Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Terapia poznawczo-behawioralna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Anna Rosińska29.07.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Jednym ze skuteczniejszych i częściej stosowanych nurtów psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych, choć z powodzeniem stosuje się ją również u pacjentów, którzy zmagają się z trudnościami emocjonalnymi czy też nawracającymi problematycznymi zachowaniami. Każdy psychoterapeuta pracuje w wybranym przez siebie nurcie, dlatego tak ważne jest, abyś mógł świadomie wybrać specjalistę, który zadba o Twój dobrostan psychiczny. Co powinieneś wiedzieć, by uznać, że terapia poznawczo-behawioralna będzie dobrym wyborem?


terapia-poznawczo-behawioralna-na-czym-polega
pexels

Polecane

jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
komunikacja-interpersonalna-co-jest-techniki
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest komunikacja interpersonalna?
19.01.2023
introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
Spis treści
  1. Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna? 
  2. Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna? 
  3. Terapia poznawczo-behawioralna – kiedy warto z niej skorzystać? 
  4. Psychoterapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży 
  5. Jak długo trwa terapia poznawczo-behawioralna? 

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna? 

Aby lepiej zrozumieć, czym jest terapia behawioralno-poznawcza, warto zwrócić uwagę na samą jej nazwę. Właśnie ona wskazuje podstawową cechę tego nurtu. Jest to połączenie dwóch metod terapeutycznych. 

Terapia poznawcza opiera się na założeniu, że każdy z nas tworzy własną rzeczywistość. Jednocześnie to, jak interpretujemy wydarzenia, ma wpływ na to, jak się zachowujemy i jakie emocje nam towarzyszą. 

Druga z metod to terapia behawioralna. Głównym jej założeniem jest to, że otoczenie i indywidualne doświadczenia mają istotny wpływ na nasze zachowanie i sposób myślenia. Terapia behawioralna szuka więc przyczyny zaburzenia lub trudności w zdarzeniach, które miały miejsce w przeszłości. Jednocześnie jej nadrzędnym celem jest doprowadzenie do zmiany wyuczonych reakcji, które sprawiają, że postrzegamy rzeczywistość niczym w krzywym zwierciadle. 

Terapia poznawczo-behawioralna przeplata te dwie metody terapeutyczne, dzięki czemu skutecznie pomaga w wielu zaburzeniach.

Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna? 

Zanim wybierzesz się na pierwszą wizytę do psychoterapeuty, poznaj przebieg takiego spotkania. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna i czego możesz się spodziewać podczas kolejnych wizyt. Terapia behawioralno-poznawcza prowadzona jest w czasie indywidualnych spotkań z terapeutą. Podczas kolejnych zajęć terapeutycznych specjalista pomoże ci odkryć schematy myślenia, które nieświadomie powielasz z powodu swoich doświadczeń z przeszłości. Terapeuta w nurcie poznawczo-behawioralnym przeprowadzi Cię krok po kroku przez ten proces.

Techniki, z których korzysta terapia poznawczo-behawioralna, pozwalają odkryć, co wpłynęło na ukształtowanie się Twoich schematów myślenia. Na początku uświadamiasz sobie, z jakim problemem się mierzysz. Na tym etapie korzysta się głównie z narzędzi terapii poznawczej, aby znaleźć przyczynę problemu. Następnie określasz schematy myślenia i decydujesz, czy chcesz je zmienić. Ten etap wykorzystuje w pełni techniki terapii behawioralnej. To one pozwolą Ci oswoić się z lękami i zmienić błędne nawyki. Terapeuta może wykorzystywać ćwiczenia podczas spotkania lub też zadawać tak zwane prace domowe, które mają na celu wyrobienie sobie dobrych nawyków w codziennym życiu. 

Terapia poznawczo-behawioralna – kiedy warto z niej skorzystać? 

Szerokie zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej świadczy o tym, że jest ona pomocna w wielu problemach ze zdrowiem psychicznym. Najczęściej jednak stosowana jest podczas leczenia zaburzeń takich jak:

  • depresja,

  • nerwica,

  • fobie,

  • ataki paniki,

  • syndrom stresu pourazowego,

  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Lista zaburzeń, które dobrze reagują na terapię poznawczo-behawioralną, jest jednak znacznie dłuższa. Wiele osób decyduje się na leczenie nałogów oraz dolegliwości psychosomatycznych z wykorzystaniem właśnie tego nurtu terapeutycznego. Jeśli więc podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby stany depresyjne, ataki paniki lub inne zaburzenia natury psychicznej, terapia poznawczo-behawioralna może być rozwiązaniem, które pozwoli przywrócić zdrowie i równowagę psychiczną.

Pamiętaj jednak, by nie diagnozować się bez rozmowy ze specjalistą. Jeśli niepokoi Cię zachowanie Twoje lub bliskiej Ci osoby, skonsultuj to z licencjonowanym psychoterapeutą. Terapia poznawczo-behawioralna pomoże Ci znaleźć przyczynę zaburzeń, ale też zrozumieć, z czego one wynikają i jak możesz sobie z nimi poradzić. Jeśli chcesz lepiej poznać swoje schematy myślenia i uporać się ze skrywanymi lękami, terapia poznawczo-behawioralna będzie dobrym wyborem.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży 

Niezwykle delikatną materią są zaburzenia psychiczne występujące u dzieci i młodzieży. Coraz młodsze osoby doświadczają stanów lękowych lub depresyjnych, co jest wskazaniem do niezwłocznej pomocy psychoterapeutycznej. Dzięki zastosowaniu metod terapii poznawczo-behawioralnej możliwe jest leczenie zaburzeń u dzieci. Odpowiednio dobrana terapia przyniesie im wiele korzyści w dorosłym życiu. Warto przy tym pamiętać, że im mniejsze dziecko, tym zaangażowanie rodziców w proces terapii powinno być większe. Jeśli więc jesteś rodzicem i zauważasz niepokojące zachowania u swojego dziecka, pamiętaj, że Ty również będziesz częścią pracy terapeutycznej. 

Jak długo trwa terapia poznawczo-behawioralna? 

Czas trwania terapii poznawczo-behawioralnej jest zróżnicowany i zależy od złożoności problemu, z którym się zgłaszasz do specjalisty. Jest to mimo wszystko jedna z krócej trwających terapii, ponieważ z reguły całość zamyka się w około 20 sesjach. Spotkania z terapeutą mogą odbywać się raz w tygodniu lub częściej. Terapia poznawczo-behawioralna trwa więc około 3–4 miesięcy. Jest to dość krótki czas w porównaniu z innymi nurtami psychoterapii, jednak to nie czas trwania, a narzędzia wykorzystywane podczas terapii powinny być czynnikiem, który skłoni Cię do wyboru właśnie tego nurtu.

Źródła
  1. Popiel A., Pragłowska E., (2008) Psychoterapia poznawczo-behawioralna. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Paradygmat, Warszawa 2008. 
  2. https://www.superego.com.pl/czym-jest-i-na-czym-polega-terapia-poznawczo-behawioralna/ [12.05.2022]
  3. https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/psychoterapia-poznawczo-behawioralna-cbt/ [12.05.2022]

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
socjoterapia-czym-jest-dla-kogo-jest-wskazana
Zdrowie psychiczne
2 min.
Socjoterapia - czym jest? Dla kogo jest wskazana?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.