Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Tęgoryjec u człowieka. Jak się objawia i jak możesz go skutecznie zwalczyć?

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Widera19.05.2021Aktualizacja: 02.04.2024

Tęgoryjec dwunastnicy jest pasożytem z rodziny nicieni. Do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie nieumytych warzyw lub owoców. Dowiedz się, jak objawia się zakażenie i w jaki sposób diagnozowana jest obecność tęgoryjca. Sprawdź, jak przebiega leczenie i jakie są rokowania.


Wakacje w tropikalnych krajach zawsze budzą pozytywne emocje, kojarzą się z rajskim otoczeniem i błogim odpoczynkiem. Piękne wspomnienia mogą jednak zostać zepsute, jeśli z urlopu przywieziesz chorobę tropikalną.

tegoryjec-jakie-sa-objawy-zakazenia
pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest tęgoryjec?
  2. Tęgoryjec dwunastnicy – objawy
  3. Tęgoryjec – jak leczyć i diagnozować chorobę?
  4. Tęgoryjec amerykański a tęgoryjec brazylijski
  5. Co musisz wiedzieć o tęgoryjcu? Podsumowanie

Czym jest tęgoryjec?

Tęgoryjec to pasożyt z rodziny nicieni, który przenika do organizmu we wczesnym stadium rozwojowym. Osiągnąwszy dojrzałość, osiada w dwunastnicy, gdzie rozrasta się do długości 2 cm. Do zakażenia dochodzi w bardzo niepozorny sposób, np. poprzez zjedzenie nieumytych warzyw i owoców. Pasożyt może przeniknąć również przez skórę. Najczęściej do organizmu żywiciela dostaje się przez stopę. Tęgoryjec dwunastnicy bardzo rzadko występuje w Europie. Naturalnym środowiskiem pasożyta jest klimat subtropikalny i tropikalny, dlatego najbardziej na zakażenie narażeni są turyści kierunków egzotycznych. Nicień, natychmiast po przedostaniu się do organizmu, powoduje chorobę zwaną ankylostomozą. Jej objawy nie są jednoznaczne, a bagatelizowane schorzenie może zagrażać życiu.

Tęgoryjec dwunastnicy – objawy

Powodowane przez tęgoryjca objawy nie są jednoznaczne i mogą być mylone z przeziębieniem lub zatruciem. Co więc powinno cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Pierwszymi symptomami są osłabienie organizmu i nadmierna senność, będące wynikiem wysysania krwi z naczyń krwionośnych dwunastnicy. Wraz z zaostrzeniem przebiegu choroby możesz odczuwać dolegliwości układu pokarmowego, m.in. ból brzucha

Tęgoryjec – jak leczyć i diagnozować chorobę?

W związku z niejednoznacznymi objawami choroby istotna jest szybka reakcja na najmniejsze symptomy. Jeśli w ostatnim czasie odbyłeś podróż do krajów tropikalnych i dokucza ci jeden z powyższych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zaniedbanie obecności glisty ludzkiej prowadzi do szeregu komplikacji. Tym bardziej, jeśli należy ona do nicieni powodujących choroby tropikalne, jak równie niebezpieczna włosogłówka. Diagnostyka w kierunku zakażenia tęgoryjcem opiera się na wywiadzie z pacjentem i morfologii krwi. W leczeniu choroby stosuje się preparaty farmakologiczne. Długość terapii uzależniona jest od dojrzałości osobnika i czasu, który przebywał w ciele żywiciela. W niektórych przypadkach pasożyt wykazuje całkowitą odporność na podawane choremu leki. Musisz mieć świadomość, że zbyt późne podjęcie leczenia powoduje nawroty objawów i ponowną aktywność pasożyta. O całkowitym sukcesie możemy mówić, jeśli żaden z symptomów nie powróci przez najbliższe trzy lata.

Jesteś po wakacjach w krajach egzotycznych i dokuczają Ci objawy jak przy przeziębieniu lub zatruciu? To może wynikać z zakażenia przez tęgoryjca! Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, nim choroba się rozwinie. A jeśli nie chcesz tracić czasu w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi.

To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, w zależności od wybranego pakietu, może dać Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu (w ciągu 1 dnia roboczego) i specjalistów (także w formie e-wizyt zwykle w ciągu 3 dni roboczych) oraz wielu badań niezbędnych w diagnostyce chorób pasożytniczych (w tym posiewu kału i badania kału pod kątem obecności jaj pasożytów).

Wypełnij formularz – otrzymasz ofertę i dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Tęgoryjec amerykański a tęgoryjec brazylijski

Wyróżnia się kilka odmian tęgoryjców, w zależności od klimatu, w którym występują. Najpopularniejszymi glistami są tęgoryjec amerykański i tęgoryjec brazylijski. Odmiana brazylijska jest najmniejsza i osiąga niecały centymetr długości. Pasożyt po wkręceniu się pod powierzchnię skóry zostaje w niej i nie migruje do narządów. Zakażenie odmianą brazylijską jest bardzo łatwe, gdyż jaja tęgoryjca znajdują się na powierzchni ziemi. Pasożyt występuje głównie na nadmorskich plażach. Przenika przez nieuszkodzoną skórę, nie pozostawiając żadnego śladu. Z czasem w miejscu zakażenia pojawiają się zaczerwienienie i lekki obrzęk. Tęgoryjec brazylijski porusza się tuż przy powierzchni skóry, a drążone przez niego tunele są widoczne. Uszkadzając naskórek, powoduje jego przesuszenie i obumarcie.

Tęgoryjec amerykański, zwany również nekatorem, występuje w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Do ciała żywiciela przenika poprzez kontakt ze skórą lub drogami pokarmowymi. Żyje i rozwija się w przewodzie pokarmowym, może urosnąć do 1,5 cm. W chwili osiągnięcia dorosłości przesuwa się w kierunku płuc i oskrzeli. Początkowe stadium choroby przebiega bezobjawowo.

Co musisz wiedzieć o tęgoryjcu? Podsumowanie

Tęgoryjec u człowieka powoduje chorobę zwaną ankylostomozą. Pasożyt rozwija się w klimacie ciepłym i wilgotnym. Jest jedną z niebezpiecznych glist, którą można się zarazić w krajach tropikalnych. Tęgoryjec pod skórę przenika natychmiast, kieruje się w stronę dwunastnicy, gdzie osiąga dojrzałość, by następnie zacząć żerowanie. Może trafić również do serca, co bezpośrednio zagraża życiu człowieka. Objawy zakażenia przypominają przeziębienie i zatrucie pokarmowe. Będąc w krajach tropikalnych, zwracaj uwagę na dokładną higienę rąk, staranne mycie owoców i warzyw. W porach deszczowych nie chodź boso, gdyż pasożyt może znajdować się w mokrym podłożu lub w kałużach. Jeśli zauważysz wystąpienie jednego z objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Gdy u jednego z członków rodziny zdiagnozowano tęgoryjca, bardzo wysokie jest prawdopodobieństwo zakażenia pozostałych osób.

Źródła
  1. M. Wiśniewski, A. Zatorska, H. Wędrychowicz, Proteazy asparaginianowe tęgoryjców i ich biologiczna rola w układzie pasożyt-żywiciel, Medycyna Wet. 2004.
  2. J. Morozińska-Gogol, Niechciani przybysze – obce pasożyty w Polsce, Akademia Pomorska w Słupsku, Instytut Nauk o Zdrowiu, Słupsk 2017.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.