Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Jak postępować po założeniu szwów rozpuszczalnych?

Magdalena Drąg20.02.2024Aktualizacja: 20.02.2024

Jak działają szwy rozpuszczalne oraz z jakimi korzyściami wiąże się ich wykorzystanie? Kiedy znajdują zastosowanie? Czy przyczyniają się do skrócenia czasu rekonwalescencji i poprawy estetyki ran i blizn po szyciu chirurgicznym?


szwy-rozpuszczalne-wszystko-co-warto-o-nich-wiedziec
Pixabay.com

Polecane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
regeneracja-stawow-w-jaki-sposob-ja-wspomagac
Zdrowie
2 min.
Regeneracja stawów - w jaki sposób kompleksowo ją wspomagać?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
Spis treści
  1. Szwy wykonanie chirurgicznymi nićmi rozpuszczalnymi
  2. Kiedy używa się szwów rozpuszczalnych?
  3. Zalety i wady stosowania nici rozpuszczalnych
  4. Pielęgnacja rany ze szwami rozpuszczalnymi

Szwy wykonanie chirurgicznymi nićmi rozpuszczalnymi

Nici rozpuszczalne to nowoczesna alternatywa dla standardowych nici chirurgicznych. To przełomowy wynalazek, który jest bezpieczny i wygodny dla chirurga i pacjenta. Szwy zakładane za pomocą nici rozpuszczalnych różnią się od tych tradycyjnych głównie zdolnością do rozkładania się w organizmie człowieka w określonym czasie. To eliminuje konieczność usuwania nici po zakończeniu procesu gojenia się. Zamiast tego nici rozpuszczalne stopniowo rozpuszczają się w tkankach, co minimalizuje ryzyko infekcji oraz pozwala uniknąć kolejnej wizyty u chirurga i ich usuwania.

Nici chirurgiczne są wykonane z materiału naturalnego lub syntetycznego – zwykle wybiera się nici syntetyczne, których użycie skutkuje mniejszym ryzykiem infekcji rany. Nici chirurgiczne mogą być plecione (nić składa się z kilku splecionych włókien) lub monofilamentowe (zbudowane z jednego włókna). Istnieją również specjalnie nici, które mają działanie antybakteryjne. Wszystkie nici chirurgiczne są sterylne i pakowane w podwójne opakowanie. Okres całkowitego wchłaniania się nici wynosi 50–70 dni, jednak często wchłaniają się szybciej. Używanie nici samowchłanialnych, ulegających biodegradacji jest bezpieczne.

Lekarze dobierają rodzaj nici używanych podczas operacji pod kątem tego, czy i jak długo rozpuszczają się szwy, aby rana się nie rozeszła i jak najlepiej się goiła. Poza tym wybiera się grubość nici, a także wielkość i kształt igły, z którą nić jest trwale połączona. 

Kiedy używa się szwów rozpuszczalnych?

Szwy rozpuszczalne znajdują zastosowanie w szerokim spektrum procedur medycznych. W chirurgii stanowią doskonałą alternatywę dla szwów tradycyjnych, zwłaszcza w obszarach trudno dostępnych. Są wykorzystywane tam, gdzie minimalizacja śladów po operacji oraz przyspieszenie procesu rekonwalescencji są kluczowe.

Nici rozpuszczalnych używa się na obszarach o niewielkim napięciu tkanek, ale wysokim potencjale zrastania się. Nie stosuje się ich tam, gdzie konieczne jest trwałe i elastyczne połączenie tkanek, czyli do szycia skóry, elementów narządu ruchu, naczyń krwionośnych czy tkanek o małym metabolizmie, ze względu na ryzyko niepełnego gojenia się. Przykładem może być zabieg artroskopii wykonywany w ramach chirurgii urazowo-ortopedycznej, w którym stosuje się głównie nici chirurgiczne stalowe, o monofilamentowej strukturze szwu, które są bardzo wytrzymałe na zginanie, co jest kluczowe przy rehabilitacji pooperacyjnej pacjenta. Dodatkowo są bardzo plastyczne, co minimalizuje ryzyko pęknięcia podczas wiązania.

