Telekonsultacja z geriatrą: wygodna pomoc dla osób starszych
Seniorzy wymagają kompleksowej opieki. Najczęściej cierpią na wiele dolegliwości współistniejących, które wymagają holistycznego podejścia do leczenia. Jeśli szukasz lekarza, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób wieku podeszłego, skorzystaj z pomocy geriatry. Kim on dokładnie jest? Czym się zajmuje geriatra i w jaki sposób może pomóc online? Sprawdźmy!
Polecane
Czym się zajmuje geriatra?
Seniorzy zmagają się nawet z 2 lub 3 chorobami równocześnie. Najczęściej należą do nich cukrzyca, problemy z ciśnieniem, choroby układu krążenia, schorzenia reumatoidalne (np. choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza) czy problemy związane z funkcjonowaniem poznawczym (np. demencja). Każda z tych chorób leczona jest przez innego specjalistę, dlatego tak ważne jest zasięgnięcie porady geriatry, który podchodzi do pacjenta holistycznie.
Geriatria to interdyscyplinarna gałąź medycyny. Lekarz geriatra ma wiedzę z zakresu wielu specjalizacji, co pozwala mu zajmować się wszystkimi dolegliwościami seniora, a nie leczyć tylko wybraną przypadłość. Szczególne znaczenie ma to w farmakoterapii – geriatra dba, aby poszczególne leki nie wchodziły ze sobą w interakcje i dostosowuje je do kondycji zdrowotnej pacjenta.
Osoby starsze na telewizycie: jak geriatra może pomóc online?
Podstawą pracy każdego lekarza jest szczegółowy wywiad przeprowadzany poprzez rozmowę z pacjentem. To ona bowiem pozwala wstępnie określić stan jego zdrowia oraz ewentualną konieczność leczenia i jego przebieg. Dzięki konsultacji lekarskiej online lekarz geriatra jest w stanie nie tylko postawić wstępną diagnozę, ale także skierować osobę starszą na badania. W trakcie e-wizyty lekarz może wypisać także e-receptę na te farmaceutyki, których właśnie zabrakło, a także wystawić zwolnienie L4 online.
Jak przygotować osobę starszą do telewizyty?
Jak dokładnie przygotować seniora na e-wizytę? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest spisanie na kartkę wszystkich dolegliwości, jakie doskwierają osobie starszej. W ten sposób senior w czasie rozmowy z geriatrą nie będzie musiał się martwić o to, że coś pominął, czy o czymś zapomniał.
Przed telekonsultacją warto także, by osoba starsza przemyślała, czego konkretnie potrzebuje od lekarza geriatry, jeśli np. chodzi o e-receptę na stale przyjmowane leki, znała ich nazwę i dawkę. W ten sposób uniknie się zamieszania, jakie mogłoby wyniknąć w momencie konieczności podania nazwy danych farmaceutyków.
Jeśli senior posiada dokumentację medyczną, np. wypis ze szpitala, zaświadczenie o stwierdzonej chorobie przewlekłej, zalecenia od innego specjalisty, warto załączyć je w Panelu pacjenta, jeszcze przed rozpoczęciem telewizyty. W ten sposób lekarz będzie mógł zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, jeszcze przed rozpoczęciem porady i wykorzystać tę wiedzę w trakcie.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.