćwiczenia bez obciążenia. Z czasem w celu wzmacniania stawu niezbędny jest stopniowo wprowadzany trening z obciążeniem, np. z hantlami, kettlebell, gumą oporową. Dużą skuteczność wykazują ćwiczenia izometryczne lub jazda na rowerze stacjonarnym. Szczególnie wskazane w rehabilitacji kolana jest pływanie. Trening w wodzie nie obciąża stawów, a w efektywny sposób przywraca im siłę, wytrzymałość i poprawia zakres ruchowy. W rehabilitacji kolana należy pamiętać również o wzmacnianiu mięśni podudzi, ud i pośladków, gdyż to one m.in. odpowiadają za stabilizację stawu kolanowego. Jeśli doszło do poważnych urazów, na pierwszych treningach fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenie z opaską stabilizującą staw kolanowy.

Źródła
  1. J. Kruczyński, Wiktoria Degi Ortopedia i Rehabilitacja, PZWL, 2019.
  2. A. Coote, P. Haslam, T. Gaździk, Ortopedia i reumatologia Crash Course, Edra Urban & Partner, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.