Czym jest terapia Gestalt i jakie możesz mieć z niej korzyści?
Terapia Gestalt to stosunkowo młody nurt, ale przynosi tak znakomite efekty, że został uznany za dobrą alternatywę dla klasycznej psychoterapii psychodynamicznej czy poznawczo-behawioralnej. Pomaga przejąć kontrolę nad własnym życiem i pokierować nim w pożądany przez siebie sposób.
Polecane
Co to jest terapia Gestalt?
Gestalt to swego rodzaju filozofia życiowa, a zarazem jedna z najpopularniejszych obecnie metod psychoterapii, która może być pomocna w leczeniu depresji, uzależnień czy w zwalczaniu objawów nerwicy lękowej. Jednak w myśl założeń psychologii humanistycznej, w której nurcie lokuje się Gestalt, zdrowie psychiczne to nie tylko brak wyżej wymienionych dolegliwości. To stan, w którym człowiek może rozwijać swój potencjał, żyć w zgodzie ze sobą i w harmonii z innymi ludźmi.
Według Gestalt istota ludzka nie jest sumą cech czy doświadczeń, lecz nierozerwalną całością (postacią – niem. gestalt), i to zmieniającą się dynamicznie w ciągu życia. Co więcej, każdy jest indywidualnością i to, co dobre dla jednej osoby, może okazać się nieprzydatne w przypadku innej. Terapia Gestalt jest procesem, w którym masz szansę spojrzeć na siebie z takiej całościowej, a zarazem indywidualnej, perspektywy. To zaś pozwoli Ci znaleźć adekwatne rozwiązania problemów, żyć pełniej i szczęśliwiej.
Jakie są zasady terapii Gestalt?
Fundamentalne zasady Gestalt zostały ujęte w dziewięciu punktach, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć idee i cel psychoterapii prowadzonej w tym nurcie. Brzmią one następująco:
Żyj teraz – zajmuj się teraźniejszością, a nie przeszłością czy przyszłością.
Żyj tutaj – skoncentruj się na tym, co obecne, a nie na tym, czego nie ma.
Nie żyj wyobrażeniami – doświadczaj tego, co realne.
Powstrzymaj niepotrzebne myślenie, analizowanie – spostrzegaj, smakuj.
Zamiast manipulować, wyjaśniać, usprawiedliwiać lub osądzać – wyrażaj siebie.
Nie ograniczaj się – pozwól sobie na przeżycie i tego, co przyjemne, i tego, co bolesne.
Odrzucaj stereotypy czy nakazy, jeśli są sprzeczne z Twoją wiedzą o samym sobie.
Weź odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i czyny.
Bądź tym, kim naprawdę jesteś.
Terapia w nurcie Gestalt pozwoli Ci osiągnąć powyższe cele, co przełoży się pozytywnie na Twoją satysfakcję z życia i jakość relacji z otoczeniem.
Jak wygląda terapia Gestalt?
Jedną z podstawowych idei Gestalt jest ta, że każdy człowiek zdolny jest samodzielnie odnaleźć źródła swoich problemów i wypracować najlepsze sposoby ich przezwyciężenia. Z tego powodu psychoterapia Gestalt opiera się o szczególną relację terapeutyczną. Nie ma w niej specjalisty i pacjenta, lecz jest dwoje ludzi, między którymi nawiązuje się oparta na zaufaniu i bliskości relacja.
Terapeuta nie występuje w roli eksperta, który ma udzielić „pacjentowi” odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jest jednie przewodnikiem i towarzyszem jego samodzielnych poszukiwań. Ma przy tym prawo – co nie zdarza się w innych nurtach terapeutycznych – dzielić się własnymi doświadczeniami. Rolą terapeuty jest także wspomaganie „pacjenta” w jego dążeniu do zmian.
Terapia może mieć postać indywidualnych spotkań lub psychoterapii grupowej, a właściwie – indywidualnej na tle grupy. Ta ostatnia jest okazją do przepracowania swoich problemów zarówno przy wsparciu terapeuty, jak i pozostałych uczestników spotkania. Takie sesje często przybierają formę psychodramy. Gestalt nie narzuca jednak sztywnych metod działania.
W zależności od charakteru poruszanych problemów terapia Gestalt może być krótkoterminowa (zamknąć się w kilku spotkaniach) lub trwać nawet parę lat. Sam przebieg spotkań także uzależniony jest od ich tematu oraz od inicjatywy i kreatywności uczestników. Szczere, głębokie relacje pomiędzy nimi są w zasadzie jedynym warunkiem efektywności sesji.
Jak skorzystasz na terapii Gestalt?
Jeśli zdecydujesz się na psychoterapię w nurcie Gestalt, może ona pomóc Ci:
w poszerzeniu samowiedzy, czyli znajomości własnych ograniczeń, możliwości, pragnień, lęków itd.,
we wzmocnieniu poczucia własnej wartości, byś odniósł się do siebie – takiego, jakim naprawdę jesteś – z miłością i wyrozumiałością,
w przejęciu kontroli nad własnym życiem i pokierowaniu nim w zgodzie z ze swoimi prawdziwymi potrzebami.
Dzięki terapii Gestalt masz szansę wsłuchać się we własne uczucia i lepiej je zrozumieć. Możesz skonfrontować się z tym, co hamuje Twój rozwój, odkryć swoje prawdziwe powołania. Przekonasz się, ile w tym, do czego dążysz, jest Twoich własnych intencji, a ile chęci sprostania oczekiwaniom innych osób czy obowiązującym stereotypom.
Samowiedza, jaką zdobędziesz dzięki psychoterapii Gestalt, umożliwi Ci przejęcie odpowiedzialności za kształt Twojego życia. Znając siebie, będziesz w stanie odróżniać, jakie działania służą Twojemu dobrostanowi, a które Ci szkodzą. Pozwoli Ci to świadomie pokierować własnym losem, z najlepszym wykorzystaniem indywidualnego potencjału.
- V. Chu, Psychoterapia Gestalt, tł. S. Lisiecka, A. Wilkołazka, Wydawnictwo Od Do, Łódź 2013.
- A. Tanalska, Relacja Ja-Ty w terapii Gestalt [w:] M. Lis-Turlejska (red.), Nowe zjawiska w psychoterapii, J. Santorski & Co., Warszawa 1991.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.