Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Tabletka „dzień po” – kto może ją wypisać i gdzie można ją kupić?

Olga Dąbska18.01.2023Aktualizacja: 18.01.2023

W przypadku odbycia stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub w razie obawy o skuteczność stosowanych metod antykoncepcyjnych rozwiązaniem może być tabletka „dzień po”. Jeszcze kilka lat temu środek ten można było nabyć bez recepty, ale dziś jest ona niezbędna do zakupu. Kto może wypisać receptę na tabletkę „dzień po” i gdzie można ją zrealizować? Czy lekarz może odmówić pacjentce wystawienia recepty na zakup antykoncepcji postkoitalnej?


tabletka-dzien-po-kto-moze-wypisac
unsplash.com

Polecane

skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Spis treści
  1. Tabletka „dzień po” – kto może wypisać receptę?
  2. Gdzie można zrealizować receptę na tabletkę „dzień po”?
  3. Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty na tabletkę „dzień po”?
  4. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”?

Tabletka „dzień po” – kto może wypisać receptę?

W większości krajów Unii Europejskiej tabletki antykoncepcyjne, w tym tabletka „dzień po”, dostępne są bez recepty. Do 2017 roku w Polsce również można było w taki sposób zakupić ten szczególny rodzaj tabletek antykoncepcyjnych. Obecnie, po nowelizacji ustawy dotyczącej świadczeń opieki zdrowotnej, decyzję o przepisaniu każdej formy antykoncepcji hormonalnej musi podjąć lekarz.

To duże utrudnienie, biorąc pod uwagę czas, w jakim powinna zostać przyjęta tabletka „dzień po”. Wynika to z mechanizmu działania tego środka, który polega głównie na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Działanie tabletki „dzień po” jest zatem podobne do tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej, jednak wiąże się z nieco większym obciążeniem dla organizmu. Największą skuteczność środek wykazuje, jeśli zostanie zażyty w ciągu 24 godzin od stosunku. Maksymalny czas na przyjęcie dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym tabletek „dzień po” wynosi w przypadku środka EllaOne do 120 godzin, a Escapelle do 72 godzin po odbyciu stosunku.

Zastanawiasz się, kto może wypisać receptę na tabletkę „dzień po”? Powszechnie panuje przekonanie, że wystawiają ją wyłącznie ginekolodzy. Nie jest to jednak prawdą. Dokument uprawniający do zakupu postkoitalnej antykoncepcji hormonalnej może wystawić dowolny lekarz. Specjalista wypisze receptę w przypadku wykluczenia przeciwwskazań do zażycia tabletki „dzień po” i upewnieniu się, czy pacjentka nie jest w ciąży. Badacze podkreślają jednak, żetabletka „dzień po” nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się zarodka, a później płodu. Środek ten nie działa w przypadku już zapłodnionej i zagnieżdżonej w błonie macicy komórki. Tabletka „dzień po” nie jest produktem o działaniu poronnym.

Po receptę na tabletkę „dzień po” pacjentka może się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, którym może być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy lekarz pełniący dyżur na oddziale nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Obecnie dzięki rozwojowi telemedycyny dużym udogodnieniem w staraniu się o tabletkę „dzień po” są konsultacje lekarskie online. Pacjentka może otrzymać receptę na lek, nie wychodząc z domu, bez konieczności oczekiwania w kolejkach czy stawienia się na wizytę o konkretnej porze. Zdalne wizyty znacznie przyspieszają proces uzyskania recepty na tabletkę „dzień po”. Na Welbi.pl lekarze oferują pomoc całodobowo, w tym nawet w dni wolne od pracy i w święta. Wystarczy zarejestrować się w serwisie, wybrać specjalizację i termin wizyty, dokonać opłaty i czekać na kontakt z lekarzem.

Gdzie można zrealizować receptę na tabletkę „dzień po”?

Bardzo ważnym pytaniem jest to, gdzie można kupić tabletkę „dzień po”. Receptę na tzw. antykoncepcję awaryjną można zrealizować w każdej aptece, która posiada ten rodzaj leków na stanie. Aby się upewnić, czy tabletka „dzień po” znajduje się w asortymencie danej apteki, warto skontaktować z placówką telefonicznie lub skorzystać z internetowych wyszukiwarek leków. Zakup tabletki „dzień po” wiąże się z podaniem niezbędnych informacji – numeru PESEL i 4-cyfrowego kodu recepty albo też podaniem farmaceucie do zeskanowania kodu kreskowego z e-recepty. Należy podkreślić, że recepta na tabletkę „dzień po” może zostać wykupiona w imieniu pacjentki przez inną osobę, która będzie miała dostęp do wspomnianych wyżej danych.

Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty na tabletkę „dzień po”?

Nierzadko spotkać można się z pytaniem, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna. Specjaliści podkreślają, że środek ten jest dla kobiety w pełni bezpieczny, o ile jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem i po wykluczeniu przeciwwskazań. Europejska Agencja Leków uznała ten środek za niewymagający nadzoru lekarskiego. Mimo to lekarzowi przysługuje prawo do odmowy wystawienia recepty na tabletkę „dzień po”. Może powołać się on na tzw. klauzulę sumienia i nie wypisać recepty, gdy godzi to w jego moralność.

Zapisy w Kodeksie etyki lekarskiej są tak sformułowane, że lekarz może powstrzymać się od medycznego działania, jeśli uzna, że nie zgadza się to z jego sumieniem, a jednocześnie odmowa nie stanowi zagrożenia dla pacjenta. Obowiązkiem specjalisty jest jednak wskazać pacjentce innego lekarza, który wystawi receptę na tabletkę „dzień po” oraz odnotować fakt odmowy w dokumentacji medycznej. Niemniej odmowa wiąże się z poświęceniem dodatkowego czasu przez pacjentkę na konsultację u innego specjalisty, a czas w tym przypadku jest kluczowy. Farmaceuta nie może odmówić wydania tabletki „dzień po”, powołując się na klauzulę sumienia.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”?

Podstawowym warunkiem jest brak przeciwwskazań do przyjęcia antykoncepcji awaryjnej. Wymienia się wśród nich zwłaszcza:

  • uczulenie na którykolwiek ze składników leku;

  • choroby jelita cienkiego (np. chorobę Leśniowskiego-Crohna), które mogłyby obniżyć skuteczność leku;

  • ciążę pozamaciczną czy zapalenie jajowodów w przeszłości;

  • ciężkie zaburzenia czynności wątroby;

  • stosowanie leków, z którymi tabletka „dzień po” mogłaby wejść w niepożądane reakcje (np. leków wykorzystywanych w leczeniu gruźlicy, zawierających ziele dziurawca zwyczajnego, stosowanych w zakażeniach wirusem HIV czy grzybiczych, barbituranów i innych leków stosowanych w leczeniu padaczki, cyklosporyny);

  • ciążę.

Źródła
  1. W. Folwarczny, R. Szpak, J. Bugała-Szpak i wsp., Antykoncepcja awaryjna – świadomość młodych kobiet z terenu Górnego Śląska, „Ginekologia Polska” 2009, nr 80, s. 828–832.
  2. A. Karowicz-Bilińska, T. Niemiec, E. Nowak-Markwitz i wsp., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Zastosowanie lewonorgestrelu w antykoncepcji awaryjnej, „Ginekologia Polska” 2012, nr 83, s. 155–156.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
zel-antykoncepcyjny-jak-dziala-czy-jest-skuteczny
Seks
1 min.
Żel antykoncepcyjny - jak działa? Czy jest skuteczny?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.