Jak powstaje i jak leczyć trądzik na pośladkach?
Trądzik to przewlekła choroba skórna spowodowana nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Zmiany skórne mogą pojawić się zarówno na twarzy, plecach, dekolcie, a także innych częściach ciała, w tym pośladkach. Pryszcze to mało estetyczna ozdoba, mogąca powodować nawet zaburzenia nastroju. Zobacz, jak dochodzi do powstawania trądziku na pośladkach i jak się go pozbyć.
Trądzik na pośladkach – jak powstaje?
Trądzik pospolity jest powszechną chorobą przewlekłą, która najczęściej kojarzona jest z okresem dojrzewania. Okazuje się, że trądzik u dorosłych jest także poważnym problemem, najczęściej związanym z zaburzeniami hormonalnymi. Na skórze twarzy, pleców, dekoltu, ramion oraz pośladków mogą pojawić się grudki, cysty, torbiele i zaskórniki. Ich wyciskanie w nieumiejętny sposób to nałóg mogący zakończyć się zaostrzeniem choroby, a także powstaniem blizn po trądziku, które trudno jest później wyleczyć.
Wzmożona produkcja gruczołów łojowych doprowadza do nadmiernego rogowacenia naskórka, co w konsekwencji powoduje zaczopowanie ujścia przewodów łojowych. Sebum zostaje uwięzione pod powierzchnią skóry, tworząc nieestetyczną zmianę skórną. Taka sytuacja sprzyja kolonizacji chorobotwórczych bakterii beztlenowych, co z kolei na ogół kończy się stanem zapalnym. Takie reakcje mogą wzmagać również infekcje innymi rodzajami drobnoustrojów, w tym drożdżakami.
Rodzaje trądziku
Wyróżnia się różne rodzaje trądziku, w tym m.in.:
zaskórnikowy – wyróżnia się występowaniem zaskórników zamkniętych i otwartych, występuje najczęściej i jednocześnie jest najłatwiejszy do wyleczenia,
różowaty – jest połączeniem zaburzeń naczyniowych i łojotokowych, zmiany skórne najczęściej lokalizują się na nosie, policzkach, brodzie i szyi – charakterystyczne jest pojawienie się rumienia skórnego,
bliznowaty – w jego przebiegu obserwuje się włókniste guzy o podłużnym, nieregularnym kształcie,
grudkowo-krostkowy – zmiany są koloru czerwonego, bardzo często bolesne, w ich wnętrzu znajduje się treść ropna.
Trądzik na pośladkach – odmiany
Trądzik na pośladkach nie jest częstym zjawiskiem. Osoby, które go posiadają, odczuwają bardzo duży dyskomfort, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy częściej opalamy się w kostiumach kąpielowych i pływamy w miejskich basenach. W przypadku nastolatków pryszcze na pośladkach mogą być przyczyną rezygnacji z ćwiczeń fizycznych w szkole i obniżeniem nastroju.
Istnieje wiele odmian trądziku na pośladkach.
Skupiony – zmiany skórne występują w skupiskach. Są wypełnione ropną treścią, która pod wpływem urazów mechanicznych może uwalniać się na zewnątrz (pękać), co powoduje rozprzestrzenianie się stanu zapalnego na pozostałe części ciała i zwiększa ryzyko pojawienia się blizny.
Rogowacenie okołomieszkowe – pierwotną przyczyną jest nadmierna keratynizacja naskórka. W wyniku tego procesu ujścia mieszków włosowych zostają zablokowane przez martwy naskórek. Typowa dla rogowacenia okołomieszkowego jest sucha i bardzo zaczerwieniona skóra.
Potówki – kojarzone są przede wszystkim z okresem niemowlęcym. Nieco rzadziej pojawiają się u osób dorosłych, a przyczyną ich powstawania jest nadmierna potliwość. Potówki mogą pojawiać się jako skutek noszenia odzieży wykonanej ze sztucznych tworzyw, które utrudniają odprowadzanie wilgoci i wentylację. Większość osób leczy potówki na pośladkach kąpielami w krochmalu.
Opryszczka – pojawia się zarówno na genitaliach, jak i pośladkach. Wymaga natychmiastowej konsultacji z dermatologiem.
Na pośladkach może pojawić się także pryszcz podskórny. Jak sama nazwa wskazuje, nie wystaje on ponad powierzchnię skóry. Może przybierać formę cysty, torbieli lub guzów o różnych stopniu rozwoju, zaczerwienienia i bolesności. Nie jest to zmiana skórna, która klasyfikuje się do wyciskania. W większości przypadków, pryszcze podskórne wchłaniają się same po kilku dniach. Jeśli pojawia się ich więcej, są bolesne lub nie chcą zniknąć, konieczna jest wizyta u dermatologa, aby wykluczyć czyraki lub inne niebezpieczne dla zdrowia wykwity.
Sposoby na trądzik na pośladkach
Leczenie trądziku na pośladkach uzależnione jest od jego pierwotnej przyczyny. W zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych, w niektórych przypadkach może wymagać antybiotykoterapii. Farmakoterapia często polega również na doustnym podaniu izotretynoiny (pochodnej witaminy A). Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że jeśli leki te przepisuje się kobiecie w wieku rozrodczym, konieczne jest jednoczesne włączenie antykoncepcji, ponieważ retinoidy mają działanie teratogenne (mogą uszkodzić płód).
Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się trądziku na pośladkach. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest oczywiście odpowiednia higiena oraz noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z naturalnych materiałów. Do mycia całego ciała zaleca się używanie emulsji hipoalergicznych, które nie wysuszają nadmiernie naskórka, ale pozwalają na pozbycie się zanieczyszczeń kumulujących się w porach skóry. Raz w tygodniu, warto wykonać peeling, wykorzystując do tego produkty na bazie cukru lub soli. Gruboziarnistego peelingu nie zaleca się wykonywać u osób ze zmianami ropnymi.
Niepokoją Cię zmiany trądzikowe na skórze pośladków i ud? Skonsultuj się z dermatologiem. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze.
Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13–18.
- K. Iwanek, Trądzik pospolity, „Lek w Polsce” 2015, t.25, nr 1, s. 284.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.