Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Powody suchości pochwy przed okresem

Agata Muchowskalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 02.07.2023

Niektóre kobiety przed okresem borykają się z suchością pochwy. Jest to zjawisko naturalne i nie powinno niepokoić. Odpowiada za nie spadek hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe nawilżenie pochwy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.


suchosc-pochwy-przed-okresem-co-jest-przyczyna
pexels

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
cwiczenia-na-potencje-jak-ja-poprawic
Seks
1 min.
Ćwiczenia na potencję - jak ją poprawić?
21.01.2022
Spis treści
  1. Suchość pochwy przed okresem – czy to normalne?
  2. Suchość pochwy przed okresem – jeden z objawów PMS
  3. Jak radzić sobie z suchością pochwy przed okresem?

Suchość pochwy przed okresem – czy to normalne?

Kobiecy cykl miesiączkowy składa się z trzech faz:

  • folikularnej,

  • owulacji,

  • lutealnej.

Faza folikularna rozpoczyna się razem z miesiączką i trwa ok. 14 dni, aż do owulacji. Masz wówczas mnóstwo energii, doskonałe samopoczucie i jesteś bardziej odporna na ból. Problem mogą zacząć się po owulacji. W organizmie rośnie stężenie progesteronu, a maleje estrogenów. Z tego powodu niektóre kobiety zaczynają odczuwać przykre dolegliwości nazywane PMS, czyli Zespołem Napięcia Przedmiesiączkowego.

Kilka dni przed okresem mogą pojawić się: ból brzucha, kręgosłupa, tkliwość i drażliwość piersi, biegunka, zaparcia, złe samopoczucie, wrażliwość na bodźce, smutek, apatia, agresja i nerwowość. Jednym z symptomów PMS jest także suchość pochwy przed okresem. Dzieje się tak za sprawą spadku poziomu estrogenu, hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe nawilżenie pochwy. Objawy PMS bywają bolesne i powodują dyskomfort.

U każdej kobiety dolegliwości związane z PMS wyglądają inaczej. Jedne panie będą cierpiały bardziej, a inne mniej. To, w jaki sposób przejdziesz przez tę fazę, zależy od wielu czynników. Wpływ na to mają uwarunkowania genetyczne, budowa anatomiczna oraz stężenie hormonów w organizmie. Nie bez znaczenia jest także higieniczny tryb życia. Kobiety, które odżywiają się prawidłowo, mają dietę bogatą w witaminy i mikroelementy, utrzymują prawidłową wagę ciała i są aktywne fizycznie, rzadziej cierpią z powodu napięcia przedmiesiączkowego.

Suchość pochwy przed okresem – jeden z objawów PMS

Suchość pochwy przed okresem to jeden z niemal 300 objawów PMS. Choć nie dotyczy to każdej kobiety, jest to zjawisko normalne i nie należy się tym martwić, dopóki nie powoduje wyraźnego bólu i dyskomfortu.

Pojawiające się w fazie lutealnej, bezpośrednio przed okresem dolegliwości powodują, że możesz mieć osłabione libido i mniejszą ochotę na seks. Sprawiają także, że jesteś mniej zadowolona ze swojego wyglądu, przez co mniej skłonna do bliskich kontaktów z partnerem.

Suchość pochwy przed okresem powoduje spadek estrogenu. Nie zawsze jest on jednak zauważalny. Zmienia się konsystencja i ilość wydzieliny, jednak nie sprawia to dyskomfortu, przez co możesz nie zwrócić na to uwagi. O suchości pochwy można mówić, gdy podczas stosunku dochodzi do nieprzyjemnego, bolesnego tarcia lub kłucia. Innymi objawami suchości pochwy mogą być:

  • podrażnienie i pieczenie pochwy,

  • spadek libido,

  • plamienie,

  • ból podczas chodzenia.

Jeśli suchość pochwy nie następuje przed okresem, tylko niezależnie od fazy cyklu, udaj się do lekarza, gdyż możesz mieć do czynienia z infekcją lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Jak radzić sobie z suchością pochwy przed okresem?

Suchość pochwy przed okresem to naturalna reakcja organizmu na spadek estrogenów. Bywa jednak kłopotliwa i może powodować dyskomfort, a nawet zwiększyć ryzyko infekcji. Śluz w pochwie nie tylko powoduje, że stosunek nie jest bolesny. Zapobiega także mnożeniu się wirusów, grzybów i pasożytów. Suchość pochwy może powodować brak ochoty na seks. Sprawia też, że jesteś bardziej podatna na urazy i choroby narządów intymnych. Dlatego tak ważne jest prawidłowe nawilżenie pochwy przed okresem.

Przede wszystkim pij dużo wody. Dobrze nawilżony organizm jest mniej podatny na odwodnienie. Jeśli suchość pochwy doskwiera Ci podczas stosunku, stosuj intymne żele nawilżające. Wybieraj te na bazie wody, bez substancji zapachowych, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić błonę śluzową. Pamiętaj także o odpowiedniej bieliźnie. Wybierz tę z naturalnych włókien, np. z bawełny. Bielizna z tworzywa sztucznego nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przez co tworzy doskonałe środowisko do namnażania się grzybów i bakterii. Zmień także dietę. Ogranicz tłuszcze i żywność modyfikowaną na rzecz bogatych w witaminy i mikroelementy warzyw i owoców. Jedz produkty, które zawierają fitoestrogeny. To naturalny zamiennik estrogenów, odpowiadających za produkcję śluzu w pochwie. Bogatym źródłem fitoestrogenów są:

  • soja,

  • rośliny strączkowe,

  • nasiona słonecznika, lnu i sezamu,

  • oliwa z oliwek,

  • czosnek,

  • migdały,

  • suszone morele,

  • zielone warzywa, np. szpinak, fasola szparagowa, soczewica i groch.

Jeśli suchość pochwy będzie uporczywa, możesz udać się do lekarza, który zapisze odpowiednie środki hormonalne. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie brać hormonów na własną rękę.

Źródła
  1. L. Lister, tł. J. Kulig, Pokochaj swój kobiecy krajobraz: jak pozbyć się ograniczeń i wyzwolić kobiecą moc, Studio Astropsychologii, Białystok 2017.
  2. A. Ochwat, Zdrowie kobiet, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2007.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.