account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Dlaczego pojawiają się torbiele w piersiach? Czy są groźne?

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Żędzian16.03.2022Aktualizacja: 15.03.2024

Torbiele w piersiach są rozpoznawane dosyć często. To również jedna z najczęstszych przyczyn występowania dolegliwości ze strony gruczołu sutkowego. Wykrycie zmian jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. Niekiedy konieczne okazuje się też ich leczenie. Sprawdź, jakie są przyczyny torbieli w piersiach.


torbiele-w-piersiach-przyczyny
pexels

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Torbiele w piersiach
  2. Dlaczego powstają torbiele w piersiach?
  3. Jakie są objawy torbieli w piersiach?
  4. Jakie badania pozwalają wykryć torbiele w piersiach?
  5. Leczenie torbieli w piersiach
  6. Czy torbiele w piersiach są groźne?

Torbiele w piersiach

To przestrzenie w miąższu piersi, które są wypełnione treścią płynną. Są one klasyfikowane jako łagodne zmiany. Wyróżnia się:

  • torbiele proste – mają cienką ścianę i bezechową zawartość,

  • torbiele powikłane – mają cienką ścianę i hipoechogeniczną zawartość,

  • torbiele złożone – mają pogrubiałą ścianę i są wypełnione gęstszą zawartością lub elementami tkanek.

Torbiele w piersiach są częstą przypadłością. Dane wskazują, że nawet 70% kobiet rozwija tego typu zmiany w ciągu całego życia. Zwykle pojawiają się one między 30. a 50. rokiem życia. Torbiele w piersiach przestają pojawiać się po menopauzie. Jest to związane ze zmianami poziomu hormonów.

Torbiel w piersiach może występować pojedynczo lub w grupach. Zdarza się, że są obecne jednocześnie w obu gruczołach sutkowych.

Dlaczego powstają torbiele w piersiach?

Torbiel w piersiach jest skutkiem nadmiernego rozrostu nabłonka przewodów mlecznych, który następnie ulega zrośnięciu. Dokładna przyczyna powstawania tego typu zmian nie została jeszcze do końca poznana. Możliwe, że mają one związek z łagodnymi zaburzeniami procesów fizjologicznych w rozwoju piersi. Tkanki ulegają zwłóknieniu, a następnie tworzą się w nich przestrzenie wypełnione płynem. Dzieje się to pod wpływem hormonów – estrogenów i progesteronu.

Jakie są objawy torbieli w piersiach?

W większości przypadków torbiele w piersiach nie powodują żadnych objawów. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich obecności. Są one wykrywane przypadkowo w czasie rutynowych badań (np. samobadania piersi).

Zastanawiasz się, jak wyglądają torbiele w piersiach? Mają one postać guzków, które przyjmują różne rozmiary. Niekiedy są na tyle duże, że możesz wyczuć je w czasie dotykania piersi. Ważne jest to, że torbiele nie są twarde, mają gładką strukturę i możesz wyczuć palcami ich nieznaczne przesunięcie.

Duże torbiele w piersiach mogą powodować tkliwość. Często pojawia się też ból piersi przed okresem. Niekiedy dolegliwości bólowe możesz odczuwać w okolicznych strukturach – najczęściej w dole pachowym.

Infografika o torbielach

Jakie badania pozwalają wykryć torbiele w piersiach?

Podstawowym testem, który pozwala wykryć torbiele w piersiach, jest badanie ultrasonograficzne (USG). Dzięki niemu lekarz jest w stanie określić dokładne położenie zmiany, jej wielkość oraz rodzaj (prosta, powikłana, złożona). Na tej podstawie możliwe będzie zaplanowanie dalszych działań diagnostycznych i terapeutycznych.

Na USG powinnaś zapisać się, jeżeli wyczujesz guzek w piersi w czasie samobadania. Zaleca się, aby samobadanie wykonywać co miesiąc po zakończeniu miesiączki. Większość wykrytych w ten sposób zmian to łagodne torbiele. Może się jednak zdarzyć, że wyczujesz zmianę nowotworową. Pamiętaj, że im szybciej zostanie rozpoznany i leczony rak piersi, tym większa szansa na pełne wyzdrowienie.

Torbiele proste nie wymagają dalszych badań. Konieczna jest jednak ich obserwacja. Wykrycie torbieli powikłanej wymaga przeprowadzenia ponownej kontroli przy pomocy USG po upływie 6 miesięcy. Natomiast wykrycie torbieli złożonej, czyli zmiany z pogrubiałą ścianą, wymaga przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej. Pobrane w ten sposób tkanki mogą zostać poddane ocenie histopatologicznej. Tym samym można wykluczyć, że są to zmiany nowotworowe.

Leczenie torbieli w piersiach

Małe torbiele w piersiach, które nie powodują żadnych dolegliwości, nie muszą być leczone. Ważne jest jednak, aby je regularnie kontrolować. Dlatego powinnaś wykonywać samobadanie piersi oraz zgłaszać się na badania ultrasonograficzne zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku torbieli powodujących ból możliwa jest ich aspiracja. Zmiany są nakłuwane, a ich treść odsysana. Takie leczenie okazuje się skuteczne w większości przypadków. Może się jednak zdarzyć, że torbiel w piersi pojawi się ponownie.

Leczenie chirurgiczne torbieli może być wskazane, gdy zmiana ma charakter złożony. W takim przypadku guzek zostaje usunięty.

Zdiagnozowano u Ciebie torbiele piersi? Pewnie zależy Ci na szybkim rozpoczęciu leczenia. Jeśli tak, rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – Polisy Zdrowie Welbi. Z wybranym pakietem usług medycznych nie będziesz czekać w długich kolejkach – będziesz mieć możliwość konsultacji ze specjalistą w ciągu z reguły 3 dni roboczych, a z lekarzem pierwszego kontaktu skonsultujesz się w 24 godziny.

Jeśli zdecydujesz się na pakiet OCHRONA GOLD, od 239 zł miesięcznie uzyskasz dostęp do blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym do kluczowego w diagnozie torbieli piersi badania USG.

Zamów na Welbi ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i dowiedz się, jakie jeszcze usługi zawiera wybrany pakiet i jak możesz zyskać, wybierając ten produkt.

Czy torbiele w piersiach są groźne?

W większości przypadków torbiele w piersiach nie są groźne. Nie ulegają one transformacji do raka piersi. Tym samym zrezygnowanie z leczenia chirurgicznego jest bezpieczne.

Powinnaś jednak pamiętać, że niekiedy mogą przeobrazić się one w zmiany nowotworowe. Takie ryzyko istnieje przy torbielach złożonych, które mają grubszą ścianę. Dlatego najczęściej lekarz podejmuje decyzję o ich chirurgicznym usunięciu.

Źródła
  1. A. Kowalski, E. Okoye, Breast Cyst, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562196/ (dostęp 9.02.2022).
  2. A. Bocian i in., Chirurgiczne leczenie zmian nowotworowych piersi Konsensus Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej Patronat merytoryczny Konsultanta Krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej, „Onkologia w Praktyce Klinicznej – Edukacja” 2017, t. 3, nr 3, s. 93–153.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.