Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Taniec brzucha - nauka dla początkujących. Dlaczego warto?

Marta Wielgosz31.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Taniec brzucha, czyli belly dance, wciąż jest stosunkowo mało popularny w Polsce. Jeśli jednak zależy ci na wysmukleniu sylwetki, a przy tym na zyskaniu większej pewności siebie, zainteresuj się tą aktywnością. Nauka tańca brzucha jest naprawdę przyjemna, a przy tym może przynieść ci wiele korzyści.


Arabski taniec brzucha wykonywany jest głównie przez kobiety. Dzięki niemu masz szansę rozwijać swoją zmysłowość, a przy tym pracować nad ogólną kondycją. Aby rozpocząć przygodę z tą aktywnością, nie musisz od razu wybierać się na zajęcia w szkole tańca. Podstawy belly dance z powodzeniem opanujesz w domu.

taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
pixabay.com

Polecane

orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
pompki-damskie-jak-je-prawidlowo-robic
Fitness
2 min.
Pompki damskie - jak je prawidłowo robić?
29.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest taniec brzucha?
  2. Taniec brzucha - jak zacząć przygodę z belly dance w domu?
  3. Taniec brzucha - nauka pod okiem profesjonalisty
  4. Co daje nauka tańca brzucha?

Czym jest taniec brzucha?

Arabski taniec brzucha jest niezwykle widowiskowy. Wbrew pozorom nie pochodzi wcale z krajów Orientu - prawdopodobnie powstał w Egipcie. W początkach swojej historii miał charakter rytualny. Wykonywano go wokół rodzącej kobiety, co miało zmniejszyć jej ból i ułatwić poród.

Dziś taniec brzucha jest głównie rozrywką, a przy tym ciekawym rodzajem aktywności fizycznej. Ma wiele odmian, a każda z nich wyróżnia się konkretnymi elementami. Podstawą każdego rodzaju belly dance są jednak odpowiednie sekwencje ruchowe. Składają się na nie m.in.:

  • poziome ruchy miednicy, które przypominają uderzenia,

  • szybkie poruszanie biodrami w rytm muzyki,

  • obroty miednicy i bioder w kształcie koła,

  • obroty brzucha oraz bioder w kształcie poziomej ósemki.

Oprócz tego taniec brzucha uzupełniany jest przez ruchy ramion, klatki piersiowej, ud, kolan i palców. Pozwalają one na stworzenie spójnej całości. Widowiskowemu spektaklowi towarzyszą też odpowiednie akcesoria (np. wachlarze, woale, laski, tace) i zmysłowa, orientalna muzyka. Charakter tańca brzucha podkreśla strój - najczęściej bardzo skąpy. Podczas nauki możesz oczywiście założyć na siebie zwykłe, komfortowe ubranie do ćwiczeń. Jeśli uważasz, że Twoja sylwetka nie wygląda perfekcyjnie, nie obawiaj się tego - płaski brzuch nie jest wymagany! Taka aktywność jest odpowiednia dla każdego, dlatego możesz jej spróbować bez względu na to, jaką masz figurę. Co więcej, mała „oponka” może nawet pomóc ci w tańczeniu.

Taniec brzucha - jak zacząć przygodę z belly dance w domu?

Nauka tańca brzucha nie jest trudna. Jeśli czujesz się dość niepewnie, na początku możesz spróbować nauczyć się podstaw tej aktywności w domowym zaciszu. Zacznij od prostych ruchów. Możesz wykonywać takie ćwiczenia, jak:

  • płynne wysuwanie klatki piersiowej kolejno do przodu, w bok, w tył i w drugi bok. Twórz w ten sposób okrężny ruch, pamiętając, aby unieruchomić jednocześnie dół swojego ciała;

  • wypychanie bioder do przodu, w bok, do tyłu i w drugi bok na lekko ugiętych, złączonych nogach. Na początku oswój się z tym ruchem, a potem stopniowo staraj się, by stawał się coraz bardziej płynny. Podczas jego wykonywania góra ciała powinna pozostać nieruchoma;

  • unoszenie klatki piersiowej w górę, w bok, w dół i do tyłu, które kończy przeniesienie jej na drugi bok. Wykonuj ćwiczenie z rękami ułożonymi równolegle przy ciele.

To absolutne podstawy tańca brzucha. Gdy odpowiednio je opanujesz, możesz przejść do kolejnych ćwiczeń. W internecie znajdziesz wiele tutoriali wideo, w tym filmiki instruktażowe dla początkujących. Dzięki nim możesz zobaczyć, jak tańczy tancerka, a następnie naśladować jej ruchy i stopniowo doskonalić swój warsztat.

Taniec brzucha - nauka pod okiem profesjonalisty

Nauka tańca brzucha może być bardziej efektywna, gdy zapiszesz się na specjalny kurs. Jeśli po początkowych próbach w domu poczujesz, że naprawdę chcesz zaangażować się w trenowanie tej aktywności, zapisz się do szkoły tańca, która oferuje takie zajęcia. Ćwiczenie w ten sposób może okazać się po prostu łatwiejsze i przyjemniejsze. Profesjonalna tancerka brzucha na bieżąco będzie poprawiać Twoje ewentualne błędy i dawać ci skuteczne wskazówki. Dzięki udziałowi w kursie możesz też poznać osoby, które podzielają Twoją pasję. Taniec brzucha łączy bowiem ludzi i pozwala budować poczucie jedności i siostrzeństwa.

Co daje nauka tańca brzucha?

Jeśli wahasz się, czy arabski taniec brzucha to coś dla ciebie, po prostu spróbuj. Pamiętaj przy tym, że taka aktywność może przynieść ci wiele korzyści. Regularne ćwiczenia doskonale rozluźnią, a przy tym wzmocnią Twoje mięśnie brzucha, pleców, łydek i pośladków. Dzięki nim sylwetka może nabrać ładniejszych kształtów - talia się wysmukli, a linia bioder zaokrągli. Taniec brzucha pozwoli ci też wypracować lepszą kondycję i wytrzymałość. Ciało stanie się również bardziej gibkie i elastyczne. Taka aktywność fizyczna jest więc doskonałym rozwiązaniem, gdy chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i poprawić swój wygląd.

Arabski taniec brzucha pomoże ci w zyskaniu większej pewności siebie. To świetny sposób na walkę z kompleksami. Ćwiczenia pozwolą ci zwiększyć świadomość ciała i odkryć na nowo swoją zmysłowość i atrakcyjność seksualną. Taniec brzucha to bowiem świetna choreoterapia - dzięki niemu możesz poprawić samopoczucie, bardziej się otworzyć i lepiej wyrazić siebie.

Źródła
  1. T. Drożdż, Człowiek i taniec. Systemy choreograficzne jako profile badania kultury, Katowice 2012.
  2. J. Pütz, P. Coluccia, Taniec brzucha: eliksir życia z krajów Orientu, Sopot 2007.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.