Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Sztywność karku – charakterystyka dolegliwości

Emilia Kruszewskalek. Wiktor Trela02.06.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Wskazuje się na wiele przyczyn sztywności karku. Dolegliwość może powstać na skutek złej pozycji spania, przebywania w przeciągu lub postępujących zmian zwyrodnieniowych. Poznaj charakterystykę schorzenia i objawy, których nie powinieneś bagatelizować.


sztywnosc-karku-przyczyny-objawy-cwiczenia
pexels

Polecane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?
27.05.2022
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
Spis treści
  1. Czym jest sztywność karku? 
  2. Przyczyny sztywności karku
  3. Diagnostyka i leczenie sztywności karku
  4. Terapia punktów spustowych w leczeniu sztywności karku

Czym jest sztywność karku? 

Sztywność karku polega na powstaniu bardzo silnego napięcia mięśni szyi, które uniemożliwia swobodny ruch głową. Osoba odczuwająca dolegliwość wskazuje na charakterystyczne „ciągnięcie” mięśni od odcinka piersiowego kręgosłupa. Dysfunkcji towarzyszą dolegliwości bólowe o różnej intensywności. Sztywność karku może utrzymywać się od kilku godzin, nawet do kilku tygodni. Niekiedy objawy przybierają na sile z każdym dniem. 

Przyczyny sztywności karku

Przyczyny sztywności karku są różne. Z problemem borykają się osoby zarówno młode, jak i starsze. Dysfunkcja powstaje na skutek bardzo silnego napięcia i przeciążenia mięśni. Jeśli dolegliwość pojawia się z rana, często u jej przyczyn leżą nieprawidłowa pozycja spania (najczęściej na wznak) lub zła poduszka. Wśród czynników sprzyjających sztywności karku wskazuje się również na nieprawidłową postawę podczas pracy przy komputerze, brak aktywności fizycznej, przebywanie w przeciągu, a nawet chroniczny stres. Pojawiający się wraz ze sztywnością karku ból głowy jest skutkiem zaburzeń krążenia krwi. Najczęściej dolegliwości te wskazują na choroby zwyrodnieniowe lub schorzenia naczyń krwionośnych. Niepokojąca jest również sztywność karku, której towarzyszy drętwienie lub mrowienie ręki. Dysfunkcja może wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe, przesuwanie się krążków, które uciskają na nerwy, lub stany zapalne stawów międzykręgowych. Postępujący problem z czasem staje się przyczyną zaburzeń chwytliwości dłoni i problemów z utrzymaniem przedmiotów. 

Wśród innych przyczyn sztywności karku wskazuje się również na:

  • urazy sportowe, 

  • wady postawy, 

  • skłonność do przybierania nienaturalnej pozycji głowy, np. do przechylania jej na bok. 

Jeśli nagłej sztywności karku towarzyszą silny ból głowy, nudności, senność, apatia lub gorączka, dolegliwości te mogą wskazywać na zapalenie opon mózgowych. 

Diagnostyka i leczenie sztywności karku

Okresowe dysfunkcje karku wynikające z wielogodzinnej pracy przy komputerze lub braku aktywności możemy zniwelować prostymi sposobami. W łagodzeniu bólu szyi ulgę przyniosą chłodne okłady, masaż karku i obręczy barkowej, a przede wszystkim zadbanie o zdrową, higieniczną pozycję kręgosłupa podczas pracy. Zachęcamy więc do zapoznania się z artykułem o tym, jak prawidłowo siedzieć przy komputerze, w którym zawarliśmy wskazówki pozwalające uniknąć tzw. zespołu szyi smartfonowej i przeciążeń mięśni odcinka szyjnego kręgosłupa. 

W przypadku przewlekłego bólu i sztywności karku zaleca się konsultację u specjalisty. Do wizyty tym bardziej powinny nas skłonić objawy współistniejące, jak np. ból głowy, drętwienie lub mrowienie ręki czy uczucie „biegnącego prądu” w części potylicy przy próbie kręcenia głową. Diagnostyka opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem, który poszerzają badania krwi, RTG, tomografia komputerowa lub USG. Celem badań jest ustalenie występowania zastojów w żyłach i tętnicach lub oznak chorób zwyrodnieniowych. Leczenie zależne jest od otrzymanych wyników i zdiagnozowanego problemu. Podstawę terapii stanowi rehabilitacja, uwzględniająca ćwiczenia na kręgosłup szyjny. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, np. dyskopatii szyjnej, niezbędny jest zabieg operacyjny. 

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny zaleca się osobom pracującym przy komputerze oraz mało aktywnym, u których dochodzi do zaniku ruchomości mięśni szyi. Regularna profilaktyka przynosi odczuwalną poprawę w funkcjonowaniu tej partii kręgosłupa i skutecznie chroni przed postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Terapia punktów spustowych w leczeniu sztywności karku

Nawracająca sztywność szyi może być skutkiem napięcia powięzi i powstania na niej punktów spustowych. Ich obecność powoduje silne sztywnienie mięśni i bóle głowy. Obecność punktów powoduje ograniczenie ruchomości szyi i jest przyczyną unoszenia obręczy barkowej. Punkty spustowe umiejscawiają się w powięzi mięśnia czworobocznego grzbietu i są wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Mają postać głęboko osadzonych guzków. Terapia powięziowa polega na uciskaniu punktu techniką szczypcową. W przypadku braku przeciwwskazań fizjoterapeuta wykonuje głęboki ucisk płaski. Obie techniki mają na celu uwolnienie bólu. Uzupełnieniem terapii jest rozciąganie zbyt napiętego pasma mięśniowego i powięzi. 

Źródła
  1. I.A Kapandji, R. Gnat, Anatomia funkcjonalna stawów, t. 3, Kręgosłup, miednica, głowa, Edra Urban & Partner, 2020.
  2. M. Aebi, N. Boos, P. Jarmużek, Choroby kręgosłupa, MediPage, 2016.
  3. A. Coote, P. Haslam, T. Gaździk, Ortopedia i reumatologia Crash Course, Edra Urban & Partner, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-jest-zastosowanie-ultradzwiekow-w-medycynie
Fitness
1 min.
Jakie jest zastosowanie ultradźwięków w medycynie?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.