Gdzie można znaleźć tokoferole i jakie mają działanie na organizm?
Tokoferole pełnią ważną funkcję w ludzkim organizmie. W dużej ilości są one dostarczane wraz z pożywieniem, dlatego rzadko kiedy występuje niedobór. Tokoferole i tokotrienole wchodzą w skład witaminy E, która jest znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Regularne stosowanie kosmetyków z jej dodatkiem sprawia, że skóra staje się bardziej nawilżona, jędrna oraz elastyczna. Dowiedz się, gdzie można znaleźć tokoferol i jak jest on ważny dla organizmu.
Co to jest tokoferol?
Tokoferole oraz tokotrienole wchodzą w skład witaminy E, która jest niezbędna dla naszego organizmu. Można wyróżnić całą grupę związków, jak:
Alfa-tokoferol,
Beta-tokoferol,
Gamma-tokoferol,
Delta-tokoferol,
Tokol.
Każdy z nich charakteryzuje się innym oddziaływaniem na organizm lub skórę. Najsilniejszą aktywność witaminy E wykazuje alfa-tokoferol. Tokoferole mogą być zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. Witamina E przez wielu jest nazywana witaminą młodości, głównie za sprawą swoich właściwości antyoksydacyjnych.
Gdzie naturalnie występują tokoferole?
Witamina E, która składa się z tokoferoli, pierwszy raz została wyizolowana z oleju pochodzącego z kiełków pszenicy. Jest witaminą, która dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego występuje w tych częściach roślin, które mają oleje, lub w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Warto wiedzieć, gdzie występuje tokoferol, dzięki temu można lepiej układać własny jadłospis. Naturalnie można ją znaleźć w:
oliwie z oliwek,
oleju (słonecznikowym, rzepakowym, sojowym, z pestek winogron),
kiełkach pszenicy i innych zbożach,
orzechach i migdałach,
maśle,
warzywach (takich jak: pomidory, papryka, szpinak, brokuł, marchew),
owocach (takich jak: morele, brzoskwinie, jagody, porzeczki),
żółtkach jaj,
płatkach owsianych i otrębach,
tłustych rybach.
W mniejszych ilościach witamina E jest także obecna w zielonych warzywach liściastych, np. sałacie czy jarmużu. Można również sięgać po przyprawy, takie jak czarnuszka, która jest bogata w wiele witamin i minerałów i łatwo ją dodać do różnych potraw.
Tokoferole mogą być również dodawane do żywności, często jako konserwanty przedłużające trwałość produktów spożywczych. Można je znaleźć w margarynach, fermentowanym nabiale, gotowych zupach lub sosach czy kakao. Ich dodatek nie wpływa w żaden sposób negatywnie na organizm. Przedawkowanie witaminy E jest trudne i zdarza się niezwykle rzadko, ponieważ nadprogramowa ilość tokoferoli jest gromadzona w tkance tłuszczowej lub nadnerczach, a następnie wydalana z organizmu.
Niedobór witaminy E – objawy
Tokoferole są bardzo ważne dla organizmu, dlatego należy zadbać o ich odpowiedni poziom. Stosując zbilansowaną dietą, zawierającą odpowiednie dawki witamin i minerałów, lub suplementując witaminę E, rzadko dochodzi do pojawienia się jej braku w organizmie. Należy jednak pamiętać, że mogą pojawić się jej niedobory, które w szczególności są niebezpieczne dla dzieci i niemowląt, gdyż mogą powodować niedokrwistość lub zaburzenia widzenia.
U dzieci i dorosłych może pojawić się wiele chorób oczu, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie pozwalają poprawić widzenie i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. O tym, jak zadbać o wzrok domowymi sposobami, można przeczytać na https://www.welbi.pl/jak-poprawic-wzrok-domowe-sposoby/.
U dorosłych niedobór witaminy E powoduje:
problemy z pamięcią i koncentracją,
obniżenie odporności,
szybszy rozwój chorób neurodegeneracyjnych,
u mężczyzn niepłodność,
u kobiet zaburzenia miesiączkowania lub poronienia,
pogorszenie wzroku.
Dawkowanie witaminy E zależy od wieku, a także płci. U wcześniaków często dochodzi do niedoborów, dlatego po konsultacji z lekarzem należy zadbać o odpowiednią suplementację. Tokoferole są również ważne w profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego. Mają działanie antykoagulacyjne i przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów, a także zmniejszają ryzyko zawału serca. Najłatwiej je przyjmować z pożywieniem, np. dodając siemię lniane do posiłków. O jego właściwościach i przygotowaniu przeczytasz tutaj https://www.welbi.pl/siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac/.
Działanie tokoferoli na organizm
Witamina E jest przeciwutleniaczem, czyli neutralizuje wolne rodniki, które są odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry, a także rozwój wielu chorób. Korzystnie wpływa na stan skóry, poprawiając jej kondycję. Ponadto usprawnia krążenie, pozytywnie działa na wzrok, a także poprawia pamięć i koncentrację. Witamina E jest konieczna dla szybszego gojenia się ran.
O odpowiedni poziom witaminy E powinny w szczególności zadbać kobiety przygotowujące się do ciąży. Jest ona ważna dla układu rozrodczego, bierze udział w owulacji, a także rozwoju komórki jajowej i jej prawidłowym zagnieżdżeniu się w śluzówce macicy. Również mężczyźni powinni zadbać o jej odpowiedni poziom, ponieważ jest ona ważna dla produkcji nasienia.
Działanie w kosmetyce
Witamina E ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Może być użyta jako konserwant i przedłużać trwałość kosmetyków lub jako składnik aktywny. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu poprawia kondycję skóry, zmniejsza oznaki starzenia się, takie jak zmarszczki czy utrata jędrności.
Po kosmetyki zawierające witaminę E powinny sięgać osoby, które zaobserwowały u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry. Regularne stosowanie kremów, balsamów czy olejków do ciała sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Witamina E jest częstym składnikiem linii przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej lub z pierwszymi oznakami starzenia się. Dodatkowo poprawia ona poziom nawilżenia skóry, a także wspiera produkcję kolagenu. Stosowanie kosmetyków z tokoferolami, a zwłaszcza z alfa-tokoferolem sprawdza się również u osób z przebarwieniami skórnymi. Takie produkty rozjaśniają skórę, zmniejszając ciemne przebarwienia.
Witaminę E można znaleźć także w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Odżywia ona włosy, nawilża je, a także pozytywnie wpływa na skórę głowy, zmniejszając podrażnienia i przyspieszając wzrost włosów. Zastosowanie produktów z witaminą E pozwala również na regulowanie produkcji sebum, przez co włosy mniej się przetłuszczają i dłużej pozostają świeże.
- A. Zielińska i inni, Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, „Chemik”, 2014, 68, 7, s. 585–591.
- B. Milanovic, Witamina E – co kryje świat tokoferoli?, „Świat Przemysłu Farmaceutycznego”, 3/2016, s. 112–116.
- W. Czerwonka i inni, Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna”, 2019, 1, vol.8, s.13–16.
- E. Lamer-Zarawska i inni, Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.