Co to jest tłuszczak na plecach? Wskazania do usunięcia zmiany
Tłuszczak to guz nowotworowy o charakterze łagodnym, który często lokalizuje się na plecach. Zmiana ta z reguły nie wymaga leczenia. Zazwyczaj jest usuwana ze względów estetycznych. Tłuszczak na plecach może być jednak pomylony z tłuszczakomięsakiem, nowotworem złośliwym, dlatego skonsultuj tę zmianę z lekarzem. Dowiedz się więcej na temat tłuszczaka na plecach i wskazaniach do zabiegu jego usunięcia.
Co to jest tłuszczak na plecach?
Tłuszczak na plecach to nowotwór niezłośliwy tkanki łącznej, który ma postać skupiska komórek tłuszczowych wraz z torebką. Zmiana występuje zazwyczaj pojedynczo. Ma okrągły lub owalny kształt. Umiejscowiona jest w tkance podskórnej. Tłuszczak jest miękki w dotyku, ogólnie bezbolesny, niekiedy przesuwalny (po palpacyjnej manipulacji wraca samoistnie do pozycji wyjściowej). Zmiana ma kolor skóry lub lekko żółte zabarwienie. Otaczająca ją skóra nie jest zmieniona chorobowo. Zamiana rozwija się bardzo wolno. Z tego też względu większość tłuszczaków na plecach jest mała. Pozostawienie zmiany wiąże się z jej systematycznym wzrostem. W praktyce klinicznej spotkać można tłuszczaki, których rozmiar wynosi nawet ponad 6 cm.
Przyczyny powstania tłuszczaka na plecach
Jak dotąd nie udało się określić dokładnie przyczyny powstawania tłuszczaków. Specjaliści zwracają uwagę na czynniki, które sprzyjają ich rozwojowi. Wymienia się wśród nich zwłaszcza:
predyspozycje genetyczne – obciążony wywiad rodzinny w kierunku tłuszczaków: jeśli w rodzinie obserwuje się częste przypadki tłuszczaków, to podnosi ryzyko rozwoju zmiany;
wiek pomiędzy 40. a 60. rokiem życia – tłuszczaki na plecach zwykle występują u osób dorosłych, częściej stwierdza się je u mężczyzn niż u kobiet;
nadmierna masa ciała;
występowanie blizn pooperacyjnych, po zranieniach i przebytych urazach.
Tłuszczaki częściej rozwijają się u osób zmagających się z takimi schorzeniami, jak m.in.:
choroba Cowdena – jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący i charakteryzuje się występowaniem wielu ognisk nowotworów łagodnych;
choroba Madelunga – łagodna symetryczna tłuszczakowatość, charakteryzuje się rozsianym nieotorebkowanym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej obejmującym szyję, tułów i kończyny górne;
zespół Gardnera – jeden z wariantów polipowatości rodzinnej, typowe jest dla niego występowanie mnogich polipów o typie gruczolaków w jelicie grubym;
tłuszczakowatość bolesna – choroba wywołana głównie przez zaburzenia metaboliczne i hormonalne, charakteryzuje się nieprawidłową dystrybucją tkanki tłuszczowej.
Usuwanie tłuszczaka – do jakiego lekarza się zgłosić?
Zastanawiasz się, do jakiego lekarza zgłosić się z guzkiem pod skórą? Przy podejrzeniu tłuszczaka zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub do dermatologa, czyli specjalisty od chorób skóry i jej przydatków. Każda taka zmiana – nawet jeśli ostatecznie nie będzie wymagała leczenia – powinna być skonsultowana z lekarzem. Usunięciem tłuszczaka na plecach zajmuje się chirurg, do którego otrzymasz skierowanie od lekarza stawiającego rozpoznanie.
Czy konieczne jest usunięcie tłuszczaka na plecach?
Zazwyczaj leczenie tłuszczaka nie jest konieczne. Niewielkich rozmiarów zmiany, które nie sprawiają problemów, pozostawia się tak, jak są. Wśród wskazań do usunięcia zmiany wymienia się zwłaszcza ograniczenie możliwości wykonywania ruchów i powodowanie przez tłuszczaka dolegliwości bólowych, co wiąże się z jego rozrostem. Zmiana o takiej lokalizacji, podobnie jak tłuszczaki na głowie, jest często podrażniona, co powoduje spory dyskomfort. Tłuszczak na plecach może być usunięty również z powodów estetycznych – zmiana stanowi dla niektórych osób defekt kosmetyczny, który rzutuje na ich samoocenę i zadowolenie z wyglądu.
Tłuszczak na plecach – usuwanie z powodu niepewności diagnostycznej
Usunięcie tłuszczaka na plecach lekarz może zalecić w przypadku niejasnego rozpoznania, kiedy istnieje podejrzenie, że powstała zmiana to m.in.:
Tłuszczakomięsak – to rodzaj nowotworu złośliwego, który wywodzi się z komórek budujących tkankę tłuszczową. Jest najczęstszym z mięsaków tkanek miękkich u dorosłych. Podstawą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany, uzupełniane o radio- i chemioterapię.
Naczyniak – to niezłośliwy nowotwór wywodzący się z drobnych naczyń krwionośnych. Większość jest zlokalizowana w obrębie skóry głowy i szyi. Ma postać lekko wypukłych, czerwonych punkcików, zazwyczaj o średnicy 1–3 mm. Duże i objawowe naczyniaki wymagają usunięcia. Stosuje się embolizację lub zabieg operacyjny.
Torbiel naskórkowa – zwana jest też torbielą łojową lub zwyczajowo kaszakiem. Najczęściej rozwija się na skórze głowy, twarzy, karku. W jej wnętrzu znajdują się łój, zrogowaciały naskórek, elementy mieszków włosowych. W większości przypadków zaleceniem jest usunięcie zmiany na wczesnym etapie jej rozwoju.
Wycięcie tłuszczaka na plecach
Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka na plecach uważa się za najskuteczniejszą metodę jego usunięcia. Zabieg polega na nacięciu skóry wokół guza i usunięciu go razem z torebką, w której się znajduje. Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka na plecach zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Zabieg jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Następnie miejsce po tłuszczaku jest zszywane. Rozwiązaniem alternatywnym jest liposukcja tłuszczaka na plecach. Zabieg polega na odessaniu zawartości zmiany przy użyciu niewielkiej sondy, po czym otaczająca go torebka zostaje usunięta kleszczykami chirurgicznymi. Założenie szwów nie jest konieczne, zwykle wystarczy odpowiedniego typu opatrunek uciskowy. Inne metody, o mniejszej efektywności, to: ostrzykiwanie sterydami (podanie leku do wnętrza tłuszczaka, co powoduje jego skurczenie), lipoliza, czyli tzw. rozpuszczanie tłuszczaków (wstrzykiwanie do zmiany środków powodujących rozpad komórek tłuszczowych), terapia ultradźwiękami, laseroterapia.
- W. Gliński, H. Wolska, Dermatologia. T. 2, Czelej, Lublin 2004.
- S. Jabłońska, T. Chorzelski, Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
- S.J. Robertson, R.J.G. Rycroft, S.H. Wakelin, Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.