account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Strzelające stawy - czy to powód do niepokoju?

Marta Skrzypeklek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 21.03.2024

Strzelające stawy to bardzo częsta przypadłość, która dotyka prawie każdego. Czasami słyszysz trzask podczas wstawania z łóżka, wykonywania ćwiczeń lub wstawania z krzesła. Bywasz zaskoczony, zdziwiony, aż w końcu zaczynasz się martwić. Czy strzelające stawy to powód do niepokoju? Co możesz z tym zrobić? Jakie są tego przyczyny?


strzelajace-stawy-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pexels.com

Polecane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
Spis treści
  1. Stawy - co należy o nich wiedzieć?
  2. Strzelające stawy - przyczyna
  3. Co robić, gdy stawy strzelają?
  4. Strzelające stawy - co jeść?

Stawy - co należy o nich wiedzieć?

Jaka jest definicja stawów? Stawy to ruchome połączenia maziowe, które pozwalają poruszać się kościom względem siebie. Działają podobnie do łożyska w samochodzie lub rowerze. Dobrze naoliwione, czyli wypełnione odpowiednimi składnikami odżywczymi, powinny działać bez zarzutu. Gdy są odpowiednio odżywione, zapewniają lepszą ochronę kościom i szybszą regenerację tkanek po mechanicznym uszkodzeniu. Pamiętaj, że stawy nie lubią bezruchu - podczas aktywności fizycznej wytwarzana jest lepka maź, która trafia do jamy stawowej. Niestety, wielu ludzi narzeka na strzelające stawy. A więc, jakie są tego przyczyny?

Polecamy

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna

Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?

Problemy ze stawami mogą dotyczyć osób w każdym wieku. U młodszych osób są to zwykle schorzenia związane z urazami czy przeciążeniem, a wraz z wiekiem częściej pojawiają się stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. W przypadku problemów ze stawami pierwsze kroki warto skierować do internisty, który zleci odpowiednie badania i skieruje Cię do ortopedy bądź reumatologa. Najwygodniej skorzystać w tym celu z e-wizyty – bez kolejek i wychodzenia z domu porozmawiasz ze specjalistą o tym co Ci dolega.

Redakcja18.11.2021

Strzelające stawy - przyczyna

Zdarza się, że słyszysz, jak twoje stawy strzelają. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy wykonujesz ruch po dłuższym okresie bezruchu lub gdy próbujesz celowo nastawić konkretny staw, np. w palcach. Powodów jest bardzo wiele. Najbardziej prozaicznym są uwarunkowania genetyczne. To znaczy, że u niektórych osób połączenia między kośćmi są trochę luźniejsze i dlatego przy wykonywaniu gwałtownych ruchów stawy przeskakują. Jeżeli zauważyłeś podobną przypadłość u członków swojej rodziny, najprawdopodobniej masz w genach specyficzną budowę stawów. Powinieneś to zaakceptować i starać się nie zamartwiać, natomiast dla pewności lepiej zawsze skonsultować to ze specjalistą.Do innych, najczęstszych powodów strzelających stawów należą:

  • reumatyzm,

  • otyłość,

  • siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej,

  • zmiany degradacyjne w chrząstce stawowej, inaczej chondromalacja,

  • reumatoidalne zapalenie stawów.
    Niekiedy celowe „strzelanie stawami” może być objawem nerwicy. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie ustalić przyczyny bądź zjawisku towarzyszą ból i gorączka, to warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszą diagnostyką.

Obserwujesz u siebie nasilające się strzelanie w stawach, które powinno zostać skonsultowane z lekarzem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze (do reumatologa na wizytę w gabinecie umówisz się w ciągu 5 dni roboczych). 

Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Sprawdź, co możesz zyskać dzięki poszczególnym pakietom. Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Co robić, gdy stawy strzelają?

Najważniejsze, aby ustalić na samym początku przyczynę strzelających stawów. Jeżeli lekarzy wykluczył poważne choroby, takie jak zwyrodnienia, zapalenie stawów lub reumatyzm, to warto zastosować kilka sposobów, które pomogą złagodzić przypadłość.Po pierwsze, warto wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Otyłość nie służy twoim stawom. Dzięki aktywności wzmocnisz kości i stawy i wyprodukujesz więcej mazi. Pamiętaj, aby dobrać poziom ćwiczeń i ich częstotliwość do własnych możliwości. Nie przemęczaj się zbytnio. Ważna jest też regeneracja - przetrenowane mięśnie i stawy zaczynają boleć, a finalnie może dojść do kontuzji.Po drugie, należy się nawadniać.Wiele osób zapomina o odpowiedniej podaży wody w ciągu dnia. Optymalna ilość spożywanej wody jest kwestią indywidualną dla każdego człowieka i zależy od wielu czynników. Niemniej jednak nie powinieneś spożywać mniej niż 1,5 litra wody dziennie. Warto się zaopatrzyć w butelkę filtrowaną i mieć ją zawsze przy sobie - tym sposobem nie zapomnisz o nawadnianiu organizmu. Jeżeli nie lubisz pić czystej wody, możesz dodać do niej cytryny, ogórka lub mięty.Po trzecie, suplementacja. Suplementy mogą być bardzo pomocne zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu stawów. Pamiętaj, że najważniejsze są jednak ruch, odpowiednia dieta i nawadnianie. Najpopularniejszymi suplementami na chrząstkę stawową są glukozamina, chondroityna i kolagen. Pomocne w procesach regeneracyjnych będą również wapń i magnez. Pamiętaj, aby suplementy przyjmować w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem.

Strzelające stawy - co jeść?

Prócz ćwiczeń, nawodnienia i suplementów potrzebujesz diety na zdrowe stawy. Przede wszystkim musisz utrzymywać odpowiednią wagę ciała. Osoby z nadwagą i otyłe są najbardziej narażone na choroby stawów. Twoje stawy potrzebują wielu składników odżywczych do budowy i regeneracji, takich jak: wapń, fosfor, białko, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy C, D i E, a także cynk i kolagen. Najlepsza dla twoich stawów jest odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska lub śródziemnomorska. Produkty, które powinny znajdować się w diecie, to:

  • ryby morskie,

  • orzechy (szczególnie włoskie),

  • olej rzepakowy i lniany,

  • chude mięso,

  • galaretka,

  • papryka,

  • cytrusy,

  • owoce leśne,

  • kiszonki,

  • białe sery.

Zdecydowanie należy unikać wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, cukru, tłustego mięsa, produktów gotowych (np. zupek z paczki) oraz tłuszczów trans (chipsy, ciasteczka, paluszki). Tego typu produkty ogólnie nie służą twojemu zdrowiu.

Źródła
  1. H. Stolińska-Fiedorowicz, Zdrowe stawy. Leczenie dietą, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2019.
  2. A. Kłosińska, D. Klarecki, Gdy bolą stawy, Wydawnictwo Purana, Wrocław 2015.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.