Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPrzygotowanie do teleporady 1 min.

Teleporada u dietetyka: jak przygotować się do pierwszej e-wizyty?

Redakcja09.11.2021Aktualizacja: 05.10.2022

Chcesz zacząć zdrowiej się odżywiać, stracić lub przybrać na wadze lub zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby czuć się lepiej? Wystarczy, że spotkasz się z dietetykiem online. Zdalna konsultacja może odbyć się w dogodnym dla Ciebie terminie i miejscu. Proste, prawda? Jeśli chcesz skorzystać z tej formy kontaktu ze specjalistą, sprawdź, jak należy właściwie przygotować się do e-wizyty.


teleporada-u-dietetyka-jak-sie-przygotowac
unsplash.com

Polecane

jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
Spis treści
  1. Przygotowania do konsultacji online z dietetykiem krok po kroku
  2. Czym jest dzienniczek żywieniowy?
  3. Czy muszę wykonać badania przez e-wizytą u dietetyka?
  4. Czy podczas pierwszej wizyty u dietetyka dostanę rozpisaną dietę?

Przygotowania do konsultacji online z dietetykiem krok po kroku

Konsultacja online z dietetykiem to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie, ale nie mają czasu lub możliwości, aby spotkać się z nim osobiście. W serwisie Welbi wystarczy wybrać dogodny dla siebie termin, a następnie o określonej porze czekać na połączenie z dietetykiem. Wizyta online jedynie nieznacznie różni się od stacjonarnej. Zmianę stanowi forma kontaktu oraz brak pomiarów antropometrycznych wykonanych przez specjalistę. Reszta procesu przebiega bardzo podobnie, dlatego przed spotkaniem również trzeba do niego odpowiednio się przygotować.

Krok 1. Przygotuj spis posiłków

Ile razy dziennie jesz? O której spożywasz posiłki? Jakie produkty jesz najczęściej oraz z czego składają się Twoje posiłki? Spisz odpowiedzi na te pytania jeszcze przed e-wizytą.

Krok 2. Przygotuj podsumowanie swojej aktywności

Ile i kiedy ćwiczysz? Jaki typ ćwiczeń preferujesz, jak się czujesz po wysiłku? To pytania, które może zadać Ci dietetyk.

Krok 3. Wykonaj pomiary ciała

Przed spotkaniem z dietetykiem, szczególnie online, wykonaj niezbędne pomiary ciała. Dietetyk może zapytać cię o: wagę, wiek, wzrost i obwód w pasie. Na podstawie tych danych specjalista obliczy twoje BMI i sprawdzi, jak ma się w porównaniu z innymi wskaźnikami.

Krok 4. Spisz informacje o stanie zdrowia

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą bądź przyjmujesz leki na stałe, koniecznie powiedz o tym specjaliście. Masz alergię lub nietolerancję na wybrane składniki odżywcze? Spisz je przed spotkaniem, aby o niczym nie zapomnieć.

Czym jest dzienniczek żywieniowy?

Dzienniczek żywieniowy to bardzo dokładne notatki o tym co jesz i kiedy. Nie jest on konieczny, ale znacznie ułatwia pracę specjaliście i pozwala na dokonanie wnikliwej analizy twojego sposobu odżywiania i w efekcie jego oceny.

Właściwie prowadzony dzienniczek żywieniowy powinien uwzględniać:

  • godziny spożywania posiłków,

  • typ posiłku oraz jego skład,

  • ilość i objętość wszystkich dostarczonych do organizmu składników odżywczych (np. kromka chleba, łyżeczka miodu, 2 plastry sera gouda o wadze 50g, pomidor o wadze 80g),

  • rodzaj i objętość wypijanych płynów wraz z informacją o tym czy są dosładzane.

Jeśli po zjedzeniu danego posiłku (lub wybranych składników odżywczych) odczuwasz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, włącz te informacje do dzienniczka. To ułatwi dietetykowi przygotowanie diety lub podjęcie decyzji o konieczności wykonania dodatkowych badań.

Czy muszę wykonać badania przez e-wizytą u dietetyka?

Jeśli zależy Ci na kompleksowym podejściu do diety, warto przed konsultacją wykonać podstawowe badania krwi. Oprócz morfologii możesz wykonać lipidogram, sprawdzić poziom glukozy oraz wskaźniki najważniejszych narządów – nerek, wątroby oraz tarczycy. Dzięki kompleksowej ocenie zdrowia pacjenta profesjonalny dietetyk jest w stanie bardzo szybko zidentyfikować błędy w sposobie żywienia oraz przygotować indywidualny jadłospis, uwzględniający odpowiednią podaż witamin oraz makro i mikroelementów niezbędnych w codziennej diecie. Stały kontakt online ze spejcalistą, a także odpowiednio skomponowane posiłki mogą przyczynić się nie tylko do znacznej poprawy samopoczucia, ale także do polepszenia się poszczególnych parametrów twojego zdrowia.

Czy podczas pierwszej wizyty u dietetyka dostanę rozpisaną dietę?

Zazwyczaj po wstępnej diagnozie dietetyk udziela jedynie ogólnych wskazówek żywieniowych. Szczegółowy plan, zawierający dobrze zbilansowane posiłki jest najczęściej dostarczany w postaci diety online, wysłanej na pocztę elektroniczną kilka dni po pierwszej wizycie. Niektórzy specjaliści preferują jednak przekazanie pełnej rozpiski dopiero na kolejnym spotkaniu, z dokładnym jej objaśnieniem.

Najlepsza dieta zawiera indywidualny jadłospis, dopasowany do twojego stylu życia, potrzeb oraz możliwości finansowych. Tak dobrana dieta pozwala nie tylko uporać się ze zbędnymi kilogramami, ale także łagodzi uciążliwe objawy nietolerancji i alergii pokarmowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
laryngolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Laryngolog: jak może pomóc ci podczas e-wizyty?
02.11.2021
reumatolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Wizyta u reumatologa: jak może pomóc Ci online?
16.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.