Nici rozpuszczalne są stosowane w:

  • chirurgii plastycznej; 

  • stomatologii;

  • szyciu ran u dzieci – jeśli jest to możliwe, unika się wtedy, często wiążącej się z dużym stresem u malucha, wizyty w celu ściągnięcia szwów;

  • ginekologii – ze względu na często trudną dostępność szytych obszarów;

  • urologii – nici te nie stanowią pożywki dla bakterii.

Zalety i wady stosowania nici rozpuszczalnych

Korzyści płynące z wykorzystania szwów rozpuszczalnych są zauważalne zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Większy komfort rekonwalescencji, brak konieczności usuwania szwów oraz zmniejszone ryzyko infekcji to tylko niektóre z ich zalet. Ponadto rosnąca liczba badań nad nowymi materiałami i technologiami wpływa na ciągły rozwój tego obszaru, co otwiera drzwi do jeszcze większej efektywności i wszechstronności nici rozpuszczalnych. 

Ich główna zaleta może być, w zależności od sytuacji, również wadą. Szwy biodegradowalne nie są stosowane w procedurach, w których połączenie tkanek jest narażone na naprężenia i musi być trwałe, czyli w ortopedii, chirurgii skóry, okulistyce i chirurgii sercowo-naczyniowej. W tych sytuacjach stosowane są nici niewchłanialne, ponieważ stale podtrzymują one tkanki, są obojętne dla organizmu, nie nasiąkają płynami. Co więcej, istnieją nici niewchłanialne, których nie usuwa się z wnętrza organizmu.

Nici niewchłanialne są usuwane około 7 dni od zabiegu, a nici biodegradowalne rozpuszczają się znacznie dłużej. Jednak trzeba pamiętać, że nici wchłanialne, rozpuszczając się, robią się coraz słabsze, co może powodować rozejście się rany, jeżeli nie została dobrana odpowiednio gruba nić. Dlatego pomimo obecności szwu jego wytrzymałość po 3 tygodniach wynosi jedynie 20% wytrzymałości początkowej. Szwy biodegradowalne są też znacznie droższe od tych standardowych. 

Pielęgnacja rany ze szwami rozpuszczalnymi

Pielęgnacja takiej rany nie różni się zbytnio od pielęgnacji rany zaopatrzonej szwami tradycyjnymi. Powinna być ona utrzymana w czystości i sucha, należy często zmieniać opatrunki, o ile jest taka potrzeba. Należy też zapewnić jej dostęp do powietrza.

Myj ją pod prysznicem wodą z mydłem, nie mocz jej zbyt długo, na przykład w kąpieli w wannie. Lepiej będzie się goić, gdy będzie sucha. Nie opalaj rany na słońcu! Uważaj, by nie była uciskana lub ocierana przez odzież. Dopóki widzisz strupy, odkażaj to miejsce 2–3 razy dziennie preparatem octenidyny. Ran krocza po porodzie nie powinno się odkażać.

Szwy rozpuszczalne to fascynujący przykład, jak innowacje w medycynie przekładają się na realne korzyści dla pacjentów i personelu medycznego. Ich zdolność do rozkładania się w organizmie eliminuje konieczność ich usuwania, przyspiesza proces gojenia się ran i minimalizuje ryzyko infekcji. Wraz z dalszym rozwojem materiałów i technologii perspektywy związane z nićmi rozpuszczalnymi są obiecujące. Wszyscy czekamy na jeszcze bezpieczniejsze i wygodniejsze materiały chirurgiczne.

Masz zaplanowany zabieg i chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Skonsultuj się z chirurgiem. Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu, umówisz e-wizytę korzystając z telemedycyny.

Dowiedz się, jak wygląda e-wizyta u chirurga online - sprawdź.

Źródła
  1. S. Głuszek, Chirurgia. Podstawy., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  2. W. Noszczyk, Chirurgia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2005.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Owsiki w ciąży - czym leczyć? Domowe sposoby
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.