Swędząca skóra głowy – przyczyny dolegliwości i sposoby łagodzenia dyskomfortu
Swędząca skóra głowy to nie tylko niekomfortowa dolegliwość. Bagatelizowanie objawów i uporczywe drapanie mogą doprowadzić do nasilenia świądu i rozwoju stanów zapalnych. Problem warto skonsultować z dermatologiem lub trychologiem, aby wykluczyć podłoże chorobowe wymagające wdrożenia odpowiednich medykamentów. Jeśli swędzenie skóry głowy wynika z niewłaściwie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych lub stosowania kosmetyków z agresywnym składem, możesz zredukować nieprzyjemne uczucie dzięki prostym i domowym metodom.
Swędząca skóra głowy – przyczyny
Skórę całego ciała zasiedlają bakterie i grzyby tworzące swoistą mikroflorę. Jest to całkowicie naturalny stan, który nie wymaga interwencji. Wręcz przeciwnie – naruszenie tej równowagi zaburza funkcje ochronne, metaboliczne oraz troficzne mikroflory. Utrzymywanie skóry w suchym stanie zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów. Niestety skalp narażony jest na podwyższoną wilgotność, co sprzyja rozrastaniu się kolonii bakterii i grzybów. To skutkuje zaburzeniem równowagi, czego konsekwencją może być świąd.
Sucha i swędząca skóra głowy nie zawsze wymaga pilnej konsultacji z dermatologiem lub trychologiem. Często powodem takich objawów jest niedokładne spływanie szamponu, odżywki, maski czy serum. Bywa jednak i tak, że podłoże odczuwanego świądu tkwi w chorobie skóry albo zaburzeniach ogólnoustrojowych. Najwięcej trudności diagnostycznych stwarza świąd idiopatyczny, czyli taki, którego przyczyny nie można określić.
Pomocne w uśmierzaniu dolegliwości mogą być domowe sposoby na swędzącą skórę głowy. Zanim jednak zdecydujesz się na stosowanie któregoś z nich, postaraj się rozpoznać przyczynę (samodzielnie lub z pomocą specjalisty). Do źródeł problemu zalicza się:
łupież (zarówno suchy, jak i tłusty, zwanym również łojotokowym),
zbyt częste i nadmierne stosowanie szamponów z drażniącymi substancjami,
nieprawidłowe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
zaburzenia autoimmunologiczne (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca),
alergię (np. na stosowane kosmetyki lub materiał, z którego wykonane są nakrycia głowy),
chorobę pasożytniczą (np. wszawicę),
zaburzenia hormonalne,
nieprawidłowe zbilansowanie diety (i związane z tym niedobory witamin z grupy B i E, minerałów oraz kwasów tłuszczowych z grupy omega),
niedostatki snu i długotrwały stres,
stosowanie leków,
farbowanie i rozjaśnianie włosów.
Swędząca skóra głowy – domowe sposoby na płukanki
Wśród domowych sposobów na swędzącą skórę głowy na szczególną uwagę zasługują ziołowe płukanki. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, wypróbuj napar arnikowo-rumiankowy. Wymieszaj kwiaty rumianku oraz arniki górskiej i zalej dwie łyżki takiej mieszanki dwiema szklankami wrzątku. Napar pozostaw pod przykryciem do ostygnięcia. Następnie odcedź go i stosuj do płukania skóry głowy.
Przy łojotoku, łupieżu i swędzącej skórze głowy warto stosować płukankiz odwaru z pokrzywy zwyczajnej. Aby go przygotować, zalej dwie łyżki liści pokrzywy dwiema szklankami wrzątku. Całość gotuj jeszcze przez pięć minut. Następnie odstaw odwar do ostygnięcia i odcedź go. Stosuj do płukania włosów po każdym myciu.
Mało popularnym, ale skutecznym domowym sposobem na swędzącą skórę g łowy jest stosowanie płukanki tatarakowo-skrzypowej. Korzyści z takiej terapii zyskasz szczególnie przy nasilonym łupieżu i łojotoku. Dwie łyżki rozdrobnionego kłącza tataraku połącz z jedną łyżką skrzypu. Zalej mieszankę trzema szklankami ciepłej wody i gotuj miksturę przez 5 minut. Po tym czasie odstaw odwar, aż ostygnie, a następnie go odcedź i zastosuj do płukania skóry głowy.
Co stosować na swędzącą skórę głowy – domowe maseczki
Skutecznymi preparatami na swędzącą skórę głowy są domowe maseczki. Wystarczy, że wykonasz gęstą sodową pastę i nałożysz ją na problematyczne miejsce na około kwadrans, aby zmniejszyć dokuczliwy świąd wynikający z rozwoju drobnych stanów zapalnych (np. przy wystąpieniu pryszczy na skalpie). Aby przyrządzić taką pastę, dodaj do sody oczyszczonej odrobinę wody. Dolewaj ją aż do momentu, gdy konsystencja maseczki będzie na tyle luźna, aby bez trudu zaaplikować ją na skórę, a jednocześnie na tyle gęsta, aby nie spłynęła na włosy.
Innym skutecznym i domowym sposób na swędzącą skórę głowy jest maseczka z siemienia lnianego. Połącz kilka łyżek ziaren ze szklanką zimnej wody. Gotuj miksturę aż do momentu wytworzenia się kisielu. Gdy ostygnie, nałóż go na skalp i pozostaw przez 20–30 minut. Taka maseczka nie tylko pomoże Ci uporać się ze swędząca i piekącą skórą głowy, ale również odżywi ją i zregeneruje. Podobnego efektu możesz spodziewać się, jeśli będziesz regularnie aplikować preparat na włosy – staną się lśniące i mocne.
Pielęgnacja swędzącej skóra głowy
Swędząca i łuszcząca się skóra głowy to często efekt niewłaściwej pielęgnacji. Wystarczy, że niedokładnie zmyjesz szampon, aby świąd dokuczał Ci aż do następnego mycia. Aby zmniejszyć ryzyko pozostawienia resztek kosmetyku na skalpie, nie nakładaj go bezpośrednio na pasma. Wyciśnij szampon na dłoń lub do kubeczka i rozprowadź z odrobiną wody. Dopiero tak spienionym szamponem możesz umyć skórę głowy i włosy.
Unikaj stosowania preparatów zawierających drażniące składniki. Mowa tu przede wszystkim o SLES i SLS oraz parafinie i silikonach. Zamiast tego wybierz szampon na swędzącą skórę głowy, czyli taki, który zawiera substancje łagodzące i nawilżające. Takie właściwości mają m.in.:
rumianek pospolity
arnika górska,
pokrzywa zwyczajna,
mydlnica lekarska,
tatarak zwyczajny,
aloes drzewiasty.
Poza stosowaniem szamponu na swędzącą skórę głowy warto wykonywać regularne zabiegi olejowania. Szczególnie warte uwagi są olejek z drzewa herbacianego i aloesowy. Mają one właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co pomoże przywrócić równowagę mikroflory skóry głowy.
- M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, vol. 8, nr 3. s. 393–396.
- A. Ożarowski. W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.