Torbiel krwotoczna jajnika – czy jest groźna? Przyczyny i objawy
Torbiel krwotoczna jajnika jest zmianą, która powstaje po owulacji. Chociaż jej rozpoznanie często wzbudza obawy, w większości przypadków nie jest ona groźna i nie powoduje powikłań. Konieczna jest jednak jej obserwacja. Zobacz, jakie są przyczyny torbieli krwotocznej.
Torbiel krwotoczna jajnika
Torbiel jest patologiczną zmianą, która może powstawać w różnych miejscach w ciele człowieka. W tkance tworzy się przestrzeń, która jest wypełniona płynem. Często jest to treść surowicza, ale może to być również krew. Torbiele są zmianami nienowotworowymi. Jednak zawsze wymagają obserwacji, a w niektórych sytuacjach również leczenia.
U kobiet często można zaobserwować torbiel jajnika. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu zmian. Różnią się one zawartością oraz sposobem powstawania. Jedną z nich jest torbiel krwotoczna.
Torbiel krwotoczna to owalna przestrzeń w jajniku, która jest wyraźnie odgraniczona od prawidłowej tkanki tego narządu. Jest ona wypełniona krwią, która pochodzi z naczyń krwionośnych. Torbiele krwotoczne zwykle występują pojedynczo. Mogą osiągać różne rozmiary.
Jakie są przyczyny torbieli krwotocznej jajnika?
Torbiel krwotoczna powstaje po owulacji. Komórka jajowa dojrzewa w pęcherzyku. W odpowiednim momencie cyklu – gdy zmienia się stężenie hormonów płciowych – dochodzi do jego pęknięcia. Uwolniona komórka jajowa przedostaje się do jajowodu, a następnie może zostać zapłodniona. Proces ten zachodzi co miesiąc.
Pęcherzyk z dojrzewającą komórką jajową znajduje się w tkankach, które są dobrze unaczynione. W momencie jego pęknięcia przypadkowo może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Wówczas krew wylewa się do pęcherzyka i wypełnia go. W ten sposób dochodzi do powstania torbieli krwotocznej.
Torbiel krwotoczna jajnika może powstawać co pewien czas, gdy pęcherzyk z komórką jajową jest umiejscowiony w pobliżu naczynia krwionośnego. Pamiętaj jednak, że tego typu zmiana może pojawiać się również w każdym cyklu menstruacyjnym. Dzieje się tak, ponieważ niektóre kobiety mają tendencję do ich tworzenia się. Przyczyna tego stanu nie została dokładnie poznana.
Torbiel krwotoczna a torbiel endometrialna
Torbiel krwotoczna nie powinna być mylona z torbielą endometrialną. Są to dwie różne zmiany. Mają one inne przyczyny, objawy oraz sposób postępowania terapeutycznego. Torbiel endometrialna pojawia się u kobiet, które chorują na endometriozę. Jej przyczyną jest obecność komórek błony śluzowej macicy w jajniku. Zmiana również jest wypełniona krwią, ale jest to krew menstruacyjna.
Objawy torbieli krwotocznej jajnika
Torbiel krwotoczna może przebiegać bezobjawowo i być wykryta przypadkowo w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Zdarza się jednak, że zmiana jest duża i uciska na sąsiadujące struktury. Tym samym może pojawić się ból podbrzusza, dyskomfort, kłucie w okolicy jajnika. Dolegliwości występują w drugiej połowie cyklu, po owulacji.
Diagnostyka torbieli krwotocznej jajnika
Jeżeli zaobserwowałaś u siebie objawy, które wskazują na torbiel krwotoczną, powinnaś udać się do ginekologa. Lekarz zbierze wywiad i przeprowadzi standardowe badanie ginekologiczne. Wykona również badanie ultrasonograficzne (USG) przezpochwowe, aby zobaczyć, czy w tkance jajników obecne są zmiany.
W badaniu USG torbiel krwotoczna ma regularny i kulisty kształt. Ginekolog jest w stanie określić jej cechy, zawartość i unaczynienie. Tym samym może odróżnić ją od innych zmian, które mogą być obecne w jajnikach. Jeżeli cokolwiek niepokoi lekarza, zleca dodatkowe testy diagnostyczne.
Czy niedawno zdiagnozowano u Ciebie torbiel krwotoczną? W takim momencie kluczowe jest szybkie i skuteczne działanie. Rozważ skorzystanie ze specjalnej oferty prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, jakim jest Polisa Zdrowie Welbi. Może to usprawnić proces leczenia. Pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, może dać Ci szybki dostęp do ginekologa, nawet w ciągu 3 dni roboczych.
To oczywiste, że ważne są dla Ciebie precyzyjna diagnoza i odpowiednie leczenie. Dlatego w ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do konsultacji lekarskich z nawet 39 specjalistami, a także badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym np. USG ginekologicznego.
Oprócz konsultacji i badań w ramach Polisy Zdrowie Welbi w pakiecie OCHRONA GOLD możesz również 4 razy w roku umówić wizytę domową, zrobić profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku, który w przypadku kobiet obejmuje wizytę u ginekologa, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, a także poddać się zabiegom rehabilitacji po złamaniach i zwichnięciach.
Zamów na Welbi ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i korzystaj z usług medycznych tak, jak tego potrzebujesz.
Torbiel krwotoczna a ciąża
Dla wielu kobiet istotna jest kwestia, czy torbiel krwotoczna jajnika utrudnia zajście w ciążę. Tego typu zmiana nie ma wpływu na zapłodnienie. Nie stanowi również zagrożenia dla samego przebiegu ciąży. Pamiętaj jednak, że płodność mogą zaburzać inne rodzaje torbieli jajnika – głównie te, które są związane z endometriozą lub zespołem policystycznych jajników (PCOS).
Leczenie torbieli krwotocznej
W większości przypadków leczenie torbieli krwotocznej nie jest konieczne. Zmiana ulega samoistnemu wchłonięciu. Dzieje się to zwykle w kolejnym cyklu menstruacyjnym. W przypadku nawracających torbieli lekarz może zdecydować o włączeniu leczenia hormonalnego w postaci dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.
Czy torbiel krwotoczna jest groźna?
Torbiel krwotoczna w większości przypadków nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Nie jest to zmiana nowotworowa, a więc nie rozwija się z niej rak jajnika. Jej wykrycie jest jednak wskazaniem do dalszej obserwacji w badaniu ultrasonograficznym.
Zdarza się, że dochodzi do pęknięcia torbieli. Dotyczy to przede wszystkim dużych zmian. Niepokojące objawy to: silny ból brzucha, wzrost temperatury ciała i złe samopoczucie. Jest to sytuacja, która wymaga pomocy lekarskiej, aby uniknąć poważnej infekcji jamy otrzewnej.
- C.N. Webb, Ovarian Cyst Rupture, https://emedicine.medscape.com/article/253620-overview#a5 (dostęp 11.02.2022).
- K. Szyłło, N. Leśnik, Zasady postępowania w przypadku niezłośliwych guzów jajnika, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2016, nr 30 https://www.forumginekologii.pl/artykul/zasady-postepowania-w-przypadku-niezlosliwych-guzow-jajnika (dostęp 11.02.2022).
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.